Lennukite kodu Bermudal

Teodor Luczkowski
04.09.2020
Enne eriolukorda maandus Tallinnas iga päev vähemalt üks Bermudal registreeritud lennuk. Moskvast siia saabunud Aerofloti lennukile Boeing 737-800 VQ-BWE lisaks on nimetatud lennukompaniil Bermuda registris veel pea kakssada Airbusi ja Boeingut. | Teodor Luczkowski

Bermuda nimi võib seostuda kõigepealt kolmnurgaga, kuhu on jäljetult kadunud laevad ja lennukid. Ent Bermuda lennuregistris on sadu lennukeid, mis lendavad turvaliselt maailma eri paigus.

Mai lõpus tuli teade Bermudalt, et äri- ja eralennukite registrilõive alandatakse ligi poole võrra. Järelikult on seatud sihiks oma positsiooni kindlustamine maailma suurima offshore lennuregistrina. Suve alul oli registris ligikaudu kolmteist õhusõidukit tuhande elaniku kohta. Elanikke on aga saarestikus üksjagu vähem kui Tartu linnas.

Bermuda lennuregister on eriti populaarne idanaabri lennufirmade seas, suur osa mujal toodetud reisilennukitest ei kanna Vene riigitähist RA. Lisaks Bermudale on Venemaal kasutusel olevaid lennukeid registreeritud palju ka Iirimaal. See on mõistetav, sest Iirimaalt on alguse saanud tuntud liisingufirmad ja nende omanduses olevate lennukite tunnus algab sageli prefiksiga EI (hiljuti lisandus ka EJ). Tublisti kosub teisegi Euroopa saareriigi, nimelt Malta, lennuregister. Neil on teadagi rohkelt kogemusi laevade oma lipu alla meelitamisel. Kliendisõbralike lennuregistrite ajaloos oli oluline aasta 2007, kui Mani saar sai pärast aastapikkust asjaajamist loa avada iseseisev õhusõidukite register. M-prefiksiga algavad registritunnused kogusid kiiresti populaarsust, nüüd on Mani saarel registreeritud üle tuhande ärilennuki ja -kopteri. Oma registrid avati hiljuti ka kahel Kanalisaarel Jersey ja Guernsey. Neist viimase tähis on erakordne, koosneb vaid ühest numbrist ja selleks on 2. Bermuda registritunnused ei alga nii meeldejäävalt, sarnaselt teistele Briti ülemereterritooriumitele on neil kõigepealt prefiks VP või VQ, sidekriipsule järgneb Bermudale eraldatud täht B ja alles siis kahetäheline kombinatsioon. Unikaalseid tähekombinatsioone vahemikus AA-ZZ on 676, nii et registris vabu ridu veel on, kuid mitte eriti palju.

Briti leiboristide endine juht tegi hiljuti ettepaneku keelustada ärilennukite kasutamine. Esialgu see idee toetust ei leidnud, kuid ärilennunduse tulevikku meie maailmajaos ähvardavad mitmed ohud. Lennuhäbi võib osutuda nakkavaks, juttu on olnud lennundusele lisamaksude ja uute piirangute kehtestamisest. Offshore lennuregistrite kutse muutub ärilennukite omanikele üha ahvatlevamaks.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid