Arhiiv

Tehnikamaailm - oktoober 2020
Juba pikka aega on talvisel ajal eelistatud naastrehve. Lamellrehvide osatähtsus on aga vaikselt, kuid kindlalt kasvanud – eriti kui talved mulluse kombel suuremas osas jahedat sügist meenutavad. Kuid eks ole lamellrehvide arendamisel ka tublisti tööd tehtud ja nende valik on üha laiem.
Olgugi et tippmobiilide hinnad ulatuvad neljakohaliste numbriteni, saab puuteekraanilise telefoni kätte ka kordades odavamalt. Kooliteed alustava lapse või vanema ja vähenõudlikuma kasutaja jaoks avab nutitelefon igal juhul uue maailma – tuleb vaid teha õige valik.
Tänaseks päevaks hakkab kustuma mälupilt ajast, kus Eestiski lendasid vete kohal tiibadel laevad. Viimased tiiburid ehk tiiburlaevad sõitsid Eesti vetes eelmise kümnendi keskel ning nüüd on nad lootusetult kadunud.
Tehnikamaailm - august 2020
Matkaenduurode klass kogub populaarsust, seda näitavad ka müüginumbrid. Tase on kõrge, turul on palju häid masinaid. Keskmise suurusega matkanduurode uusim liige on Triumph Tiger 900.
Tõele au andes pole Alfa Romeo just teab mis populaarne automark. Igasugu jutte vesta teatakse neist aga palju ning tänaval vaadatakse neile igatsevalt järgi.
Kui maailmas veel autonäitusi korraldati, oli neile eelnenud VW kontserni sissejuhatavatel show´del suur osa alati pühendatud kohe-kohe saabuvatele uue põlvkonna elektriautodele. Ehkki esialgsed tärminid olid optimistlikumad ning ID.3 saabumist on tulnud mitmel korral ja mitmetel põhjustel edasi lükata, on nüüdseks esimesed autod teedele-tänavatele jõudnud ning peagi järgnevad neile ka VW ID.4, Cupra el-Born, Škoda Enyaq ja teisedki.
Tehnikamaailm - august 2020
Täheühend GLA ilmus MB leksikasse aastal 2014, mil pisikesed linnamaasturid ka premium-klassis oma võidukäiku alustasid. Kui tollane GLA oli sisuliselt maasturilikke jooni juurde saanud eelmise põlvkonna A-klass, siis äsja Eestisse jõudnud uue GLA puhul saame rääkida täiesti iseseisvast mudelist.
Ehkki nii Seat Leon kui Škoda Octavia on lähisuguluses Volkswagen Golfiga, on tegu siiski täiesti erinevate autodega.
Testirühmal on ees midagi uut. Elevil näod säravad. Õhus on palju küsimusi ja mõtteid. Nüüd tuleb need mõtted teoks teha ja küsimustele vastused leida. On aeg alustada Tehnikamaailma esimest pistikhübriidide võrdlust.
Tehnikamaailm - juuli 2020
Taas on põhjust üks kuupäev kuldsete tähtedega kosmose vallutamise ajalukku kirjutada. 30. mail 2020 startis Kennedy kosmosekeskuse stardiplatvormilt 39A kanderaketi Falcon 9 turjal Crew Dragon Demo-2, pardal kaks kogenud astronauti: kosmoselaeva lennukomandör Douglas Hurley ja manöövrite juht Robert Behnken.
Väikeses linnamaasturis on koos väikeauto, mahtuniversaali ja maasturi omadused. Nende populaarsus on järjest kasvanud ja nad on kõrvale tõrjunud samale põhjale ehitatud sugulased.
Päriselulised piirangud on mõjunud täpselt vastupidiselt virtuaalsele elule ehk kohtumistele neti ja nutiseadmete vahendusel, mille roll on suurenenud kordades. Kvaliteetseteks videokõnedeks – aga mitte ainult – sobivad loomulikult ka uusimad Huawei, Oneplusi ja Samsungi 5G-tippmudelid.
