Arhiiv

Tehnikamaailm - oktoober 2021
Selle aasta rehvivõrdluses on osalemas uusimaid naastrehve ja vanu meistreid. Talvel on vaja talverehve, aga kas tingimata naastudega või kõige kallimaid uudistooteid? Seda asumegi uurima.
Väikese träkkeri saab kinnitada mistahes asjade külge või nende sisse – nagu võtmed, käekott või midagi kolmandat. Otsimisel on abiks miljonitest seadmetest koosnev nähtamatu võrk.
Hiljaaegu teatas 2007. aasta F1 maailmameister ja üks maailma populaarsemaid võidusõitjaid Kimi „Jäämees“ Räikkönen, et riputab käesoleva hooaja järel kiivri varna.
Tehnikamaailm - september 2021
Võidusõiduautod on valmistatud kompromissitu kiiruse nimel. GTI- ja sportautode puhul tulevad arvesse ka muud tegurid, kuid kiirus pakub ikka põnevust. Viisime 23 autot ringrajale ja tegime paremusjärjestuse selgeks.
Kas on vaja mobiili koolilapsele või tundub lihtsalt ebamõistlik maksta telefoni eest neljakohaline summa – põhjuseid odavama telefoni ostuks jagub igal juhul. Kas ja kui palju tuleb aga odavama hinna nimel teha järeleandmisi kvaliteedis ja funktsionaalsuses?
Kiiresti tähendab siinjuures helist kiiremini. Tõsi, sõjalenduritel ning astro-, kosmo- ja taikonautidel on tänu oma ametile selline võimalus olnud juba enam kui pool sajandit. Nüüd avaneb ka tsiviilisikutel pärast ligi paarikümne aasta pikkust pausi taas võimalus helikiirust ületada.
Tehnikamaailm - august 2021
Kiire ja sportliku 508 tulekust hakkas Peugeot vihjeid jagama peatselt pärast uue 508 esitlust üle kahe aasta tagasi. Juba 2019. aasta Genfi autonäitusel oli ideeauto valmis ja nüüd kaks aastat hiljem sisuliselt samal kujul ka seeriatootmises.
Poolteist aastakümmet tagasi linnamaasturite buumi käivitanud Nissan Qashqai jõudis oma kolmanda mudelipõlvkonnani.
Detroidi 2012. aasta autonäitusel esitletud ideeautost LF-LC kasvas 2016. aastaks välja seeriaauto Lexus LC500. Esialgu 2+2-kohalise kupeena, ent nüüdseks – pea kümmekond aastat esialgsest ideeautost hiljem – ka kabrioletina.
Tehnikamaailm - juuli 2021
Kolmveerand gaasitööstuse tekitatud metaani heitmekogustest on tehniliste vahenditega lihtsalt välditavad.
S-tähistusega kahekohaline rotster võiks tähendada autot, mida inimesel pole vaja. Vähemasti transpordivahendiks mitte. Seetõttu ei mängi hind ühe sellise juures vähimatki rolli, küll aga teostus. Ja selle sõna õiget tähendust Stuttgarti peamajas juba mõistetakse.
Ajal, mil enamik autouudiseid kipuvad elektriga seotud olema, kohtab siiski veel ka bensiinimootoriga uudismudeleid. Ja ehkki elektriauto on tulemas ka Subarul, tiksub uue Outbacki kapoti all ikka 2,5liitrine vabalthingav boksermootor.
Tehnikamaailm - juuni 2021
Volkswageni kontsernil kippus uue põlvkonna elektriautode turuletoomine alul venima jääma, kuid nüüd on gaas põhja vajutatud ning uusi mudeleid tuleb kõigi kaubamärkide alt.
Elame huvitaval ajal: Harley-Davidson on valmis saanud BMW GSi konkurendi, BMW trügib omakorda kruiserite mängumaale. BMW R18 vist Harleyle konkurendiks siiski ei saa. Miks?
Uusi automarke ei lisandu meie turule just iga päev, viimane uustulnuk oli hiljuti SEATist eraldatud Cupra. Äsja oma Eesti-debüüdi teinud Abarth on aga erinevalt Cuprast juba vana traditsioonidega nimi, kelle ajalugu ulatub 1940te aastate lõppu.
Tehnikamaailm - mai 2021
Võtsime võrrelda enim ostetud ekraanisuurustega telerid. Vedelkristallpaneelidega seadmed pakuvad hinna kohta häid omadusi, aga erinevused telerite vahel on sellegipoolest küllalt suured.
