Arhiiv

Tehnikamaailm - oktoober 2024
Turg pakub suurel hulgal erinevate rehvifirmade toodangut, mõned neist firmadest on tuttavad, mõned mitte. Aga kas kõik need rehvid on põhjamaises talves piisavalt turvalised? Kas võib leida häid, aga odavaid rehve? Meie traditsiooniline talverehvide võrdlus otsib neile küsimustele vastuseid.
Üle aasta toimuv Automechanika 2024 tõi Frankurtis tõi sel aastal kokku koguni 4200 osalejat 80 riigist. Enam kui 320 000 m² messipinda, mis olid täidetud nii uusima tehnoloogia kui ka juba kasutuses olevate toodete ja süsteemidega, käis uudistamas enam kui 100 000 inimest.
Kuigi Audi liitub brändi ajaloos esimest korda F1 MM-sarjaga, ei tähenda see sugugi, et Saksa autotootjal puuduvad märkimisväärsed saavutused autospordis.
Tehnikamaailm - september 2024
Autode võrdlemine Knutstorpi ringrajal muutus täiselektriliseks kahe aasta eest. Seni pole kiired elektriautod erilist muljet jätnud, aga ehk lootust paremale tulevikule on mõned siiski andnud. Kas nüüd on maailm täiuslikum?
Erakosmosefirma Virgin Galactic avalikustas oma uusima kosmosesõiduki Delta. Uued kosmoselennukid peaksid lendudega hakkama saama iga kolme päeva tagant.
Ilmastikukindel Bluetooth-kõlar toob muusika sõna otseses mõttes kõikjale. Õues tasub siiski austada looduse rahu ja teisi inimesi ning nautida kõlari helivaljust ja madalat bassi siseruumides.
Tehnikamaailm - august 2024
Kui Jaguar Land Rover keeldus Land Roveri fännist briti miljardärile müümast tootmisest maha võetud Defenderi tootmisliine ja tootmisõigust, lõi mees käega ja asutas selle asemel oma autotehase.
Nii nagu elus üldiselt, läheb tihti ka spordis – tõusude ja mõõnadega, õnne ja ebaõnnega ning heaks näiteks on olnud ka rallisõitjate heitlused viimati toimunud MM-etappidel.
Elektririke võib küll teha meele mustaks, kuid kõigest paarikümne eurose multimeetriga saab leida rikke asukoha. Testriga saab hõlpsasti ka kindlaks teha, kas probleem on juhtmetes või seadmes endas.
Tehnikamaailm - juuli 2024
Ökonoomsed ja mõõduka hinnaga väikeautod said euroopaliku elustiili lahutamatuks osaks viimati 1960ndatel aastatel. Ilma nende tublide tööloomadeta poleks autotööstusel olnud kuhugi areneda. Nüüdseks on väikeautod vähehaaval jõudnud niisugusele tasemele, et luksusliku kilomeetrineelaja hankimisele on üha raskem mõistlikku põhjendust leida. Piisab ka väiksemast.
Autonimena on Rafale Renault´ mudelinimistus uus, et samas ulatub see nimi ajaloos nii kaugesse aega nagu 1933 – siis aga mitte auto vaid lennuki omana.
Piisab ainult elektritsikli nimetamisest ja kohe algab nutt ja hala, kui õudne on tulevik, milles sõidab elektriline mootorratas. Võiks arvata, et elektritsikkel on Rooma riigi langemise järel raskusastmelt teine kultuuriline katastroof inimkonna ajaloos. Katsetame siis, kuidas asi tegelikult on.
Tehnikamaailm - juuni 2024
Sel kümnendil on droonidest saanud ülekaalukalt kõige paljulubavam ja taskukohasem täppisrelv. Paljud neist pärinevad suuresti tavalistest poodides müüdavatest tsiviilseadmetest ja nende komponentidest.
Pandeemiahirm on mööda läinud, nüüd saab taas vabalt lennata. Lennureisijate arv kasvab jõudsalt, paljudes riikides on juba tublisti ületatud 2019. aasta tase, teised jõuavad sinna peagi.
Hiina autosid on Eestis juba paarkümmend aastat müüa üritatud, ent seni erilise eduta. Nüüd on igakuistes automüügi edetabelites hakanud ülespoole ronima täheühend GWM ehk Great Wall Motors oma väikese elektriautoga Ora 03.
Tehnikamaailm - mai 2024
Suur ekraan väikeste välismõõtudega telefonis on paljude unistus. Kokkuvolditavate telefonide valik suureneb tasapisi ja konkurents tiheneb. Kas kokkuvolditav telefon võiks saada tavaliseks?
Elon Muski ja tema kosmosefirma SpaceX uusim projekt – hiigelrakett Starship tegi hiljuti oma esimese (peaaegu) eduka stardi.
Uute autode pressiesitlustel on reeglina rivis ootel mitukümmend autot – erinevate jõuallikatega, erinevat värvi, erineva varustusega. Seekordsel esitlusel oli valik enam kui kesine, autosid oli vaid neli. Ent need neli Rolls-Royce´i maksid kokku julgelt üle 2 miljoni euro – ehk siis üle kahe korra enam kui paar nädalat varem esitletud rivi Volvo uusi elektriautosid EX30.
Tehnikamaailm - aprill 2024
Autode energiakulutusest räägitakse üha enam ja see on rehvide veeretakistusega seotud rohkem, kui mõni ehk arvaks. Võtsime võrdlemiseks kümme väikese veeretakistusega rehvi ja uurisime, millised on nende ülejäänud omadused.
Eelmises TMis avaldatud Talvetesti esimese poole järel on paremad üsna võrdsed, kuid vahe viimasega on pikaks veninud. Kuid pooled punktid on veel jagamata, nende seas kõik soojenduse ja juhitavusega seotud katsed. Kas sakslased püsivad lõpuni tipus?
 Robotimurid muutuvad üha targemateks ja funktsionaalsemateks. Põrandapindade puhastamise võib vabalt usaldada koristusrobotile – kui eelnevalt talle natuke „kombeid” õpetada.
Tehnikamaailm - märts 2024
Mikrolaineahi on pea iga köögi lahutamatu osa, millega saab toitu kiirelt soojendada ning ka valmistada. Lihtne ja tõhus mikrolaineahi on köögis hindamatu abivahend.
Oleme juba mitu aastat teinud kaks talvetesti, ühes võrdlesime sisepõlemismootoriga autosid, teises elektriautosid. Selline kavatsus oli ka mullu sügisel, kui hakkasime talvetesti kavandama. Uute autode nimekirja vaadates selgus aga, et on vaid mõned huvipakkuvad sisepõlemismootoriga autod. Kuna kõik muud mõõtmised peale kütusekulu ja sõiduulatuse on nagunii ühised, otsustasime rühmad ühendada ja valida ainult ühe Tehnikamaailma talveauto. Jagasime ülevaate kahte ossa, siin on nüüd esimene osa. Järg tuleb aprillinumbris, kummaski osas kajastatud katsete tulemused annavad koondhindest poole.
Helsingi motomess on ikka olnud massiivselt suur ja selles osas pole midagi muutunud. Mootorrattaid on üha rohkem ja rohkem ja messil võib igaüks saada ülevaate sellest, millest ta saabuval hooajal ilma jääb, sest isegi ajakirjanikuna ei ole võimalik kogu seda valikute paljusust läbi katsetada.
Tehnikamaailm - veebruar 2024
Mõnelgi spordialal pole uustulnukal esimesel katsel kõrget kohta loota ja nii on see enamasti ka autode võrdlustestidel. Auhindu ei jagata aga vanade teenete eest ja kõik maasturid võtsid kohad sisse sama stardijoone taga.
Võidujooks ekraanitehnoloogiates ei peatu. Keskmine OLED-teler pakub rohkem kui lihtsalt suurepärast pildikvaliteeti ja omadusi.
Autospordihuvilistele pakub käesoleva aasta algus koguni kahte värsket mängufilmi ja neist esimesena jõudis jaanuari lõpus kinoekraanile „Ferrari“.
Tehnikamaailm - jaanuar 2024
Soodus hind pole see, mis elektriautodele mõeldes esimesena meelde tuleb, aga siiski – Hiinast pärit MG 4 on peaaegu veerandi jagu odavam kui Volkswagen ID.3. On see liiga hea, et olla tõsi, või on Euroopa autotööstus jõudnud seisu, kus elektriautosid ei tasugi enam toota? Mandritevahelisse võistlusse sekkub just nagu Ühendriike esindav, kuigi Itaalias disainitud ja Poolas kokku pandud Jeep Avenger. Kuskohast soodsama hinnasildiga elektriautod siis tulevad?