Tehnikamaailm - juuni 2020
Elu ilma positsioneerimissüsteemideta ei kujuta praegu ette isegi tavainimesed, rääkimata militaar- ja transpordivaldkondadest. Maismaatransport, lennundus, merendus jms elualad on praegusel kujul mõeldamatud ilma korraliku navigatsioonisüsteemita.
ESO ehk Euroopa Lõunaobservatoorium (European Southern Observatory) loodi 1962. aastal seitsme riigi algatusel ning praeguseks on projektiga liitunud 16 riiki. Nimetuses Euroopa näitab siinjuures suuresti vaid kuuluvust.
Tehnikamaailm - mai 2020
Honda uus Africa Twin on kergem, võimsam, automaatsem ja nutikam kui eales varem.
Eurobike, maailma suurim jalgrattamess Saksamaal Friedrichshafe­nis, on andnud juba aastaid viiteid, millises suunas rattamaailm minemas on.
Leonardo da Vinci oli kunstnik, insener, konstruktor, arhitekt, linnaplaneerija, bioloog, anatoom ja matemaatik. Tema surmast möödus mullu 500 aastat.
Tehnikamaailm - aprill 2020
Inglismaal Farnborough’s toimus 1953. aasta sügisel traditsiooniline lennundusnäitus, mis seekord langes kokku uue kuninganna kroonimispidustuste ja Korea sõja lõpuga. Tõestamaks, et kuuldused Briti impeeriumi lagunemisest on liialdatud, demonstreerisid korraldajad korraga kolme strateegilist reaktiivpommitajat, mis võisid kanda tuumapommi. Neist uusim, üsna eksootilise välimusega Handley Page Victor oli esmakordselt startinud vähem kui aasta tagasi.    
Poliitik, poliitikateoreetik, diplomaat, teadlane, leiutaja, ajakirjanik, kirjastaja, humorist, loodusuurija, investeerija, vabamüürlane, kodanikuaktivist, riigimees, entsüklopedist – mees kui orkester. Aga ennekõike üks Ameerika iseseisvusvõitluse liidritest, üks viiest Iseseisvusdeklaratsiooni koostajatest. Saage tuttavaks – Benjamin Franklin.
Suured sõjamasinad ilma sobiva kütuseta ei liigu. Sellest, kus ja miks kasutati 1930-1940ndate aastate Saksamaal bensiini- ja diiselmootoreid, on kirjutatud palju, kuid tekitatud nii ka mõningaid müüte.
Tehnikamaailm - märts 2020
Mitmete pilootide töökohtade vahetused tekitasid alanud hooajaks paraja portsu põnevust ja Monte Carlo ralli eel oli õhus piisavalt pinget – kuidas saavad uute tiimides hakkama tiitlikaitsja Ott Tänak ja kuuekordne maailmameister Sebastien Ogier?
Aeg-ajalt üllatatakse meid moodsa teaduse meetodite abil aastasadade vanustele küsimustele lahenduste leidmisega. Kõik teavad, millist lõivu nõudis Must Surm ehk katkuepideemia. Kuid see koll oli siiski tugevalt üle võimendatud, nagu hiljaaegu selgus. Nüüd teatakse, et inimkonna arvukuse vähendamisel on ajaloos olnud suur osa ka vulkaanidel.
Tehnikamaailm - veebruar 2020
Enam kui 20 aastat tagasi käivitunud esinduslike linnamaasturite buum sai uue hoo sisse aastal 2008, kui BMW tõi X5 kõrvale selle kupeeversiooni X6. Nüüdseks on sama kontseptsiooni järgivad mudelid ka teiste konkurentide valikus, BMW ise on aga jõudnud nüüdseks juba X6 kolmanda mudelipõlvkonnani.
Paljude jaoks on just RX see kõige ehtsam Lexus – ta on üks esimesi esindajaid tänaseks plahvatuslikult kasvanud esinduslike linnamaasturite kategoorias. Seda kinnitavad ka müüginumbrid, sest RXi näol on tegu enimmüüdud mudeliga Lexuse mudelivalikus – ja nii ka Eestis.