Päris ise ubadest kohvi valmistamine on pikk protsess, mis nõuab oskusi ja kannatlikkust. Õnneks on selleks olemas koduseadmed – täisautomaatsed espressomasinad, mis saavad ühe-kahe tassi kohvi valmistamisega hakkama vaid ühe nupuvajutusega.
Suuri autonäitusi maailmas peaaegu ei toimu, kuid on üks suur erand – Hiina. Mullukevadine Pekingi automess tuli koroona tõttu küll sügisele lükata ja juba siis oli teada, et Hiina 2021. aasta tähtsaim autonäitus toimub kevadel Shanghais – ja toimuski.
Tehnikamaailm - aprill 2021
McLaren F1 hoidis pikalt enda käes tänavalegaalse sõiduauto kiirusrekordit, kuid see polnud seda autot luues eesmärk omaette. Nagu polnud ka ükski teine rekord. Loodud sisuliselt eelarvestamata, pidi McLaren F1 kehastama sõitmiseks mõeldud autot selle absoluutses täiuslikkuses ning imekspandaval moel ta seda tegigi.
Klassikaline kaameravanasõna sobib ka termokaamerakontekstiga – parim termokaamera on see, mis on parajasti kaasas. Vaatame kahte uusimat n-ö töömehe-telefoni, millest ei puudu ka soojuskaamera.
Selles, et 2020. aasta tänu koroonaviirusele ajalukku läks, ei ole kahtlust. Ka autotööstuse ajalukku, mille arenguid muutunud maailm kindlasti mõjutama hakkab. Kuid möödunud aastasse jääb ka selliseid muudatusi, mis otsustati juba enne, kui viirusekriis maailmast üle pühkis – nii kadus maailma autokaardilt Holden.
Tehnikamaailm - märts 2021
Pistikhübriidid ja elektriautod pakuvad uute autode ostjatele ikka enam huvi. Seepärast viisimegi sel korral tõsistesse talveoludesse just kaheksa pistikhübriidi.
Maksimaalne jõudlus ja veel rohkem funktsionaalsust. Neljakohaline hind telefoni eest tundub selge priiskamisena, aga teisalt esindavad need seadmed hetkeseisu absoluutset tippu.
Möödunud aasta oktoobris avastati, et Kuul on vett seni arvatust rohkem. Seda on tore teada, sest NASA kavandab taas mehitatud lende ümber Kuu 2023. ning laskumist pinnale 2024. aastal. Viimastel aastatel on Kuu jäänud Marsi-vaimustuse tõttu varju, kuid sellest hoolimata on teoksil palju uusi projekte.
Tehnikamaailm - veebruar 2021
Televiisori heli saab muuta ainult paremaks ja seda tasuks igal juhul teha. Tuhande euro eest saab kõlarikomplekti, millega sobib nautida nii filmiheli kui muusikat ja mida võib paremal juhul nimetada kodukinoks. Panime kõrvuti erinevad lahendused, alates soundbar´idest ehk uuema mõistena ribakõlaritest kuni 5.1-süsteemideni.
Möödunud aastal astuti kosmose valdkonnas hulk olulisi samme. Vaatame neist olulisimaid.
Mullu ja ka juba tänavu jäeti MM-etappe ära pandeemia tõttu, aga ralli MM-võistluste ajaloos leidub teisigi kummalisi olukordi, mille tekitanud looduse vembud, korraldajate apsud või lihtsalt absurdsed juhtumid.
Tehnikamaailm - jaanuar 2021
Dramaatiliseks kujunenud autoralli MM-võistluste viimane etapp, Monza ralli, pakkus keeruliste ilmaolude tõttu põneva etenduse, mis lõppes Sebastien Ogierile seitsmenda MM-tiitliga.
Detsembris kirjutasime „aukudega“ veinide kuninganna – šampanja – valmimise saladustest. Nüüd, kui on käes aasta pimedaim ja külmim kaamoslik kuu, on hea aeg tutvustada teist „jumalate ja keisrite“ jooki – konjakit. Mis oleks mõnusam, kui sirutada oma koodid kamina ees välja, hoides käes pokaali mõne jumaliku konjakiga. Aga kuidas nad valmivad ja millest tulevad, sellest nüüd lähemalt.
Sadakond aastat tagasi valitses mõlemal pool Atlandi ookeani tegutsevate laevaehitajate seas ettevaatlik optimism. Kõik lootsid, et Esimese maailmasõja eelne hea aeg tuleb tagasi ning reisijate vedu Uue ja Vana Maailma vahel hakkab taas fantastilist tulu tooma. Prantsuse luksuslainerist Normandie sai nende lootuste teostumise ja kokkuvarisemise sümbol.