Kontoritöökoha ergonoomika tuletab end ikka ja jälle meelde ja mitte alati positiivses mõttes. Ent ka arvutiklaviatuur võib mängida selles olulist rolli, ennetades parimal juhul isegi randmepõletikku või pingest tekkinud kaelavalusid.
Meie Maa on planeetide kontekstis kääbus – Päikesesüsteemi kaheksast planeedist vaid kolm – Merkuur, Veenus ja Marss – on väiksemad. Aga milline on suurim teadaolev planeet universumis?
Tehnikamaailm - detsember 2023
Neli aastakümmet tagasi esimese Euroopa mahtuniversaalina ajalugu teinud Renault Espace jõudis oma VI mudelipõlvkonnani – ainult et enam ei ole tegemist mahtuniversaaliga. Aga nagu Soome kolleegid tõdesid, rahustab aeg maha ka kõige suuremad radikaalid.
Iga koolis füüsikat õppinu on kursis elektromagnetkiirguse (EMK) spektriga: ühes ääres kõige pikema lainepikkusega raadiolained, siis mikrouunides kasutust leidvad mikrolained, siis infrapunane kiirgus (soojuskiirgus), seejärel meile silmaga nähtav valgus, selle järel nähtamatu ja palju suurema energiaga ultraviolettkiirgus, sellest veelgi lühema lainepikkusega röntgenkiirgus ning spektri lõpetab suurima energia ja lühima lainepikkusega gammakiirgus. Uurime seda maailma lähemalt.
Põhjuseid, miks osta kallim telefon, võib leida mitu, aga sama hästi saab põhjendada ka  odavamaid valikuid. See, mis tundub mõistlik täna, ei pruugi seda olla aasta pärast.
Tehnikamaailm - november 2023
Juba aastakümneid on vaieldud, kas paremad on naast- või lamellrehvid. Mõlema kasuks võib leida argumente, aga lõplikku tõde on raske või lausa võimatu leida. Katsetasime, kuidas ühed ja teised erinevates tingimustes käituvad.
Vana hea vedelkristallpaneel on taskukohase teleri süda. Uurime, kui hea teleri saab vähem kui 700 euroga.
Uue Honda CR-V mudelivalikusse lisandunud pistikhübriid ei ole mitte ainult esimene selletaoline CR-V, vaid üldse esimene pistikübriid-Honda, mis Euroopas saadaval.
Tehnikamaailm - oktoober 2023
Eelmises Tehnikamaailma numbris uurisime lähemalt külmarekordeid ning absoluutse nulli olemust. Kas midagi sarnast oleks leida ka temperatuuriskaala teises otsas?
Ainult elektriautodele korraldatud talvetest oli nüüd juba viies. Nende aastatega on pakkumine läinud mitmekesisemaks. Arendustöö pole aga veel kaugeltki läbi, pigem on erinevused autode vahel kasvanud.
Suvel tõi Lamborghini avalikkuse ette oma hüperauto, millega see luksuslike sportautode tootja üritab esimest korda läbi lüüa autospordi tippsarjas.
Tehnikamaailm - september 2023
Hiina, Korea, Saksamaa ja USA elektriautod kohtuvad ringrajal. Eriti huvitav oli uurida, kuidas uued hiinamaised autod toime tulevad. 
Tipptelefonide mõõduvõtus enam selget liidrit pole. Siiski paneb võitja lauale muudki peale tehniliste näitajate.
60ndatel aastatel kutsuti saumikserit koduperenaise võlukepiks. Aegade muutudes on sellest saanud aga igale käele sobiv universaalne köögiseade, mis sobib enamike toimingute jaoks paremini kui blender. Lisatarvikud muudavad saumikseri näiteks lõikuriks või vispliks, muutes lihtsa seadme peaaegu köögikombaini vääriliseks.
Tehnikamaailm - august 2023
Peugeot´ mudelid võtavad järgemööda üle mullu kasutusele võetud uuele logo ja kujustusel Uuenenud 2008 on teine mudel 508 järel, kes saab endale efektse kolmeosalise tulede lahenduse.
Honda ei tee oma mudelivalikus orienteerumist lihtsamaks – kes seni teadnud CR-V-d ja HR-V-d, peab nüüd sellesse seltskonda mahutama ka ZR-V. Ja see pole kaugeltki kõik.
Laserite kasutuselevõtt lubab lähitulevikus hüppeliselt tõsta traadita andmeside kiiruseid. Uus standard on juba ametlikult kinnitatud.
Tehnikamaailm - juuli 2023
Erinevalt NSV Liidu Tu-144-st ning Suurbritannia ja Prantsusmaa Concorde´st piirdus ameeriklaste Boeing 2707 vaid kahe katseeksemplari ehitamisega.
Kui otsida matkamootorratast, mille standardvarustuse nimekiri on pikem kui (vist) ühelgi teisel tsiklil, siis CFMoto 800MR Explore on just kõige õigem masin.
Meie turu üks pisimaid ja odavaim elektriauto Dacia Spring sai 20 hj lisavõimsust ja sarnaselt teistele Dacia mudelitele uue Extreme-varustuspaketi.
Tehnikamaailm - juuni 2023
Süsteemkaamerate autofookus on teinud suure arenguhüppe ning keerukates oludes võib olla üha kindlam, et foto õnnestub. Kaamerate pildikvaliteedis on küll endiselt erinevusi, aga mitte nii suuri, et need vähendaksid teiste valikukriteeriumite tähtsust. Viimaste hulka kuuluvad näiteks hind, kasutatavus, suurus ja kaal, ning järjest enam ka videofunktsionaalsus.
Üha suurem osa maastikuratastest on täisvedrustusega. Ent kui vaadata sõiduomadusi, kasutamisvõimalusi ning hinna ja kvaliteedi suhet, on jäiga tagaosaga ehk siis vaid esivedrustusega varustatud ratastel turul oma koht endiselt täiesti olemas. Kogusime võrdluseks mõned huvitavad, aktiivsele jalgrattasõidu harrastajale mõeldud maastikurattad ja uurisime, millistele omadustele on nende puhul rõhku pandud.
Siseruumidesse mõeldud kompaktsed elektrigrillid aitavad väiksema nälja kiirelt kustutada. Võileivagrilli saab kasutada ka teiste toitude valmistamiseks ning suurema lauagrilliga saab valmistada juba asisema eine.
Tehnikamaailm - mai 2023
Sellest on juba jupp aega möödas, mil viimati kuvaritele tähelepanu sai pööratud. On aeg teha vahekokkuvõtteid.
Mullu autoralli MM-võistlustel kasutusele võetud Rally1 hübriidautosid on võrreldud nelja aastakümne eest ralliradadel kihutanud legendaarsete B-rühma autodega.
GPS-träkkerid on enamasti levinud jahikoertel, aga nüüd on ajad muutumas. Hea hinnaga seadmete valik suureneb üha ja miks mitte varustada ka oma lemmik väikese jälgimisseadmega.
Tehnikamaailm - aprill 2023
Fendti 700-seeria traktoritele tänavu jõudnud uuendused muutsid need lihtsalt öeldes suurepärasteks ning aitasid seeria tippmudelil 728 Vario võita aasta traktori tiitli.
Kas on mõtet osta uued rehvid või sõita enne vanad lõpuni? Või kui siiski osta uued, kas siis tähendab hinnavahe ka märgatavaid erinevusi kvaliteedis? Neile küsimustele me suverehvide võrdluses vastust otsimegi.
Igapäevast liikumist saab jälgida erinevate seadmetega nagu kellad, sõrmused või randmevõrud. Vähem kui viiekümne euroga saab randmele multifunktsionaalse seadme ja nutitelefonisse äpi, millega oma liikumised kaardistada. Hinna taha aktiivsuse monitoorimine kindlasti ei jää.
Tehnikamaailm - märts 2023
Tehnikamaailma talveteste on tehtud juba aastakümneid. Selle ajaga on saanud selgeks, milliseid omadusi põhjamaises talves autolt nõutakse. Ühtegi täiuslikku pole veel leitud. Äkki siis sel korral?
Seoses vahepealsete aastate kodusemate eluviisidega tegid tahvlite müüginumbrid väikese tõusu. Tahvlid sobivad suurepäraselt videote vaatamiseks ja mängimiseks, aga ka tööks. Panime neist uuemad proovile.