Automüüjaid ühendava Autode müügi- ja teenindusettevõtete Eesti liidu (AMTEL) andmetel müüdi Eestis 2019. aastal 26 589 uut sõiduautot, mis ületas 2018. aasta müügi 4,7 protsendiga.
Tehnikamaailm - jaanuar 2020
Märkamatult on kätte jõudnud aeg, kus võime lendavad võluvaibad unenägudesse jätta ning peame hoopis keldrisse ruumi tegema oma rakettranitsale või mõnele muule taolisele agregaadile...
Oli 1952. aasta suvi, kui sajad Rügeni elanikud said ootamatult käsu oma kodudest lahkuda. Juba enne nende teeleasumist saabus sinna rahvapolitsei eriüksus, kes asus saare kirderannikut okastraadiga tõkestama. Samal ajal alustati kiires korras Dwasiedeni lossi taastamist, mille Nõukogude väed olid pärast Teise maailmasõja lõppu õhku lasknud.Avapauk kahe Saksamaa mitteametlikuks võidurelvastumiseks merel oli tehtud.
Lendavad komandopunktid ehk nn viimsepäevalennukid on mõeldud väga tõsise kriisi või sõja korral riigi kõrgema juhtkonna löögi alt äraviimiseks, aga ka riigi strateegiliste vägede juhtimiseks pärast maapealse juhtimisstruktuuri hävimist.
Tehnikamaailm - detsember 2019
Ehkki Eesti pikapiturg on suuresti Toyota usku, ei jäta Hiluxi varjus jonni ka teised. Põlvkonnavahetuse läbi teinud Mitsubishi L200 on selle segmendi värskeim uus tegija.
Enamik pere- ja reisifotodest tehakse nüüdsel ajal nutitelefoniga ja fotoaparaadi ostmine ei tule paljudele enam mõttessegi. Suure sensoriga taskukaameraid ei tasu aga unustada, sest need on väikesed ning vägagi veenvate foto- ja videoomadustega.
Viisime viisteist uut autot Lapimaale, et uurida, kuidas nad tõsistes talvetingimustes toime tulevad. Võitjaid saab olla ainult üks.
Tehnikamaailm - november 2019
Kui tänaste noorte jaoks on internet midagi iseenesestmõistetavat, siis 40 aastat tagasi sai tõeliseks hitiks nn kompaktne audiokassett ehk C-kassett – Compact Audio Cassette.
F1 ajalugu on näinud palju erinevaid võistkondi ja kuigi jääb tunne, et uusi tiime sünnib pidevalt, siis tegelikult vahetuvad neil tihti vaid nimed ja omanikud.
Inimene on ammusest ajast soovinud heita pilku käegakatsutavatest dimensioonidest kaugemale. Näiteks kosmose sügavustesse tähtede poole. Kuid samavõrra põnev ja paljuski avastamata on mikromaailm. Sinna on sügavamat pilku hakatud heitma suhteliselt hiljuti.
Tehnikamaailm - oktoober 2019
Täpselt pool sajandit tagasi jõudis ringradadele üks autospordi ajaloo ikoon. Porsche 917 mõjutas kõigi järgmiste põlvkondade võistlusautode tehnoloogiat.
Legendaarse Ayrton Senna hukkumisest Imola ringrajal möödus tänavu 25 aastat, ent hoolimata turvalisuse pidevast parendamisest on autosport jätkuvalt eluohtlik spordiala.
Maailma uudisveebides tähistati tänavu suvel hoolega 75 aasta möödumist ühe olulise arvuti – Colossus Mark II – sünnist. Kuid ta polnud sugugi esimene pääsuke neil keerulistel radadel ja see tee oli põnev.
Tehnikamaailm - september 2019
Enam kui 800 kilomeetrit Soome kruusa- ja pinnasteid. Kolm päeva. 55kilovatine KTM 690 Enduro R. Siin on lugu sellest, kuidas ma oma elu esimesel motovõistlusel osalesin.
Škoda mudelivalikus tuleb end harjutada uue nimega. Vaid mõned aastad vastu pidanud Rapid läks ajalukku ning selle asemele asus Scala.