Tehnikamaailm - detsember 2020
Me kõik teame, et Google’i kaardid on head autoga navigeerimisel ja võõras linnas liikudes metropoli tähtsamate maamärkide ülesleidmiseks. Maastikul ja metsas võis aga Google’i kaardiga tihti hoopis ära eksida, sest peale suure ühevärvilise massiivi muud kaart ei näidanud.
Keskklassi luukpärad on mitmekülgsed ja haaravad turgu numbri võrra suuremateltki autodelt. Paremal juhul on neis ruumi nagu universaalis ja varustust nagu luksusautos.
Odavamate 5G-telefonide hinnad on langenud juba 300–400 euroni ning sooduspakkumisi leiab veelgi madalamalt. Kas aga sellise hinnaklassi 5G-telefon on kuidagi kehvem tuhandeeurosest tippmudelist?
Tehnikamaailm - november 2020
Oma toiduvarude säilitamine pole ainuüksi inimestele omane – paljud loomadki tegelevad sellega. Meenutagem kas või oravaid, kes puuõõntesse pähkleid varuvad ja seeni kuivatavad. Vaatamegi nüüd, kuidas on toidu säilitusmeetodid ja -tehnoloogiad läbi aastatuhandete arenenud.
Märtsi alguses tegi Volvo Trucks Göteborgis ettevalmistusi sadade (aga võib-olla isegi tuhandete) külaliste vastuvõtuks. Ees ootas ettevõtte ajaloo suurim mudeliesitlus – täiesti uue FM-i ja FMX-i kõrval plaaniti rahva ette veeretada facelift´i läbinud FH ja FH16 ehk siis uuendada pea kogu oma raskeveokite sarja. Siis pani aga tähe- ja numbrikombinatsioon COVID-19 maailma kinni ning esitlus tuli internetti kolida.
Linnamaasturite buum ei näita vaibumise märke ning äsja jõudis oma kolmanda mudelipõlvkonnani Ford Kuga, mis äsjasel Tartu autonäitusel oma Eesti-debüüdi tegi.
Tehnikamaailm - oktoober 2020
Pierre Gasly esikoht F1 etapil Monzas oli paras üllatus, ent see pole esimene kord F1 ajaloos, mil ootamatu pöörde saanud etapi võidab üllatusmees.
Ameeriklased on otsustanud jätkata strateegilise pommituslennuki Boeing B-52 Stratofortress kasutamist vähemalt aastani 2050. Kui nii läheb, siis saab temast esimene lennuk maailmas, millel täitub sajand teenistust õhujõududes.
Citroënide kohati veidra välimuse taga peitub pea alati vähemalt sama eriline tehnika. Mudeli SM juures mindi aga mõlemal üle igasuguse piiri ja nii sai sellest sõltumatu autofirma huku sümbol.
Tehnikamaailm - august 2020
Sotsiaalmeedia ei pruugi olla esimene märksõna mida motospordiga seostataks, kuid kui muu maailm muudkui interneti poole areneb, on ka motosport seda teed asumas.
Bermuda nimi võib seostuda kõigepealt kolmnurgaga, kuhu on jäljetult kadunud laevad ja lennukid. Ent Bermuda lennuregistris on sadu lennukeid, mis lendavad turvaliselt maailma eri paigus.
Järgmise põlvkonna 5. seeria BMW ei ole enam mägede taga – see peaks müüki jõudma aastal 2023 ja siis saab mudelivalikus olema ka elektriauto. Kuniks aga siis eeldatavasti mudelitähist i5 kandma hakkav elektri-viiene Münchenis peidus, elektrifitseerib BMW jõudsalt praegust 5. seeriat.
Tehnikamaailm - august 2020
Täheühend GLA ilmus MB leksikasse aastal 2014, mil pisikesed linnamaasturid ka premium-klassis oma võidukäiku alustasid. Kui tollane GLA oli sisuliselt maasturilikke jooni juurde saanud eelmise põlvkonna A-klass, siis äsja Eestisse jõudnud uue GLA puhul saame rääkida täiesti iseseisvast mudelist.
Ehkki nii Seat Leon kui Škoda Octavia on lähisuguluses Volkswagen Golfiga, on tegu siiski täiesti erinevate autodega.
Testirühmal on ees midagi uut. Elevil näod säravad. Õhus on palju küsimusi ja mõtteid. Nüüd tuleb need mõtted teoks teha ja küsimustele vastused leida. On aeg alustada Tehnikamaailma esimest pistikhübriidide võrdlust.
Tehnikamaailm - juuli 2020
Taas on põhjust üks kuupäev kuldsete tähtedega kosmose vallutamise ajalukku kirjutada. 30. mail 2020 startis Kennedy kosmosekeskuse stardiplatvormilt 39A kanderaketi Falcon 9 turjal Crew Dragon Demo-2, pardal kaks kogenud astronauti: kosmoselaeva lennukomandör Douglas Hurley ja manöövrite juht Robert Behnken.