Eelmise hooaja põneva alguse järel näitasid Red Bull ja Max Verstappen aasta teisel poolel võimu, aga enne uut hooaega näitavad kõik märgid, et tänavu võib F1 MM-sari kujuneda tasavägisemaks.
Tehnikamaailm - veebruar 2023
Pisut kõrgem kere lihtsustab autosse pääsemist, kliirens on abiks suvilateel, esivedu teeb odavamaks ja hübriid kulud väiksemaks. Tundub pere jaoks täiusliku komplektina, ka turg kinnitab seda, aga milline neist on parim?
Novembris toimus USAs Dallases lennusõu, kus kaks Teise maailmasõja aegset lennukit, pommitaja B-17 ja hävitaja P-63 Kingcobra, õhus kokku põrkasid. Hukkusid kõik kuus lennukites viibinud meeskonnaliiget. Pealtvaatajad lahkusid ürituselt vigastusteta, kuid vaevalt meeldivate mälestustega.
Üle 80% maailma kaubavedudest toimub meritsi, kaubalaevade pardal jõuab meie tanklatesse kütus, suur osa meie igapäevastest tarbekaupadest sõidab Aasias asuvatest tootjariikidest konteinerlaevadega lääneriikide turule. Meretranspordi efektiivsust näitab fakt, et teiselt poolt maakera kohaletoodud troopilised puuviljad maksavad supermarketis sageli oluliselt vähem kui Eestimaa põldudel kasvanud kartul.
Tehnikamaailm - jaanuar 2023
Autoajaloo üks kõige silmapaistvamaid autosid polnud seda ehk mitte just sõna otseses tähenduses. Välimuselt küllaltki tagasihoidliku Audi Quattro tähelepanuväärsus seisnes aga just kõiges selles, mis otseselt silma ei hakanud.
Samsungi neljanda generatsiooni volditavad telefonid vähendavad veelgi tehnoloogilist vahet tavaliste tippmobiilidega. Põhiküsimus aga jääb – kas tulevik ongi painduv?
Maailm muutub, üha rohkem räägitakse elektriautode võidukäigust. Siiski on bensiinimootoriga keskmise suurusega universaal veel aastaid paljudele parimaks valikuks. Võtsime võrrelda kuus selle klassi tippmudelit.
Tehnikamaailm - detsember 2022
Soliidsest hinnaklassist suure akuga nelikveolistelt elektriautodelt võiks oodata paljutki: kiire soojenemine, tubli suutlikkus ja suur sõiduulatus teevad talveauto mugavaks. Või kas ikka teevad?
Kõik käesoleva võrdluse kuularid on nii kuulajatelt kui testijatelt saanud vähem või rohkem kiita. Samad mudelid on juba aastaid müügil olnud, aga paljudele tuleb nende olemasolu, rääkimata helikvaliteedist, ikka ja jälle üllatusena.
Tuntud rahvusvahelisi tiitlivõistlusi ja sarju on peale F1 ja autoralli teisigi ning seepärast on aasta lõpus paras hetk heita pilk kuulsamate sarjade lõpptulemustele.
Tehnikamaailm - november 2022
Nagu varemgi, võtsime proovida üheksa naastrehvi ja üheksa lamellrehvi. Nendega koos tahtsime katsetada, kuidas tulevad karmima talvega toime leebematesse oludesse mõeldud rehvid.
Euroopas tuntakse Toyotat kui usaldusväärsete ent argiste pereautode tootjat. Vaevalt aga oskab keskmine Avensise omanik arvata, et Jaapanis kroonib selle margi mudeligammat Rolls-Royce´i vääriline sedaan, milles isegi keisrit sõidutada kõlbab. Seejuures on Toyota tippmudel Century olnud tootmises juba 55 aastat – ilma et muu maailm seda suurt märkama oleks teinud.
Austral on Renault´ mudelirivis uus nimi ning seda „tänu“ tema eelkäija Kadjari tagasihoidlikule müügiedule. Kui väiksemate linnamaasturite klassis ei jõua Renault piisavas koguses Captureid ette anda, siis number suuremate seas on pilt teine. Seda olukorda muuta lootes otsustaski Renault, et alles 2015. aastal välja toodud Kadjariga on lõpp ning alustatakse uuelt lehelt – nüüd juba Australiga.
Tehnikamaailm - oktoober 2022
Akropolise rallil Hyundai sõitjate poolt saavutatud ajaloolise kolmikvõidu kõrval oli eestlastele palju märkimisväärsemaks tulemuseks Robert Virvese võidetud juunioride MM-tiitel.
Need kaks lehekülge on TMi ligi veerand sajandi pikkuse ajaloo ühed kalleimad autoküljed – siia mahutatud kaks Rolls-Royce´i maksavad kokku ligi 1,2 miljonit eurot.
Tähe-numbriühend C5 mahutab Citroëni mudelirivis nüüdseks kaht erinevat mudelit. Uueks lipulaevaks on hiljuti Eestissegi jõudnud C5 X (vt TM 5/2022), ent kuskile pole kadunud ka C5 Aircross, mis nüüd oma elutsükli poole peale jõudnuna mudelivärskenduse läbis.
Tehnikamaailm - september 2022
Omaaegse kuulsa Lancia tagasitulekut tähistama pidanud Thesisest ei saanud kaugeltki täiuslikku autot. Oma erilisuses oli aga tegemist vaieldamatult väga unikaalse ja tähelepanuväärse autoga, mis talle aga paraku suurimaks komistuskiviks saigi.
Kõrvaklappide arvustamine on alati natuke tricky business. See, kuivõrd erinevalt tajuvad inimesed vahetult aju läheduses toimuvaid protsesse, on kirjeldamatu ulatusega. Muidugi on võimalik kiirelt aru saada, kas tegemist on heade või halbade klappidega, aga edasi algab kuulmispsühholoogia ja isegi hea ja halb pole mingid universaalsed füüsikalised tõed.
Kolmteist sportlikku elektriautot, ringrada ja piisav hulk mõõteseadmeid. On aeg kindlaks teha, kes valmistab ringraja jaoks kõige edevama täiselektrilise auto.
Tehnikamaailm - august 2022
Kaks aastakümmet tagasi esitles Alfa Romeo ideeautot Brera Concept, mille eriline disain ei jätnud toonasel Genfi autonäitusel kedagi külmaks. Väliselt sarnase tootmisküpse versioonini oli aga veel hulga maad minna, sest sisu sai sel sootuks midagi muud kui see, millega avalikkust algselt peibutati.
Välimusega on sellel tsiklil kõik väga hästi. Tal on isegi auhind Milano EICMA 2021 motomessilt – Most Beautiful Bike ehk ilusaim ratas. Ma ei imesta selle üle üldse.
Uus II põlvkonna Kia Niro on eelkäijaga võrreldes pisut kasvanud, palju targemaks saanud ning endiselt saadaval nii tava- kui pistikhübriidina kui elektriautona.
Tehnikamaailm - juuli 2022
Piisavalt võimsate ja töökindlate kolbmootorite loomisega sai võimalikuks õhust raskemate lennuvahendite kasutamine. Selliste lennukitega peeti maha kaks maailmasõda ning neil on ka tänases lennunduses oma koht.
Soome teede (ja eriti sealse automaksuga) sobivad pistikhübriidid hästi kokku ja Volvo XC60 on üks ostetumaid autosid – nagu ta on omas segmendis ka Eestis. Aga on see ka tegelikult konkurentidest üle?
Otsus end liigutama asuda võib sündida kiiresti, aga kiiresti jooksurajale tormata pole kindlasti hea mõte. Kaasaegsed spordikellad hoiavad kätt pulsil ning annavad nõu, millal tuleks tempot tõsta või hoopis langetada.
Tehnikamaailm - juuni 2022
Maanteerataste ajalugu on pikem kui ühelgi teisel jalgrataste klassil. Need pealtnäha sarnased sõidukid on aga aja jooksul oluliselt arenenud ja oma segmendi seeski erinevates suundades läinud. Võtsime proovida 3000 euro ringis maksvad maanteerattad ja võrdluseks ühe veel kaks korda kallima.
Tavalise nutitelefoniga saab teha igati häid fotosid ja videoid. Sony Xperia Pro-I lubab lati selles osas veel kõrgemale tõsta.
Tehisintellekt aitab robootilistel tolmuimejatel tubades orienteeruda ning koostada optimaalseimat puhastustrajektoori. Nüüd on omaduste hulka lisandumas tehisnägemine, mille abil oskab imur tuvastada ja vajadusel vältida põrandal olevaid esemeid.