Spirit of Ecstasy radiaatorivõre kohal osutab sõidusuunda – nagu see Rolls-Royce´i puhul olema peabki. Seekord on see aga musta värvi, sest autoks on Wraithi eriversioon Black Badge.
Tehnikamaailm - august 2019
Juunikuu Tehnikamaailmas kirjutasime plastmasside ajaloo algusaegadest kuni Teise maailmasõjani. Täna vaatleme plasti jõudmist oma arengu tippu ja ka praeguseks selgunud suuri ohte plastijäätmetega seoses. On plast siis inimkonna jaoks õnn või õnnetus?
Ürginimesel polnud vajadust sekundite mõõtmiseks. Talle piisas mõistetest hommik, keskpäev, õhtu, öö. Meilgi piisab igapäevaelus minuti (või puhkusel olles ka 5 minuti) täpsusest. Kuid igal juhul vajame tänapäeval kõik kellaaja teadmist. Ja kelli kui ajamasinaid, mis aega mõõdavad.
Moto Guzzi uus matkaratas paistab silma oma välimuse ning erilise asetusega mootori poolest.
Tehnikamaailm - juuli 2019
Jerome Stoll on juhtinud Renault’ spordiosakonna tegevust ajast, mil autotootja naasis oma tiimiga 2016. aastal F1-sarja. Maikuise Monaco GP ajal oli Renault Sport president lahkelt valmis jagama oma mõtteid nii autospordist kui ka selle seostest tavaautondusega.
Tee-ehitusmasinate omalaadseks „vapiloomaks“ on kujunenud teehöövel, mille tootmisel Eestiski pikaajalised traditsioonid. Esindusliku valikuga nendest tähelepanu vääriva ajalooga masinaist saab kohtuda juulis avatavas maanteemuuseumi uues masinahallis.
Ilmselt maailma tuntuim mopeed sai äsja uusversiooni. Originaalversioon oli 50 cm3 mootoriga äärmiselt väike sõiduk, mis mahtus isegi auto pagasiruumi. Proovime järgi, mis masti masin see uus Monkey on!
Tehnikamaailm juuni 2019
Ralli MM-võistluste kalendrisse lisandus tänavu etapp Tšiilis, millest sai 30. riik, kus MM-etappe sõidetud. Mõned neist etappidest on kujunenud klassikuteks, mõned mahtunud kalendrisse vaid korra.
Elektri kõrval olid plastid teiseks suureks tõukejõuks, saatmaks tehnoloogiat ja tööstust uude ajastusse. Kuigi juba üle sajandi vana, sai plastmasside areng erilise hoo sisse pärast Teist maailmasõda ja praeguseks on plastitööstus näiteks USAs tööstusharude käibe mahult neljandal kohal. Kuid me kõik teame ka plasti kasutuse hulludest tagajärgedest loodusele. Vaatleme plasti ajalugu siis lähemalt.
Mida autosport läbi aegade autonduse arengusse andnud, on paljud autohuvilised kindlasti varemgi kuulnud. Aga lisaks jõuavad autospordis arendatud tehnoloogiad teistelegi elualadele.
Tehnikamaailm mai 2019
LMP1-klassis hübriidautodega osalenud Audi ja Porsche loobumise järel on sportautode MM-võistluste korraldajad koostöös autotootjatega otsinud palavikuliselt lahendusi sarja tuleviku kindlustamiseks.
Alates 2017. aastast anti uute reeglitega WRC autode aerodünaamika arendamisel tiimidele vabamad käed, mis esitas uusi väljakutseid nii inseneridele kui sõitjatele.
Aina enam tuleb müüki selliseid veekeetjaid, mis kuumutavad vee soovitud ehk etteantud temperatuurini, sest alati pole õige vesi lihtsalt n-ö keema ajada. Korraliku tee või mõne muu kuuma joogi või leivajuuretise valmistamine ettenähtud temperatuuril veega ei jää enam vajaliku kodumasina puudumise taha.
Tehnikamaailm aprill 2019
Robert Kubica come-back kaheksa-aastase vaheaja järel F1 MM-võistlustele annab põhjust heita pilku tippsõitjate varasematele naasmistele, millest mõni on olnud edukas, mõni teine aga osutunud erinevatel põhjustel läbikukkumiseks.
Kui küsida isegi teaduse- ja tehnoloogiakaugetelt inimestelt, mida ütlevad neile nimed Einstein, Edison, Röntgen jne, teavad kõik vastust une pealt. Aga kui nüüd küsida, mida ütleb neile nimi Tesla, siis teab tänane vastaja kohe nimetada Elon Muski kuulsat elektriautot. Kuid kelle auks ta andis oma autole sellise nime, seda teavad vaid vähesed ja mida Tesla  täpsemalt tegi, seda teavad veelgi vähesemad.
Kui me ei soovi jagada dinosauruste saatust, tuleb meil valmis olla taevast kaela sööstvate kivide vastu. Õnneks on ohtlike asteroidide otsingud heal järjel. Ja tõrjevõimalusigi on mitmeid ning nii mõndagi neist testitakse peagi.
Tehnikamaailm, märts 2019
Ott Tänaku hooaja fantastiline algus tõstis ta punktitabelis liidriks, aga lisaks eestlase suurepärasele kiirusele pakub rallimaailmas kõneainet ka MM-sarja tulevik.
Vormel-1 MM-võistluste eelseisev hooaeg toob endaga kaasa nii mõndagi uut ja seda nii autode tehnikas kui sõitjate tiimivahetuste poolelt.
Metsi saab mitut moodi kaitsta, näiteks võib olla lageraiete vastu. Metsatulekahjude vastu aga peab võitlema, muidu teeb tuli metsas mõõtmatult rohkem kahju, kui kõik harvesterid seda teha suudaksid. Telerist on neid õudusi näinud igaüks.
Tehnikamaailm veebruar 2019
Kui tahetakse näha eriti kaugele või uurida äärmiselt väikeseid objekte, siis on selleks vaja hiigelsuuri seadmeid. Isegi suurriikidel ei ole piisavalt rahalisi ressursse, et saaks selliseid ainult oma jõududega luua – need saavad sündida üksnes rahvusvahelise koostöö tulemusena. Nii tuleb puhta teaduse kõrval arvestada ka raha ja mõjuvõimuga.
Meil on taimedelt palju õppida. Käimasolevate uurimustega tahetakse leida uusi ravimeid, viise maaviljeluse tõhustamiseks ning aru saada taimede suhtlusvõrgustikust, et nende teadmiste põhjal luua uusi nutikamaid seadmeid.
Lugejal, kes oleks sattunud Dirty Harry .44 Magnumi ette, ei jäänuks üle muud kui vaid küsida: „Kas ma olen õnneseen?“ Loomulikult, sest tegu oli maailma kõige võimsama käsitulirelvaga, mis piltlikult võis viia ühe lasuga inimesel pea otsast. Aga peale selliste müristajate on ju tohutu hulk väiksemaid. Huvitavamail neist peatuks lühidalt.
Tehnikamaailm jaanuar 2019
Eelmise aasta lõpus liitus Red Bulli noortetiimiga, mille kaudu on F1-sarja jõudnud mitmeid edukaid sõitjaid, eestlane Jüri Vips. Aga antud noorteprogramm pole sugugi ainus omataoline.
Viimased aastad kasvavat populaarsust nautinud rallikrossi MM-sari on sattunud ootamatusse olukorda, kus ainsad kolm tehasetiimi on teatanud loobumisest.
Mercedese mudelivalikus on G-klass alati vähe... isemoodi olnud. Peagi oma 40. sünnipäeva tähistav mudel on saanud tõeliseks klassikuks ja nii tekitas esimene teade legendaarse Geländewagen´i uuendamise kohta esmalt veidi hirmugi – kas uus ikka on vana vääriline. Nüüd, mil esimesed uued G-d teedele lastud, võib öelda, et jah, on küll!