Väikeses linnamaasturis on koos väikeauto, mahtuniversaali ja maasturi omadused. Nende populaarsus on järjest kasvanud ja nad on kõrvale tõrjunud samale põhjale ehitatud sugulased.
Päriselulised piirangud on mõjunud täpselt vastupidiselt virtuaalsele elule ehk kohtumistele neti ja nutiseadmete vahendusel, mille roll on suurenenud kordades. Kvaliteetseteks videokõnedeks – aga mitte ainult – sobivad loomulikult ka uusimad Huawei, Oneplusi ja Samsungi 5G-tippmudelid.
Tehnikamaailm - juuni 2020
Elu ilma positsioneerimissüsteemideta ei kujuta praegu ette isegi tavainimesed, rääkimata militaar- ja transpordivaldkondadest. Maismaatransport, lennundus, merendus jms elualad on praegusel kujul mõeldamatud ilma korraliku navigatsioonisüsteemita.
ESO ehk Euroopa Lõunaobservatoorium (European Southern Observatory) loodi 1962. aastal seitsme riigi algatusel ning praeguseks on projektiga liitunud 16 riiki. Nimetuses Euroopa näitab siinjuures suuresti vaid kuuluvust.
Tehnikamaailm - mai 2020
Honda uus Africa Twin on kergem, võimsam, automaatsem ja nutikam kui eales varem.
Eurobike, maailma suurim jalgrattamess Saksamaal Friedrichshafe­nis, on andnud juba aastaid viiteid, millises suunas rattamaailm minemas on.
Leonardo da Vinci oli kunstnik, insener, konstruktor, arhitekt, linnaplaneerija, bioloog, anatoom ja matemaatik. Tema surmast möödus mullu 500 aastat.
Tehnikamaailm - aprill 2020
Inglismaal Farnborough’s toimus 1953. aasta sügisel traditsiooniline lennundusnäitus, mis seekord langes kokku uue kuninganna kroonimispidustuste ja Korea sõja lõpuga. Tõestamaks, et kuuldused Briti impeeriumi lagunemisest on liialdatud, demonstreerisid korraldajad korraga kolme strateegilist reaktiivpommitajat, mis võisid kanda tuumapommi. Neist uusim, üsna eksootilise välimusega Handley Page Victor oli esmakordselt startinud vähem kui aasta tagasi.    
Poliitik, poliitikateoreetik, diplomaat, teadlane, leiutaja, ajakirjanik, kirjastaja, humorist, loodusuurija, investeerija, vabamüürlane, kodanikuaktivist, riigimees, entsüklopedist – mees kui orkester. Aga ennekõike üks Ameerika iseseisvusvõitluse liidritest, üks viiest Iseseisvusdeklaratsiooni koostajatest. Saage tuttavaks – Benjamin Franklin.
Suured sõjamasinad ilma sobiva kütuseta ei liigu. Sellest, kus ja miks kasutati 1930-1940ndate aastate Saksamaal bensiini- ja diiselmootoreid, on kirjutatud palju, kuid tekitatud nii ka mõningaid müüte.
Tehnikamaailm - märts 2020
Mitmete pilootide töökohtade vahetused tekitasid alanud hooajaks paraja portsu põnevust ja Monte Carlo ralli eel oli õhus piisavalt pinget – kuidas saavad uute tiimides hakkama tiitlikaitsja Ott Tänak ja kuuekordne maailmameister Sebastien Ogier?
Aeg-ajalt üllatatakse meid moodsa teaduse meetodite abil aastasadade vanustele küsimustele lahenduste leidmisega. Kõik teavad, millist lõivu nõudis Must Surm ehk katkuepideemia. Kuid see koll oli siiski tugevalt üle võimendatud, nagu hiljaaegu selgus. Nüüd teatakse, et inimkonna arvukuse vähendamisel on ajaloos olnud suur osa ka vulkaanidel.
Tehnikamaailm - veebruar 2020
Enam kui 20 aastat tagasi käivitunud esinduslike linnamaasturite buum sai uue hoo sisse aastal 2008, kui BMW tõi X5 kõrvale selle kupeeversiooni X6. Nüüdseks on sama kontseptsiooni järgivad mudelid ka teiste konkurentide valikus, BMW ise on aga jõudnud nüüdseks juba X6 kolmanda mudelipõlvkonnani.
Paljude jaoks on just RX see kõige ehtsam Lexus – ta on üks esimesi esindajaid tänaseks plahvatuslikult kasvanud esinduslike linnamaasturite kategoorias. Seda kinnitavad ka müüginumbrid, sest RXi näol on tegu enimmüüdud mudeliga Lexuse mudelivalikus – ja nii ka Eestis.
Automüüjaid ühendava Autode müügi- ja teenindusettevõtete Eesti liidu (AMTEL) andmetel müüdi Eestis 2019. aastal 26 589 uut sõiduautot, mis ületas 2018. aasta müügi 4,7 protsendiga.
Tehnikamaailm - jaanuar 2020
Märkamatult on kätte jõudnud aeg, kus võime lendavad võluvaibad unenägudesse jätta ning peame hoopis keldrisse ruumi tegema oma rakettranitsale või mõnele muule taolisele agregaadile...
Oli 1952. aasta suvi, kui sajad Rügeni elanikud said ootamatult käsu oma kodudest lahkuda. Juba enne nende teeleasumist saabus sinna rahvapolitsei eriüksus, kes asus saare kirderannikut okastraadiga tõkestama. Samal ajal alustati kiires korras Dwasiedeni lossi taastamist, mille Nõukogude väed olid pärast Teise maailmasõja lõppu õhku lasknud.Avapauk kahe Saksamaa mitteametlikuks võidurelvastumiseks merel oli tehtud.
Lendavad komandopunktid ehk nn viimsepäevalennukid on mõeldud väga tõsise kriisi või sõja korral riigi kõrgema juhtkonna löögi alt äraviimiseks, aga ka riigi strateegiliste vägede juhtimiseks pärast maapealse juhtimisstruktuuri hävimist.
Tehnikamaailm - detsember 2019
Ehkki Eesti pikapiturg on suuresti Toyota usku, ei jäta Hiluxi varjus jonni ka teised. Põlvkonnavahetuse läbi teinud Mitsubishi L200 on selle segmendi värskeim uus tegija.
Enamik pere- ja reisifotodest tehakse nüüdsel ajal nutitelefoniga ja fotoaparaadi ostmine ei tule paljudele enam mõttessegi. Suure sensoriga taskukaameraid ei tasu aga unustada, sest need on väikesed ning vägagi veenvate foto- ja videoomadustega.
Viisime viisteist uut autot Lapimaale, et uurida, kuidas nad tõsistes talvetingimustes toime tulevad. Võitjaid saab olla ainult üks.
Tehnikamaailm - november 2019
Kui tänaste noorte jaoks on internet midagi iseenesestmõistetavat, siis 40 aastat tagasi sai tõeliseks hitiks nn kompaktne audiokassett ehk C-kassett – Compact Audio Cassette.
F1 ajalugu on näinud palju erinevaid võistkondi ja kuigi jääb tunne, et uusi tiime sünnib pidevalt, siis tegelikult vahetuvad neil tihti vaid nimed ja omanikud.
Inimene on ammusest ajast soovinud heita pilku käegakatsutavatest dimensioonidest kaugemale. Näiteks kosmose sügavustesse tähtede poole. Kuid samavõrra põnev ja paljuski avastamata on mikromaailm. Sinna on sügavamat pilku hakatud heitma suhteliselt hiljuti.
Tehnikamaailm - oktoober 2019
Täpselt pool sajandit tagasi jõudis ringradadele üks autospordi ajaloo ikoon. Porsche 917 mõjutas kõigi järgmiste põlvkondade võistlusautode tehnoloogiat.
Legendaarse Ayrton Senna hukkumisest Imola ringrajal möödus tänavu 25 aastat, ent hoolimata turvalisuse pidevast parendamisest on autosport jätkuvalt eluohtlik spordiala.
Maailma uudisveebides tähistati tänavu suvel hoolega 75 aasta möödumist ühe olulise arvuti – Colossus Mark II – sünnist. Kuid ta polnud sugugi esimene pääsuke neil keerulistel radadel ja see tee oli põnev.
Tehnikamaailm - september 2019
Enam kui 800 kilomeetrit Soome kruusa- ja pinnasteid. Kolm päeva. 55kilovatine KTM 690 Enduro R. Siin on lugu sellest, kuidas ma oma elu esimesel motovõistlusel osalesin.
Škoda mudelivalikus tuleb end harjutada uue nimega. Vaid mõned aastad vastu pidanud Rapid läks ajalukku ning selle asemele asus Scala.
Spirit of Ecstasy radiaatorivõre kohal osutab sõidusuunda – nagu see Rolls-Royce´i puhul olema peabki. Seekord on see aga musta värvi, sest autoks on Wraithi eriversioon Black Badge.
Tehnikamaailm - august 2019
Juunikuu Tehnikamaailmas kirjutasime plastmasside ajaloo algusaegadest kuni Teise maailmasõjani. Täna vaatleme plasti jõudmist oma arengu tippu ja ka praeguseks selgunud suuri ohte plastijäätmetega seoses. On plast siis inimkonna jaoks õnn või õnnetus?
Ürginimesel polnud vajadust sekundite mõõtmiseks. Talle piisas mõistetest hommik, keskpäev, õhtu, öö. Meilgi piisab igapäevaelus minuti (või puhkusel olles ka 5 minuti) täpsusest. Kuid igal juhul vajame tänapäeval kõik kellaaja teadmist. Ja kelli kui ajamasinaid, mis aega mõõdavad.
Moto Guzzi uus matkaratas paistab silma oma välimuse ning erilise asetusega mootori poolest.
Tehnikamaailm - juuli 2019
Jerome Stoll on juhtinud Renault’ spordiosakonna tegevust ajast, mil autotootja naasis oma tiimiga 2016. aastal F1-sarja. Maikuise Monaco GP ajal oli Renault Sport president lahkelt valmis jagama oma mõtteid nii autospordist kui ka selle seostest tavaautondusega.
Tee-ehitusmasinate omalaadseks „vapiloomaks“ on kujunenud teehöövel, mille tootmisel Eestiski pikaajalised traditsioonid. Esindusliku valikuga nendest tähelepanu vääriva ajalooga masinaist saab kohtuda juulis avatavas maanteemuuseumi uues masinahallis.
Ilmselt maailma tuntuim mopeed sai äsja uusversiooni. Originaalversioon oli 50 cm3 mootoriga äärmiselt väike sõiduk, mis mahtus isegi auto pagasiruumi. Proovime järgi, mis masti masin see uus Monkey on!
Tehnikamaailm juuni 2019
Elektri kõrval olid plastid teiseks suureks tõukejõuks, saatmaks tehnoloogiat ja tööstust uude ajastusse. Kuigi juba üle sajandi vana, sai plastmasside areng erilise hoo sisse pärast Teist maailmasõda ja praeguseks on plastitööstus näiteks USAs tööstusharude käibe mahult neljandal kohal. Kuid me kõik teame ka plasti kasutuse hulludest tagajärgedest loodusele. Vaatleme plasti ajalugu siis lähemalt.
Mida autosport läbi aegade autonduse arengusse andnud, on paljud autohuvilised kindlasti varemgi kuulnud. Aga lisaks jõuavad autospordis arendatud tehnoloogiad teistelegi elualadele.
Sõjalaevatüüpide isevärki maailma uurides on seekord käes aeg sihikule võtta väiksemad alused, alustades hävitajatest ja lõpetades korvettidega. Kui suurte sõjalaevade puhul ilmnes tihtipeale vajadus pikka aega kehtinud traditsioonidest kinni pidada, siis nende väiksemate kolleegide puhul selgub, et üht-teist sõltub ka kõrgete ülemuste isiklikust sümpaatiast või lausa juhusest.   
Tehnikamaailm mai 2019
LMP1-klassis hübriidautodega osalenud Audi ja Porsche loobumise järel on sportautode MM-võistluste korraldajad koostöös autotootjatega otsinud palavikuliselt lahendusi sarja tuleviku kindlustamiseks.
Alates 2017. aastast anti uute reeglitega WRC autode aerodünaamika arendamisel tiimidele vabamad käed, mis esitas uusi väljakutseid nii inseneridele kui sõitjatele.
Aina enam tuleb müüki selliseid veekeetjaid, mis kuumutavad vee soovitud ehk etteantud temperatuurini, sest alati pole õige vesi lihtsalt n-ö keema ajada. Korraliku tee või mõne muu kuuma joogi või leivajuuretise valmistamine ettenähtud temperatuuril veega ei jää enam vajaliku kodumasina puudumise taha.
Tehnikamaailm aprill 2019
Robert Kubica come-back kaheksa-aastase vaheaja järel F1 MM-võistlustele annab põhjust heita pilku tippsõitjate varasematele naasmistele, millest mõni on olnud edukas, mõni teine aga osutunud erinevatel põhjustel läbikukkumiseks.
Kui küsida isegi teaduse- ja tehnoloogiakaugetelt inimestelt, mida ütlevad neile nimed Einstein, Edison, Röntgen jne, teavad kõik vastust une pealt. Aga kui nüüd küsida, mida ütleb neile nimi Tesla, siis teab tänane vastaja kohe nimetada Elon Muski kuulsat elektriautot. Kuid kelle auks ta andis oma autole sellise nime, seda teavad vaid vähesed ja mida Tesla  täpsemalt tegi, seda teavad veelgi vähesemad.