Tehnikamaailm - mai 2022
Äpid muudavad nutikella tõeliseks randmeraaliks. Kell võib olla nii muusikapleier, maksevahend, autovõti kui aktiivsusmõõdik.
Pärnu vastrenoveeritud lennuväljalt saab alates maist kahel korral nädalas Helsingisse lennata. Lennukiks on Rootsis valmistatud 50-kohaline Saab 2000, vedajaks Eesti lennufirma NyxAir.
Pärast seda, kui Ukrainas sõda valla pääses, on Eestis üha rohkem hakatud rääkima sellest, kuidas vabaneda Venemaa gaasist, mida Eesti kasutab praegu umbes 5 TWh aastas. Eesti on gaasijuhtmetega ühendatud nii Soome, Venemaa kui Lätiga, ent suurem osa meil kasutatavast gaasist tuli seni Värskas piiri ületava gaasitoru kaudu Venemaalt.
Tehnikamaailm - aprill 2022
Võtsime võrdlusse selle aasta uudistooted rohkem või vähem tuntud tegijatelt, rehvid olid 17-tollised ja kuulusid W- või Y- kiirusklassi. Ühtlasi uurisime, kuidas mõjutavad rehvi käitumist väiksem mõõt või madalam kiirusklass.
Juba alates sünnihetkest 19. sajandi lõpul on autotööstus vankumatult millegi uue ja parema suunas liikunud. Kiiremaks, võimsamaks, mugavamaks ja efektiivsemaks – moodsamaks nii seest kui väljast! Ikka edasi ja mitte sammukestki tagasi. Oot-oot, või kas ikka on? Veerevad ju meiegi tänavail säärased sõidukid nagu uus Mini või Fiat 500, mille välimus – retro, nagu seda kutsutakse – ei vaata mitte tulevikku, vaid vastupidi, aastakümnete tagusesse aega. Kelle mõte see õieti oli, et vanast võib saada homne uus?
Alati on ju huvitav võrrelda tippmudeleid, aga ostetavuse tipus on just nimelt odavam keskklass, milleks on täna 50-55 tolliste vedelkristallekraanidega telerid.
Tehnikamaailm - märts 2022
Sisepõlemismootorite osatähtsus küll väheneb, kuid mullune autoaasta tõi juurde veel palju vedelkütust nõudvaid mudeleid. Võtsime neist talvetesti üheksa ja hoidsime kasutatud tehnoloogia võimalikult kireva.
Tahvliga saab teha kõike seda, mida ka telefoniga. Kuid veebisirvimine, digilehtede lugemine või videote vaatamine suurelt ekraanilt on tunduvalt ülevaatlikum.
Taarapunkti külastades saab teada, et iga pudeli unistus on jõuda taaraautomaati. Samamoodi võib väita, et iga reisilennuki unistus on saada ükskord kaubalennukiks.
Tehnikamaailm - veebruar 2022
Soundbar´id ehk ribakõlarid parandavad teleriheli kolmes kategoorias – selgem kõne, avaram helipilt ja suurem võimsus. Ent kas ja kui hästi saavad sellega hakkama odavamad eksemplarid?
Mootorrataste kallal nokitsemine on sõltuvust tekitav hobi: saad kogemuse võrra rikkamaks, paned oma oskused proovile ja tulemusteks hoopis ägedama motika. Halvemal juhul jääb aga sõiduriist aastateks poolikuna seisma.
Eelmisel aastal lõpetas 42 aastaselt oma F1 karjääri soomlane Kimi Räikkönen ja kuigi F1-sarja jõutakse aina nooremana, pole sellised üle „neljakümnesed” sugugi harv erand.
Tehnikamaailm - jaanuar 2022
Madal hind ja uus auto on mõisted, mis tavaliselt samasse lausesse ei satu. On siiski mõned uued autod, mille hinda võib pidada soodsaks. Kuidas saavad need vastu kasutatud autole, mis maksis uuena kaks korda rohkem?
Täiesti juhtmevabad kuularinööbid moodustavad umbes 60% kõrvaklappide tänasest turumahust. Kindlasti see protsent ei vähene, sest uusi ja odavamaid mudeleid lisandub üha. Nüüd võib juba 50-80 euroga saada nööbipaari, mis konkureerib aastataguste 150 euroste mudelitega.
Kuigi kliima soojenemine võimaldab järjest enam naastrehvid asendada teekatetele sõbralikema lamellidega, siis meie laiuskraadidel enamasti novembri ja jaanuari vahel tekkiv lume- ja jääkate on siiski iga-aastaseks reaalsuseks, mis mõjutab liiklusohutust ja sunnib autojuhte kriitilisemalt suhtuma sõiduvõtetesse.
Tehnikamaailm - detsember 2021
Need näevad head välja, nad sõidavad elektriga ja neis on küllaga ruumi. Mõnest neist võib kunagi saada ihaldatud pereauto.
Sebastien Ogier ja Julien Ingrassia lõpetasid hooaja ning aktiivse karjääri stiilselt, võites nii kaheksanda MM-tiitli kui viimase etapi Monzas.
Tähe-numbrikombinatsioon T1 tuli VW valikusse 1950. aastal ning esimene Multivan sündis 1985. aastal kui debüteeris T3. Seni on kõik Multivanid olnud kaubiku Transporter „kõrvalsaadused“, mis tähendanud kompromisse töö- ja pereauto funktsioonide ühildamisel, ent T7 on projekteeritud kohe kui sõiduauto.
Tehnikamaailm - november 2021
Brittide ühe kuulsaima automargi elu ja olu on pika aja jooksul näinud nii üht kui teist. Erinevalt mitmetest teistest kuulsatest Briti markidest õnnestus sel õnnekombel üle elada mitu keerulist perioodi. Kaasaja Jaguari esiklapseks võiks aga pidada vaikselt klassiku staatusesse jõudvat XK8.
Võrrelda mäkke ja PC-sid on kahtlemata libe tee. Aga siiski – kui hetkel on uue sülearvuti ost päevakorras, oleks rumal „õun“ päris ära unustada – orientatsioonist sõltumata.
Töörühm, mida juhib USA kosmoseagentuuri NASA peainspektor Paul Martin, leidis oma aruandes, et planeeritud mehitatud Kuu reis 2024. aasta lõpus tuleb uue põlvkonna kosmoseskafandrite väljatöötamise venimise tõttu edasi lükata.
Tehnikamaailm - oktoober 2021
Prantsuse autotooja Alpine´i lugu on pikk ja värvikas. Õnneks on eelmise sajandi kolmveerandil automaailma oma ulmeliste sportautodega vaimustanud ning siis unustuste hõlma vajunud Alpine viimaks ometi tagasi.
Pool sajandit tagasi oli Mazda julge vankelmootoritega eksperimenteerija ja ka tänapäeval näib Mazda olevat end maailma autotööstuse peavoolus risti keeranud ning rühib iseteadlikult harjumatus suunas.
Inglismaalt pärit Triumph Street Triple RS on tänavalegaalne mootorratas, mis tunneb end suurepäraselt ka ringrajal.
Tehnikamaailm - september 2021
Tänavusel Ungari GP-l jõudis oma esimese etapivõiduni Alpine’i võistkond ja võib-olla suudavad nad seda edu ka tulevikus korrata. Mitmed tiimid on aga F1 ajaloos ühe ereda sähvatusega piirdunudki.
Tänavu 23. septembril möödub 175 aastat Päikesesüsteemi viimase, kaheksanda planeedi Neptuun avastamisest. Seoses sellega teeme ülevaate koos temaga hiidplaneetide hulka kuuluvatest taevakehadest.
Wilhelm Emil Messerschmitti lennukiehitus- ja -konstrueerimisfirma on ennekõike tuntud suhteliselt väikese hävituslennuki Me-109 loojana, kuid firma tegeles ka hoopis suuremate lennumasinatega.
Tehnikamaailm - august 2021
Kiire ja sportliku 508 tulekust hakkas Peugeot vihjeid jagama peatselt pärast uue 508 esitlust üle kahe aasta tagasi. Juba 2019. aasta Genfi autonäitusel oli ideeauto valmis ja nüüd kaks aastat hiljem sisuliselt samal kujul ka seeriatootmises.
Poolteist aastakümmet tagasi linnamaasturite buumi käivitanud Nissan Qashqai jõudis oma kolmanda mudelipõlvkonnani.
Detroidi 2012. aasta autonäitusel esitletud ideeautost LF-LC kasvas 2016. aastaks välja seeriaauto Lexus LC500. Esialgu 2+2-kohalise kupeena, ent nüüdseks – pea kümmekond aastat esialgsest ideeautost hiljem – ka kabrioletina.