Tehnikamaailm detsember 2018
USAs tootmisse minev S60 on esimene Volvo, mille mudelivalikus ei saa olema diiselmootorit. On vaid klassikalised bensiinimootorid ja pistikhübriidid. Uudisena ei saa S60-le enam ka manuaalkäigukasti.
2013. aasta alul andis Rolls-Royce’i juhatus tegevjuht Torsten Müller-Ötvösile loa alustada linnamaasturi väljatöötamist. Kiiret ei olnud, sest eesmärgiks oli teha valmis auto, mis jätaks varju kõik varem esitletud.
Talvetest viis Lapimaale 14 uut ja olulist autot. Võitjana sai neist tagasi tulla ainult üks.
Tehnikamaailm november 2018
Pärast seda kui Volvo viimastel aastatel turule toonud nii uue XC90, XC60 kui XC40, hakkas vägisi tunduma, et aastaid universaalidega loorbereid lõiganud Volvost saabki järgmine linnamaastureid vorpiv firma. Sinna vahele mahutati küll ka V90, ent see on siiski lipulaev ning väga suuri müüginumbreid sealt oodata ei maksa. Hoopis teine lugu on uue V60-ga, mille tulek annab kindlust, et pole need Volvo universaalid kuskile kadunud.
Fordi üks võtmemudeleid on peagi juba 20 aastat olnud Focus, mille uut mudelipõlvkonda juba märtsikuisel Genfi autonäitusel näha loodeti, kuid mille esitlus siiski aprilli viidi.
Hyundai Santa Fe ajalugu on lihtne arvutada. Korea suurima autotootja tänase linnamaasturite rivi suurima esindaja lugu algas 2001. aastal ehk siis praegu käib 18. eluaasta. Ning kui kunagine I generatsioon paistis silma oma punkarliku välimusega, siis tänavusel Tartu autonäitusel oma Baltimaade debüüdi teinud 4. mudelipõlvkond kinnitab, et Santa Fe on täiskasvanuks saanud mitte ainult vanuse mõttes vaid ka olemuselt.
Tehnikamaailm oktoober 2018
Tänavusel Paide arvamusfestivalil tutvustati avalikkusele Iseautot – Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) ning AS Silberauto koostöös valminud imemasinat, mis kulgeb ilma vähimagi inimese osaluseta. Rahvusvahelisele areenile tõusnud Starshipi valmistatud pakirobot ei jää oma potentsiaalilt Iseautost sammugi maha.
Kui kaks esimest A-klassi Mercedes-Benzi mudelipõlvkonda olid väikesed mahtuniversaalid, siis alates III põlvkonnast teame A-d kui kompaktset luukpära – otsest konkurenti nii Audi A3-le, BMW 1seeriale kui Volvo V40-le. Erandiks ei ole ka värske IV mudelipõlvkond.
Vaatamata uuele nimele on Citroën Grand C4 SpaceTourer tegelikult vana tuttav – ainult et seni teadsime seda autot kui Grand C4 Picassot. Ühest küljest on selle taga loobumine kaks aastakümmet kokkuleppel legendaarse kunstniku perekonnaga kasutatud nimest (ja ilmselgelt ei olnud see teenus tasuta), teisalt aga vajadus eristada senisest selgemalt Citroëni mudelirivis mahtuniversaalid ja linnamaasturid.
Tehnikamaailm september 2018
Läänemaa väikses külatanklas peatust tehes küsis üks särasilmne mööduja: “Mis aasta masin on kah?” Ajatu stiiliga uus Kawasaki Z900RS peidab endas palju rohkemat kui nostalgiline välimus.
Seitsmenda põlvkonna Toyo­ta Camry naaseb järgmisel aastal meie turule. Tegu on märkimisväärse uudisega, sest omal ajal menukas Camry kadus Toyota siinsest mudelivalikust veidi pärast sajandivahetust.
Honda CR-V on üks neid väheseid mudeleid, mis saanud uhkustada Eesti esiauto tiitliga – esmaregistreerimiste TOPis troonisid erinevad CR-V mudelipõlvkonnad esikohtadel aastatel 2007 ja 2013. Seega astub uus V põlvkonna CR-V vägagi suurtesse saabastesse.