Kui me ei soovi jagada dinosauruste saatust, tuleb meil valmis olla taevast kaela sööstvate kivide vastu. Õnneks on ohtlike asteroidide otsingud heal järjel. Ja tõrjevõimalusigi on mitmeid ning nii mõndagi neist testitakse peagi.
Tehnikamaailm, märts 2019
Ott Tänaku hooaja fantastiline algus tõstis ta punktitabelis liidriks, aga lisaks eestlase suurepärasele kiirusele pakub rallimaailmas kõneainet ka MM-sarja tulevik.
Vormel-1 MM-võistluste eelseisev hooaeg toob endaga kaasa nii mõndagi uut ja seda nii autode tehnikas kui sõitjate tiimivahetuste poolelt.
Metsi saab mitut moodi kaitsta, näiteks võib olla lageraiete vastu. Metsatulekahjude vastu aga peab võitlema, muidu teeb tuli metsas mõõtmatult rohkem kahju, kui kõik harvesterid seda teha suudaksid. Telerist on neid õudusi näinud igaüks.
Tehnikamaailm veebruar 2019
Kui tahetakse näha eriti kaugele või uurida äärmiselt väikeseid objekte, siis on selleks vaja hiigelsuuri seadmeid. Isegi suurriikidel ei ole piisavalt rahalisi ressursse, et saaks selliseid ainult oma jõududega luua – need saavad sündida üksnes rahvusvahelise koostöö tulemusena. Nii tuleb puhta teaduse kõrval arvestada ka raha ja mõjuvõimuga.
Meil on taimedelt palju õppida. Käimasolevate uurimustega tahetakse leida uusi ravimeid, viise maaviljeluse tõhustamiseks ning aru saada taimede suhtlusvõrgustikust, et nende teadmiste põhjal luua uusi nutikamaid seadmeid.
Lugejal, kes oleks sattunud Dirty Harry .44 Magnumi ette, ei jäänuks üle muud kui vaid küsida: „Kas ma olen õnneseen?“ Loomulikult, sest tegu oli maailma kõige võimsama käsitulirelvaga, mis piltlikult võis viia ühe lasuga inimesel pea otsast. Aga peale selliste müristajate on ju tohutu hulk väiksemaid. Huvitavamail neist peatuks lühidalt.
Tehnikamaailm jaanuar 2019
Eelmise aasta lõpus liitus Red Bulli noortetiimiga, mille kaudu on F1-sarja jõudnud mitmeid edukaid sõitjaid, eestlane Jüri Vips. Aga antud noorteprogramm pole sugugi ainus omataoline.
Viimased aastad kasvavat populaarsust nautinud rallikrossi MM-sari on sattunud ootamatusse olukorda, kus ainsad kolm tehasetiimi on teatanud loobumisest.
Mercedese mudelivalikus on G-klass alati vähe... isemoodi olnud. Peagi oma 40. sünnipäeva tähistav mudel on saanud tõeliseks klassikuks ja nii tekitas esimene teade legendaarse Geländewagen´i uuendamise kohta esmalt veidi hirmugi – kas uus ikka on vana vääriline. Nüüd, mil esimesed uued G-d teedele lastud, võib öelda, et jah, on küll!
Tehnikamaailm detsember 2018
USAs tootmisse minev S60 on esimene Volvo, mille mudelivalikus ei saa olema diiselmootorit. On vaid klassikalised bensiinimootorid ja pistikhübriidid. Uudisena ei saa S60-le enam ka manuaalkäigukasti.
2013. aasta alul andis Rolls-Royce’i juhatus tegevjuht Torsten Müller-Ötvösile loa alustada linnamaasturi väljatöötamist. Kiiret ei olnud, sest eesmärgiks oli teha valmis auto, mis jätaks varju kõik varem esitletud.
Talvetest viis Lapimaale 14 uut ja olulist autot. Võitjana sai neist tagasi tulla ainult üks.
Tehnikamaailm november 2018
Pärast seda kui Volvo viimastel aastatel turule toonud nii uue XC90, XC60 kui XC40, hakkas vägisi tunduma, et aastaid universaalidega loorbereid lõiganud Volvost saabki järgmine linnamaastureid vorpiv firma. Sinna vahele mahutati küll ka V90, ent see on siiski lipulaev ning väga suuri müüginumbreid sealt oodata ei maksa. Hoopis teine lugu on uue V60-ga, mille tulek annab kindlust, et pole need Volvo universaalid kuskile kadunud.
Fordi üks võtmemudeleid on peagi juba 20 aastat olnud Focus, mille uut mudelipõlvkonda juba märtsikuisel Genfi autonäitusel näha loodeti, kuid mille esitlus siiski aprilli viidi.