Tehnikamaailm - juuli 2021
Kolmveerand gaasitööstuse tekitatud metaani heitmekogustest on tehniliste vahenditega lihtsalt välditavad.
S-tähistusega kahekohaline rotster võiks tähendada autot, mida inimesel pole vaja. Vähemasti transpordivahendiks mitte. Seetõttu ei mängi hind ühe sellise juures vähimatki rolli, küll aga teostus. Ja selle sõna õiget tähendust Stuttgarti peamajas juba mõistetakse.
Ajal, mil enamik autouudiseid kipuvad elektriga seotud olema, kohtab siiski veel ka bensiinimootoriga uudismudeleid. Ja ehkki elektriauto on tulemas ka Subarul, tiksub uue Outbacki kapoti all ikka 2,5liitrine vabalthingav boksermootor.
Tehnikamaailm - juuni 2021
Tuleb tunnistada, et autostereo vähem kui 17 euro eest pole paha pakkumine. Kas ja kuidas taoline aparaat aga päriselt töötab?
Vesinikutehnoloogia teeb kiiret arenguhüpet ja võidab skeptikute seast uskujaid. Eesti jaoks näiteks arvutasid teadlased välja, et vesinikurongide toomine raudteele selle elektrifitseerimise asemel säästaks riigile 350 miljonit eurot ja võimaldaks võrreldes elektrirongide arendamisega saavutada Eesti kliimaeesmärki kolm korda ning taastuvenergia eesmärki kuus korda odavamalt.
Mercedes-Benzi mudelivaliku elektrifitseerimine käib täie hooga – EQ-tähisega elektri-Mercedestest jõudis viimati Eesti teedele EQA.
Tehnikamaailm - mai 2021
Tänu üleminekule General Motorsilt PSA Peugeot Citroëni kontrolli alla ja sealtkaudu juba Stellantise kontserni teeb Opeli mudelirivi läbi täieliku metamorfoosi. Tänasele automaailmale kohaselt on siingi märksõnaks unifitseerimine ja pole ime, et ka uus Mokka paljuski juba oma prantslastest sõsaratest tuttav ette tuleb – jäädes aga ometi üheselt äratuntavalt Opeliks.
Pikapit polnud Jeepi mudelivalikus tervelt 27 aastat, ent nüüdseks on 2018. aasta sügisel Los Angelese autonäitusel esitletud Jeep Gladiator ka Jeepi Euroopa mudelivalikusse jõudnud.
Tehnikamaailm - aprill 2021
Ajakirjanduses ilmunud lugudest võib jääda mulje nagu oleks tuumaenergeetika ülikallis ja üliohtlik. Kas nii tulebki arvata?
Junkersi kurikuulus pommitaja on ajalukku läinud oma iseloomuliku silueti ja sireenide läbilõikava ulgumisega. Kuigi kõik toodetud Stukad moodustasid Luftwaffe lahingulennukitest vähem kui kümnendiku, elab tema kuulsus sõjafilmides ja arvutimängudes tänapäevani edasi.   
Uue Dacia Sandero baashind läheb erinevalt eelkäijast üle märgilise 10 000 euro piiri, kuid endiselt pole konkurentidel Daciale väärilist vastust kuskilt võtta.
Tehnikamaailm - märts 2021
Pistikhübriidid ja elektriautod pakuvad uute autode ostjatele ikka enam huvi. Seepärast viisimegi sel korral tõsistesse talveoludesse just kaheksa pistikhübriidi.
Maksimaalne jõudlus ja veel rohkem funktsionaalsust. Neljakohaline hind telefoni eest tundub selge priiskamisena, aga teisalt esindavad need seadmed hetkeseisu absoluutset tippu.
Möödunud aasta oktoobris avastati, et Kuul on vett seni arvatust rohkem. Seda on tore teada, sest NASA kavandab taas mehitatud lende ümber Kuu 2023. ning laskumist pinnale 2024. aastal. Viimastel aastatel on Kuu jäänud Marsi-vaimustuse tõttu varju, kuid sellest hoolimata on teoksil palju uusi projekte.
Tehnikamaailm - veebruar 2021
Eelmise aasta 1. detsembril varises kokku Puerto Ricos asuva Arecibo raadioteleskoobi 900tonnine instrumendiplatvorm. Varing tekitas platvormi all asuvale 305meetrise läbimõõduga paraboolantennile selliseid kahjustusi, et teleskoopi haldav USA Rahvuslik Teadusfond (NSF, National Science Foundation) ei pea enam võimalikuks selle niigi palju kahjustatud teleskoobi taastamist, sest rahaliselt läheks see maksma üüratuid summasid.
Viimastel aastatel on huvi hüperkiiruste vastu oluliselt kasvanud. USA, Venemaa, Hiina ja India arendavad hüperkiirusega liikuvaid tiibrakette, Boeing mõtleb tõsiselt viiekordse helikiirusega liikuvale reisilennukile.
Kannmiksri (blendri) valimisel on hea mõte kõigepealt arvestada selle tulevase kasutamise eesmärgiga. Pehmete komponentide segamisega saavad hakkama pea kõik seadmed, kuid kõva ja kuiv toit nõuab juba spetsiaalset masinat.
Tehnikamaailm - jaanuar 2021
Dramaatiliseks kujunenud autoralli MM-võistluste viimane etapp, Monza ralli, pakkus keeruliste ilmaolude tõttu põneva etenduse, mis lõppes Sebastien Ogierile seitsmenda MM-tiitliga.
Detsembris kirjutasime „aukudega“ veinide kuninganna – šampanja – valmimise saladustest. Nüüd, kui on käes aasta pimedaim ja külmim kaamoslik kuu, on hea aeg tutvustada teist „jumalate ja keisrite“ jooki – konjakit. Mis oleks mõnusam, kui sirutada oma koodid kamina ees välja, hoides käes pokaali mõne jumaliku konjakiga. Aga kuidas nad valmivad ja millest tulevad, sellest nüüd lähemalt.
Sadakond aastat tagasi valitses mõlemal pool Atlandi ookeani tegutsevate laevaehitajate seas ettevaatlik optimism. Kõik lootsid, et Esimese maailmasõja eelne hea aeg tuleb tagasi ning reisijate vedu Uue ja Vana Maailma vahel hakkab taas fantastilist tulu tooma. Prantsuse luksuslainerist Normandie sai nende lootuste teostumise ja kokkuvarisemise sümbol.
Tehnikamaailm - detsember 2020
Me kõik teame, et Google’i kaardid on head autoga navigeerimisel ja võõras linnas liikudes metropoli tähtsamate maamärkide ülesleidmiseks. Maastikul ja metsas võis aga Google’i kaardiga tihti hoopis ära eksida, sest peale suure ühevärvilise massiivi muud kaart ei näidanud.
Keskklassi luukpärad on mitmekülgsed ja haaravad turgu numbri võrra suuremateltki autodelt. Paremal juhul on neis ruumi nagu universaalis ja varustust nagu luksusautos.
Odavamate 5G-telefonide hinnad on langenud juba 300–400 euroni ning sooduspakkumisi leiab veelgi madalamalt. Kas aga sellise hinnaklassi 5G-telefon on kuidagi kehvem tuhandeeurosest tippmudelist?
Tehnikamaailm - november 2020
Oma toiduvarude säilitamine pole ainuüksi inimestele omane – paljud loomadki tegelevad sellega. Meenutagem kas või oravaid, kes puuõõntesse pähkleid varuvad ja seeni kuivatavad. Vaatamegi nüüd, kuidas on toidu säilitusmeetodid ja -tehnoloogiad läbi aastatuhandete arenenud.
Märtsi alguses tegi Volvo Trucks Göteborgis ettevalmistusi sadade (aga võib-olla isegi tuhandete) külaliste vastuvõtuks. Ees ootas ettevõtte ajaloo suurim mudeliesitlus – täiesti uue FM-i ja FMX-i kõrval plaaniti rahva ette veeretada facelift´i läbinud FH ja FH16 ehk siis uuendada pea kogu oma raskeveokite sarja. Siis pani aga tähe- ja numbrikombinatsioon COVID-19 maailma kinni ning esitlus tuli internetti kolida.
Linnamaasturite buum ei näita vaibumise märke ning äsja jõudis oma kolmanda mudelipõlvkonnani Ford Kuga, mis äsjasel Tartu autonäitusel oma Eesti-debüüdi tegi.