Tehnikamaailm august 2018
Vanasti oli universaal see auto, mis sobis kõigile ja igasse olukorda. Soomes ja Rootsis oli maja ees seisev kandiline Volvo universaal pigem reegel kui erand. Oma koht on universaalil nüüdki, aga linnamaastur on tõusnud arvestatavaks vastaseks. Aga kumb neist sobib igapäevaseks kasutamiseks ikkagi paremini?
Kas olete proovinud mootorratturi maksa? Nimelt just sellist nime kandvad konservid rõõmustavad ja hoiatavad mind külmkapis. Ostsin need... Peterburi motomessil!
Olgugi et laserplaadi asemel jõuab muusika tänapäeval kuulaja kõrvadeni enamasti mobiili, tahvli või arvuti kaudu, ei kostaks ikkagi midagi, kui neil poleks kõlarit. Kõlareid on saadaval aga igas suurus- ja hinnaklassis, rääkimata kvaliteedist – teeme neist väikese ülevaate.
Tehnikamaailm juuli 2018
Lundis ehitatakse Skandinaavia teaduskeskust, mille kiirendite abil saavad eri maade teadlased uurida uusimate ainete omadusi ning määrata vanimate esemete vanust. Oma osalus neis hiigelseadmetes on ka Eestil.
Inimesed on teinud oma kehale asendusosi juba tuhandeid aastaid, kuid nüüd hakkab kätte jõudma aeg, mil „varuosad“ võivad osutuda paremakski kui originaalid. Samas on puhkenud aruelu selle üle, kas võib ja/või peab parandama/parendama tervet inimest.
Väikeste linnamaasturite võrdluses oleksid kolme esimese vahed olnud väikesed, kuid paraku olime sunnitud kõige rohkem punkte kogunu diskvalifitseerima. Seat Arona punktid jäävad ootama aega, mil valmistaja tagaistme turvavöö korda teeb.
Tehnikamaailm juuni 2018
Märtsikuisele Tallinna meremessile saabunud külastajate pilke püüdis messikeskuse ees treileril oma aega oodanud ülimalt efektne ja värvikirev safaripaat. Kohe kui aeg kätte jõudis ja veed jääkattest vabaks said, läksime uurima, mida see WaterMate LR9 endast kujutab?
Viis aastat tagasi esimest korda läbi viidud rallikrossi MM-sarjas kihutasid tol aastal valdavalt sõitjad eratiimide autodel. Tänavu valitsevad aga sarja juba autotootjate toetatud tehasetiimid ja eratiimide sõitjatel poodiumile eriti asja pole.
Hiina autoturg on viimastel aastatel teinud läbi suure tõusu ja nii on seal esindatud praktiliselt kõik maailma juhtivad autotootjad – pluss veel muidugi kümned kohalikud autotootjad, kellest enamikust väljaspool Hiinat iial miskit kuuldud ei ole.
Tehnikamaailm mai 2018
Eestil pole ette näidata kuigi palju valdkondi, milles maailmas absoluutses tipus ollakse, kuid autondusest ühe sellise siiski leiab – nimelt on Eestis kõrgeim... Subaru turuosa maailmas! Selle peamiseks „süüdlaseks“ on Outback, mis moodustas mullu praktiliselt poole kõigis Eestisse müüdud Subarutest. Äsja läbis Subaru müügihitt kerge mudeliuuenduse.
Et uus Citroën C4 Cactus peab välja vahetama nii senise C4 Cactuse kui tavalise C4, on selle seni üsna isemoodi välimust tagasihoidlikumaks tõmmatud. Ja kui teiste värskemate Citroëni mudelite kõrval võib uustulnuk hõlpsasti segamini minna, siis teist marki konkurentide kõrval torkab „kaktus“ endiselt silma.
Eestis vähetuntud Benelli kaubamärk on siin nüüd ametlikult kanda kinnitanud. Mudelivaliku silmapaistvaim esindaja Leoncino 500 tundub olevat hästi läbimõeldud lustisõiduk. Naised arvavad, et see on nunnu. Meeste meelest on see jube äge.