Hyundai Santa Fe ajalugu on lihtne arvutada. Korea suurima autotootja tänase linnamaasturite rivi suurima esindaja lugu algas 2001. aastal ehk siis praegu käib 18. eluaasta. Ning kui kunagine I generatsioon paistis silma oma punkarliku välimusega, siis tänavusel Tartu autonäitusel oma Baltimaade debüüdi teinud 4. mudelipõlvkond kinnitab, et Santa Fe on täiskasvanuks saanud mitte ainult vanuse mõttes vaid ka olemuselt.
Tehnikamaailm oktoober 2018
Tänavusel Paide arvamusfestivalil tutvustati avalikkusele Iseautot – Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) ning AS Silberauto koostöös valminud imemasinat, mis kulgeb ilma vähimagi inimese osaluseta. Rahvusvahelisele areenile tõusnud Starshipi valmistatud pakirobot ei jää oma potentsiaalilt Iseautost sammugi maha.
Kui kaks esimest A-klassi Mercedes-Benzi mudelipõlvkonda olid väikesed mahtuniversaalid, siis alates III põlvkonnast teame A-d kui kompaktset luukpära – otsest konkurenti nii Audi A3-le, BMW 1seeriale kui Volvo V40-le. Erandiks ei ole ka värske IV mudelipõlvkond.
Vaatamata uuele nimele on Citroën Grand C4 SpaceTourer tegelikult vana tuttav – ainult et seni teadsime seda autot kui Grand C4 Picassot. Ühest küljest on selle taga loobumine kaks aastakümmet kokkuleppel legendaarse kunstniku perekonnaga kasutatud nimest (ja ilmselgelt ei olnud see teenus tasuta), teisalt aga vajadus eristada senisest selgemalt Citroëni mudelirivis mahtuniversaalid ja linnamaasturid.
Tehnikamaailm september 2018
Läänemaa väikses külatanklas peatust tehes küsis üks särasilmne mööduja: “Mis aasta masin on kah?” Ajatu stiiliga uus Kawasaki Z900RS peidab endas palju rohkemat kui nostalgiline välimus.
Seitsmenda põlvkonna Toyo­ta Camry naaseb järgmisel aastal meie turule. Tegu on märkimisväärse uudisega, sest omal ajal menukas Camry kadus Toyota siinsest mudelivalikust veidi pärast sajandivahetust.
Honda CR-V on üks neid väheseid mudeleid, mis saanud uhkustada Eesti esiauto tiitliga – esmaregistreerimiste TOPis troonisid erinevad CR-V mudelipõlvkonnad esikohtadel aastatel 2007 ja 2013. Seega astub uus V põlvkonna CR-V vägagi suurtesse saabastesse.
Tehnikamaailm august 2018
Tehnikamaailm juuli 2018
Lundis ehitatakse Skandinaavia teaduskeskust, mille kiirendite abil saavad eri maade teadlased uurida uusimate ainete omadusi ning määrata vanimate esemete vanust. Oma osalus neis hiigelseadmetes on ka Eestil.
Inimesed on teinud oma kehale asendusosi juba tuhandeid aastaid, kuid nüüd hakkab kätte jõudma aeg, mil „varuosad“ võivad osutuda paremakski kui originaalid. Samas on puhkenud aruelu selle üle, kas võib ja/või peab parandama/parendama tervet inimest.
Väikeste linnamaasturite võrdluses oleksid kolme esimese vahed olnud väikesed, kuid paraku olime sunnitud kõige rohkem punkte kogunu diskvalifitseerima. Seat Arona punktid jäävad ootama aega, mil valmistaja tagaistme turvavöö korda teeb.
Tehnikamaailm juuni 2018
Tehnikamaailm mai 2018
Eestil pole ette näidata kuigi palju valdkondi, milles maailmas absoluutses tipus ollakse, kuid autondusest ühe sellise siiski leiab – nimelt on Eestis kõrgeim... Subaru turuosa maailmas! Selle peamiseks „süüdlaseks“ on Outback, mis moodustas mullu praktiliselt poole kõigis Eestisse müüdud Subarutest. Äsja läbis Subaru müügihitt kerge mudeliuuenduse.
Et uus Citroën C4 Cactus peab välja vahetama nii senise C4 Cactuse kui tavalise C4, on selle seni üsna isemoodi välimust tagasihoidlikumaks tõmmatud. Ja kui teiste värskemate Citroëni mudelite kõrval võib uustulnuk hõlpsasti segamini minna, siis teist marki konkurentide kõrval torkab „kaktus“ endiselt silma.