Tehnikamaailm - oktoober 2020
Pierre Gasly esikoht F1 etapil Monzas oli paras üllatus, ent see pole esimene kord F1 ajaloos, mil ootamatu pöörde saanud etapi võidab üllatusmees.
Ameeriklased on otsustanud jätkata strateegilise pommituslennuki Boeing B-52 Stratofortress kasutamist vähemalt aastani 2050. Kui nii läheb, siis saab temast esimene lennuk maailmas, millel täitub sajand teenistust õhujõududes.
Citroënide kohati veidra välimuse taga peitub pea alati vähemalt sama eriline tehnika. Mudeli SM juures mindi aga mõlemal üle igasuguse piiri ja nii sai sellest sõltumatu autofirma huku sümbol.
Tehnikamaailm - august 2020
Sotsiaalmeedia ei pruugi olla esimene märksõna mida motospordiga seostataks, kuid kui muu maailm muudkui interneti poole areneb, on ka motosport seda teed asumas.
Bermuda nimi võib seostuda kõigepealt kolmnurgaga, kuhu on jäljetult kadunud laevad ja lennukid. Ent Bermuda lennuregistris on sadu lennukeid, mis lendavad turvaliselt maailma eri paigus.
Järgmise põlvkonna 5. seeria BMW ei ole enam mägede taga – see peaks müüki jõudma aastal 2023 ja siis saab mudelivalikus olema ka elektriauto. Kuniks aga siis eeldatavasti mudelitähist i5 kandma hakkav elektri-viiene Münchenis peidus, elektrifitseerib BMW jõudsalt praegust 5. seeriat.
Tehnikamaailm - august 2020
Täheühend GLA ilmus MB leksikasse aastal 2014, mil pisikesed linnamaasturid ka premium-klassis oma võidukäiku alustasid. Kui tollane GLA oli sisuliselt maasturilikke jooni juurde saanud eelmise põlvkonna A-klass, siis äsja Eestisse jõudnud uue GLA puhul saame rääkida täiesti iseseisvast mudelist.
Ehkki nii Seat Leon kui Škoda Octavia on lähisuguluses Volkswagen Golfiga, on tegu siiski täiesti erinevate autodega.
Testirühmal on ees midagi uut. Elevil näod säravad. Õhus on palju küsimusi ja mõtteid. Nüüd tuleb need mõtted teoks teha ja küsimustele vastused leida. On aeg alustada Tehnikamaailma esimest pistikhübriidide võrdlust.
Tehnikamaailm - juuli 2020
Taas on põhjust üks kuupäev kuldsete tähtedega kosmose vallutamise ajalukku kirjutada. 30. mail 2020 startis Kennedy kosmosekeskuse stardiplatvormilt 39A kanderaketi Falcon 9 turjal Crew Dragon Demo-2, pardal kaks kogenud astronauti: kosmoselaeva lennukomandör Douglas Hurley ja manöövrite juht Robert Behnken.
Väikeses linnamaasturis on koos väikeauto, mahtuniversaali ja maasturi omadused. Nende populaarsus on järjest kasvanud ja nad on kõrvale tõrjunud samale põhjale ehitatud sugulased.
Päriselulised piirangud on mõjunud täpselt vastupidiselt virtuaalsele elule ehk kohtumistele neti ja nutiseadmete vahendusel, mille roll on suurenenud kordades. Kvaliteetseteks videokõnedeks – aga mitte ainult – sobivad loomulikult ka uusimad Huawei, Oneplusi ja Samsungi 5G-tippmudelid.
Tehnikamaailm - juuni 2020
Elu ilma positsioneerimissüsteemideta ei kujuta praegu ette isegi tavainimesed, rääkimata militaar- ja transpordivaldkondadest. Maismaatransport, lennundus, merendus jms elualad on praegusel kujul mõeldamatud ilma korraliku navigatsioonisüsteemita.
ESO ehk Euroopa Lõunaobservatoorium (European Southern Observatory) loodi 1962. aastal seitsme riigi algatusel ning praeguseks on projektiga liitunud 16 riiki. Nimetuses Euroopa näitab siinjuures suuresti vaid kuuluvust.
Tehnikamaailm - mai 2020
Honda uus Africa Twin on kergem, võimsam, automaatsem ja nutikam kui eales varem.
Eurobike, maailma suurim jalgrattamess Saksamaal Friedrichshafe­nis, on andnud juba aastaid viiteid, millises suunas rattamaailm minemas on.
Leonardo da Vinci oli kunstnik, insener, konstruktor, arhitekt, linnaplaneerija, bioloog, anatoom ja matemaatik. Tema surmast möödus mullu 500 aastat.
Tehnikamaailm - aprill 2020
Inglismaal Farnborough’s toimus 1953. aasta sügisel traditsiooniline lennundusnäitus, mis seekord langes kokku uue kuninganna kroonimispidustuste ja Korea sõja lõpuga. Tõestamaks, et kuuldused Briti impeeriumi lagunemisest on liialdatud, demonstreerisid korraldajad korraga kolme strateegilist reaktiivpommitajat, mis võisid kanda tuumapommi. Neist uusim, üsna eksootilise välimusega Handley Page Victor oli esmakordselt startinud vähem kui aasta tagasi.    
Poliitik, poliitikateoreetik, diplomaat, teadlane, leiutaja, ajakirjanik, kirjastaja, humorist, loodusuurija, investeerija, vabamüürlane, kodanikuaktivist, riigimees, entsüklopedist – mees kui orkester. Aga ennekõike üks Ameerika iseseisvusvõitluse liidritest, üks viiest Iseseisvusdeklaratsiooni koostajatest. Saage tuttavaks – Benjamin Franklin.
Suured sõjamasinad ilma sobiva kütuseta ei liigu. Sellest, kus ja miks kasutati 1930-1940ndate aastate Saksamaal bensiini- ja diiselmootoreid, on kirjutatud palju, kuid tekitatud nii ka mõningaid müüte.
Tehnikamaailm - märts 2020
Mitmete pilootide töökohtade vahetused tekitasid alanud hooajaks paraja portsu põnevust ja Monte Carlo ralli eel oli õhus piisavalt pinget – kuidas saavad uute tiimides hakkama tiitlikaitsja Ott Tänak ja kuuekordne maailmameister Sebastien Ogier?
Aeg-ajalt üllatatakse meid moodsa teaduse meetodite abil aastasadade vanustele küsimustele lahenduste leidmisega. Kõik teavad, millist lõivu nõudis Must Surm ehk katkuepideemia. Kuid see koll oli siiski tugevalt üle võimendatud, nagu hiljaaegu selgus. Nüüd teatakse, et inimkonna arvukuse vähendamisel on ajaloos olnud suur osa ka vulkaanidel.
Tehnikamaailm - veebruar 2020
Enam kui 20 aastat tagasi käivitunud esinduslike linnamaasturite buum sai uue hoo sisse aastal 2008, kui BMW tõi X5 kõrvale selle kupeeversiooni X6. Nüüdseks on sama kontseptsiooni järgivad mudelid ka teiste konkurentide valikus, BMW ise on aga jõudnud nüüdseks juba X6 kolmanda mudelipõlvkonnani.
Paljude jaoks on just RX see kõige ehtsam Lexus – ta on üks esimesi esindajaid tänaseks plahvatuslikult kasvanud esinduslike linnamaasturite kategoorias. Seda kinnitavad ka müüginumbrid, sest RXi näol on tegu enimmüüdud mudeliga Lexuse mudelivalikus – ja nii ka Eestis.
Automüüjaid ühendava Autode müügi- ja teenindusettevõtete Eesti liidu (AMTEL) andmetel müüdi Eestis 2019. aastal 26 589 uut sõiduautot, mis ületas 2018. aasta müügi 4,7 protsendiga.
Tehnikamaailm - jaanuar 2020
Märkamatult on kätte jõudnud aeg, kus võime lendavad võluvaibad unenägudesse jätta ning peame hoopis keldrisse ruumi tegema oma rakettranitsale või mõnele muule taolisele agregaadile...
Oli 1952. aasta suvi, kui sajad Rügeni elanikud said ootamatult käsu oma kodudest lahkuda. Juba enne nende teeleasumist saabus sinna rahvapolitsei eriüksus, kes asus saare kirderannikut okastraadiga tõkestama. Samal ajal alustati kiires korras Dwasiedeni lossi taastamist, mille Nõukogude väed olid pärast Teise maailmasõja lõppu õhku lasknud.Avapauk kahe Saksamaa mitteametlikuks võidurelvastumiseks merel oli tehtud.
Lendavad komandopunktid ehk nn viimsepäevalennukid on mõeldud väga tõsise kriisi või sõja korral riigi kõrgema juhtkonna löögi alt äraviimiseks, aga ka riigi strateegiliste vägede juhtimiseks pärast maapealse juhtimisstruktuuri hävimist.
Tehnikamaailm - detsember 2019
Ehkki Eesti pikapiturg on suuresti Toyota usku, ei jäta Hiluxi varjus jonni ka teised. Põlvkonnavahetuse läbi teinud Mitsubishi L200 on selle segmendi värskeim uus tegija.
Enamik pere- ja reisifotodest tehakse nüüdsel ajal nutitelefoniga ja fotoaparaadi ostmine ei tule paljudele enam mõttessegi. Suure sensoriga taskukaameraid ei tasu aga unustada, sest need on väikesed ning vägagi veenvate foto- ja videoomadustega.
Viisime viisteist uut autot Lapimaale, et uurida, kuidas nad tõsistes talvetingimustes toime tulevad. Võitjaid saab olla ainult üks.
Tehnikamaailm - november 2019
Kui tänaste noorte jaoks on internet midagi iseenesestmõistetavat, siis 40 aastat tagasi sai tõeliseks hitiks nn kompaktne audiokassett ehk C-kassett – Compact Audio Cassette.
F1 ajalugu on näinud palju erinevaid võistkondi ja kuigi jääb tunne, et uusi tiime sünnib pidevalt, siis tegelikult vahetuvad neil tihti vaid nimed ja omanikud.
Inimene on ammusest ajast soovinud heita pilku käegakatsutavatest dimensioonidest kaugemale. Näiteks kosmose sügavustesse tähtede poole. Kuid samavõrra põnev ja paljuski avastamata on mikromaailm. Sinna on sügavamat pilku hakatud heitma suhteliselt hiljuti.
Tehnikamaailm - oktoober 2019
Täpselt pool sajandit tagasi jõudis ringradadele üks autospordi ajaloo ikoon. Porsche 917 mõjutas kõigi järgmiste põlvkondade võistlusautode tehnoloogiat.
Legendaarse Ayrton Senna hukkumisest Imola ringrajal möödus tänavu 25 aastat, ent hoolimata turvalisuse pidevast parendamisest on autosport jätkuvalt eluohtlik spordiala.
Maailma uudisveebides tähistati tänavu suvel hoolega 75 aasta möödumist ühe olulise arvuti – Colossus Mark II – sünnist. Kuid ta polnud sugugi esimene pääsuke neil keerulistel radadel ja see tee oli põnev.
Tehnikamaailm - september 2019
Enam kui 800 kilomeetrit Soome kruusa- ja pinnasteid. Kolm päeva. 55kilovatine KTM 690 Enduro R. Siin on lugu sellest, kuidas ma oma elu esimesel motovõistlusel osalesin.
Škoda mudelivalikus tuleb end harjutada uue nimega. Vaid mõned aastad vastu pidanud Rapid läks ajalukku ning selle asemele asus Scala.
Spirit of Ecstasy radiaatorivõre kohal osutab sõidusuunda – nagu see Rolls-Royce´i puhul olema peabki. Seekord on see aga musta värvi, sest autoks on Wraithi eriversioon Black Badge.
Tehnikamaailm - august 2019
Ürginimesel polnud vajadust sekundite mõõtmiseks. Talle piisas mõistetest hommik, keskpäev, õhtu, öö. Meilgi piisab igapäevaelus minuti (või puhkusel olles ka 5 minuti) täpsusest. Kuid igal juhul vajame tänapäeval kõik kellaaja teadmist. Ja kelli kui ajamasinaid, mis aega mõõdavad.
Moto Guzzi uus matkaratas paistab silma oma välimuse ning erilise asetusega mootori poolest.
Supra kadus Toyota mudelivalikust veidi pärast sajandivahetust, aastal 2002. Kui mõned aastad tagasi hakkasid automeediasse tilkuma kuuldused Supra naasimine kohta, plaksutasid fännid vaimustusest käsi, ent ebalust lisas uudis, et tehakse seda koos BMW-ga – kas tõesti taas järjekordne logode ringitõstmine?
Tehnikamaailm - juuli 2019
Jerome Stoll on juhtinud Renault’ spordiosakonna tegevust ajast, mil autotootja naasis oma tiimiga 2016. aastal F1-sarja. Maikuise Monaco GP ajal oli Renault Sport president lahkelt valmis jagama oma mõtteid nii autospordist kui ka selle seostest tavaautondusega.
Tee-ehitusmasinate omalaadseks „vapiloomaks“ on kujunenud teehöövel, mille tootmisel Eestiski pikaajalised traditsioonid. Esindusliku valikuga nendest tähelepanu vääriva ajalooga masinaist saab kohtuda juulis avatavas maanteemuuseumi uues masinahallis.
Ilmselt maailma tuntuim mopeed sai äsja uusversiooni. Originaalversioon oli 50 cm3 mootoriga äärmiselt väike sõiduk, mis mahtus isegi auto pagasiruumi. Proovime järgi, mis masti masin see uus Monkey on!
Tehnikamaailm juuni 2019
Elektri kõrval olid plastid teiseks suureks tõukejõuks, saatmaks tehnoloogiat ja tööstust uude ajastusse. Kuigi juba üle sajandi vana, sai plastmasside areng erilise hoo sisse pärast Teist maailmasõda ja praeguseks on plastitööstus näiteks USAs tööstusharude käibe mahult neljandal kohal. Kuid me kõik teame ka plasti kasutuse hulludest tagajärgedest loodusele. Vaatleme plasti ajalugu siis lähemalt.
Mida autosport läbi aegade autonduse arengusse andnud, on paljud autohuvilised kindlasti varemgi kuulnud. Aga lisaks jõuavad autospordis arendatud tehnoloogiad teistelegi elualadele.
Sõjalaevatüüpide isevärki maailma uurides on seekord käes aeg sihikule võtta väiksemad alused, alustades hävitajatest ja lõpetades korvettidega. Kui suurte sõjalaevade puhul ilmnes tihtipeale vajadus pikka aega kehtinud traditsioonidest kinni pidada, siis nende väiksemate kolleegide puhul selgub, et üht-teist sõltub ka kõrgete ülemuste isiklikust sümpaatiast või lausa juhusest.   
Tehnikamaailm mai 2019
LMP1-klassis hübriidautodega osalenud Audi ja Porsche loobumise järel on sportautode MM-võistluste korraldajad koostöös autotootjatega otsinud palavikuliselt lahendusi sarja tuleviku kindlustamiseks.
Alates 2017. aastast anti uute reeglitega WRC autode aerodünaamika arendamisel tiimidele vabamad käed, mis esitas uusi väljakutseid nii inseneridele kui sõitjatele.
Aina enam tuleb müüki selliseid veekeetjaid, mis kuumutavad vee soovitud ehk etteantud temperatuurini, sest alati pole õige vesi lihtsalt n-ö keema ajada. Korraliku tee või mõne muu kuuma joogi või leivajuuretise valmistamine ettenähtud temperatuuril veega ei jää enam vajaliku kodumasina puudumise taha.
Tehnikamaailm aprill 2019
Robert Kubica come-back kaheksa-aastase vaheaja järel F1 MM-võistlustele annab põhjust heita pilku tippsõitjate varasematele naasmistele, millest mõni on olnud edukas, mõni teine aga osutunud erinevatel põhjustel läbikukkumiseks.
Kui küsida isegi teaduse- ja tehnoloogiakaugetelt inimestelt, mida ütlevad neile nimed Einstein, Edison, Röntgen jne, teavad kõik vastust une pealt. Aga kui nüüd küsida, mida ütleb neile nimi Tesla, siis teab tänane vastaja kohe nimetada Elon Muski kuulsat elektriautot. Kuid kelle auks ta andis oma autole sellise nime, seda teavad vaid vähesed ja mida Tesla  täpsemalt tegi, seda teavad veelgi vähesemad.
Kui me ei soovi jagada dinosauruste saatust, tuleb meil valmis olla taevast kaela sööstvate kivide vastu. Õnneks on ohtlike asteroidide otsingud heal järjel. Ja tõrjevõimalusigi on mitmeid ning nii mõndagi neist testitakse peagi.
Tehnikamaailm, märts 2019
Ott Tänaku hooaja fantastiline algus tõstis ta punktitabelis liidriks, aga lisaks eestlase suurepärasele kiirusele pakub rallimaailmas kõneainet ka MM-sarja tulevik.
Vormel-1 MM-võistluste eelseisev hooaeg toob endaga kaasa nii mõndagi uut ja seda nii autode tehnikas kui sõitjate tiimivahetuste poolelt.
Metsi saab mitut moodi kaitsta, näiteks võib olla lageraiete vastu. Metsatulekahjude vastu aga peab võitlema, muidu teeb tuli metsas mõõtmatult rohkem kahju, kui kõik harvesterid seda teha suudaksid. Telerist on neid õudusi näinud igaüks.
Tehnikamaailm veebruar 2019
Kui tahetakse näha eriti kaugele või uurida äärmiselt väikeseid objekte, siis on selleks vaja hiigelsuuri seadmeid. Isegi suurriikidel ei ole piisavalt rahalisi ressursse, et saaks selliseid ainult oma jõududega luua – need saavad sündida üksnes rahvusvahelise koostöö tulemusena. Nii tuleb puhta teaduse kõrval arvestada ka raha ja mõjuvõimuga.
Meil on taimedelt palju õppida. Käimasolevate uurimustega tahetakse leida uusi ravimeid, viise maaviljeluse tõhustamiseks ning aru saada taimede suhtlusvõrgustikust, et nende teadmiste põhjal luua uusi nutikamaid seadmeid.
Lugejal, kes oleks sattunud Dirty Harry .44 Magnumi ette, ei jäänuks üle muud kui vaid küsida: „Kas ma olen õnneseen?“ Loomulikult, sest tegu oli maailma kõige võimsama käsitulirelvaga, mis piltlikult võis viia ühe lasuga inimesel pea otsast. Aga peale selliste müristajate on ju tohutu hulk väiksemaid. Huvitavamail neist peatuks lühidalt.
Tehnikamaailm jaanuar 2019
Eelmise aasta lõpus liitus Red Bulli noortetiimiga, mille kaudu on F1-sarja jõudnud mitmeid edukaid sõitjaid, eestlane Jüri Vips. Aga antud noorteprogramm pole sugugi ainus omataoline.
Viimased aastad kasvavat populaarsust nautinud rallikrossi MM-sari on sattunud ootamatusse olukorda, kus ainsad kolm tehasetiimi on teatanud loobumisest.
Mercedese mudelivalikus on G-klass alati vähe... isemoodi olnud. Peagi oma 40. sünnipäeva tähistav mudel on saanud tõeliseks klassikuks ja nii tekitas esimene teade legendaarse Geländewagen´i uuendamise kohta esmalt veidi hirmugi – kas uus ikka on vana vääriline. Nüüd, mil esimesed uued G-d teedele lastud, võib öelda, et jah, on küll!
Tehnikamaailm detsember 2018
USAs tootmisse minev S60 on esimene Volvo, mille mudelivalikus ei saa olema diiselmootorit. On vaid klassikalised bensiinimootorid ja pistikhübriidid. Uudisena ei saa S60-le enam ka manuaalkäigukasti.
2013. aasta alul andis Rolls-Royce’i juhatus tegevjuht Torsten Müller-Ötvösile loa alustada linnamaasturi väljatöötamist. Kiiret ei olnud, sest eesmärgiks oli teha valmis auto, mis jätaks varju kõik varem esitletud.
Talvetest viis Lapimaale 14 uut ja olulist autot. Võitjana sai neist tagasi tulla ainult üks.
Tehnikamaailm november 2018
Pärast seda kui Volvo viimastel aastatel turule toonud nii uue XC90, XC60 kui XC40, hakkas vägisi tunduma, et aastaid universaalidega loorbereid lõiganud Volvost saabki järgmine linnamaastureid vorpiv firma. Sinna vahele mahutati küll ka V90, ent see on siiski lipulaev ning väga suuri müüginumbreid sealt oodata ei maksa. Hoopis teine lugu on uue V60-ga, mille tulek annab kindlust, et pole need Volvo universaalid kuskile kadunud.
Fordi üks võtmemudeleid on peagi juba 20 aastat olnud Focus, mille uut mudelipõlvkonda juba märtsikuisel Genfi autonäitusel näha loodeti, kuid mille esitlus siiski aprilli viidi.
Hyundai Santa Fe ajalugu on lihtne arvutada. Korea suurima autotootja tänase linnamaasturite rivi suurima esindaja lugu algas 2001. aastal ehk siis praegu käib 18. eluaasta. Ning kui kunagine I generatsioon paistis silma oma punkarliku välimusega, siis tänavusel Tartu autonäitusel oma Baltimaade debüüdi teinud 4. mudelipõlvkond kinnitab, et Santa Fe on täiskasvanuks saanud mitte ainult vanuse mõttes vaid ka olemuselt.
Tehnikamaailm oktoober 2018
Tänavusel Paide arvamusfestivalil tutvustati avalikkusele Iseautot – Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) ning AS Silberauto koostöös valminud imemasinat, mis kulgeb ilma vähimagi inimese osaluseta. Rahvusvahelisele areenile tõusnud Starshipi valmistatud pakirobot ei jää oma potentsiaalilt Iseautost sammugi maha.
Kui kaks esimest A-klassi Mercedes-Benzi mudelipõlvkonda olid väikesed mahtuniversaalid, siis alates III põlvkonnast teame A-d kui kompaktset luukpära – otsest konkurenti nii Audi A3-le, BMW 1seeriale kui Volvo V40-le. Erandiks ei ole ka värske IV mudelipõlvkond.
Vaatamata uuele nimele on Citroën Grand C4 SpaceTourer tegelikult vana tuttav – ainult et seni teadsime seda autot kui Grand C4 Picassot. Ühest küljest on selle taga loobumine kaks aastakümmet kokkuleppel legendaarse kunstniku perekonnaga kasutatud nimest (ja ilmselgelt ei olnud see teenus tasuta), teisalt aga vajadus eristada senisest selgemalt Citroëni mudelirivis mahtuniversaalid ja linnamaasturid.
Tehnikamaailm september 2018
Läänemaa väikses külatanklas peatust tehes küsis üks särasilmne mööduja: “Mis aasta masin on kah?” Ajatu stiiliga uus Kawasaki Z900RS peidab endas palju rohkemat kui nostalgiline välimus.
Seitsmenda põlvkonna Toyo­ta Camry naaseb järgmisel aastal meie turule. Tegu on märkimisväärse uudisega, sest omal ajal menukas Camry kadus Toyota siinsest mudelivalikust veidi pärast sajandivahetust.
Honda CR-V on üks neid väheseid mudeleid, mis saanud uhkustada Eesti esiauto tiitliga – esmaregistreerimiste TOPis troonisid erinevad CR-V mudelipõlvkonnad esikohtadel aastatel 2007 ja 2013. Seega astub uus V põlvkonna CR-V vägagi suurtesse saabastesse.
Tehnikamaailm august 2018
Tehnikamaailm juuli 2018
Lundis ehitatakse Skandinaavia teaduskeskust, mille kiirendite abil saavad eri maade teadlased uurida uusimate ainete omadusi ning määrata vanimate esemete vanust. Oma osalus neis hiigelseadmetes on ka Eestil.
Inimesed on teinud oma kehale asendusosi juba tuhandeid aastaid, kuid nüüd hakkab kätte jõudma aeg, mil „varuosad“ võivad osutuda paremakski kui originaalid. Samas on puhkenud aruelu selle üle, kas võib ja/või peab parandama/parendama tervet inimest.
Väikeste linnamaasturite võrdluses oleksid kolme esimese vahed olnud väikesed, kuid paraku olime sunnitud kõige rohkem punkte kogunu diskvalifitseerima. Seat Arona punktid jäävad ootama aega, mil valmistaja tagaistme turvavöö korda teeb.
Tehnikamaailm juuni 2018
Tehnikamaailm mai 2018
Eestil pole ette näidata kuigi palju valdkondi, milles maailmas absoluutses tipus ollakse, kuid autondusest ühe sellise siiski leiab – nimelt on Eestis kõrgeim... Subaru turuosa maailmas! Selle peamiseks „süüdlaseks“ on Outback, mis moodustas mullu praktiliselt poole kõigis Eestisse müüdud Subarutest. Äsja läbis Subaru müügihitt kerge mudeliuuenduse.
Et uus Citroën C4 Cactus peab välja vahetama nii senise C4 Cactuse kui tavalise C4, on selle seni üsna isemoodi välimust tagasihoidlikumaks tõmmatud. Ja kui teiste värskemate Citroëni mudelite kõrval võib uustulnuk hõlpsasti segamini minna, siis teist marki konkurentide kõrval torkab „kaktus“ endiselt silma.