Mitte ainult toore jõuga

Kirsi Herttua
01.02.2021
Arto Wiikari

Kannmiksri (blendri) valimisel on hea mõte kõigepealt arvestada selle tulevase kasutamise eesmärgiga. Pehmete komponentide segamisega saavad hakkama pea kõik seadmed, kuid kõva ja kuiv toit nõuab juba spetsiaalset masinat.

Nagu näitas test, ei saa köögimikseri tootjate antud lubadusi väga tõsiselt võtta. Seadmte tegelike võimetega võrreldes lubatakse palju enamat. Koguvõimsus ja lubatud lisavõimalused annavad kätte teatud suuna, milleks masin võiks võimeline olla, kuid neid näite ei tohiks kannmikserite hindamisel võtta ainukeste kriteeriumitena, nagu see võrdlus näitab. Kodumasina headust mõjutavad ka mitmed muud tegurid, nagu lõiketerade kuju ja pöörlemiskiirus, mootori tegelik võimsus ning nõu materjal ja kuju.

Võrdluseks soetasime kolm segistit sarnasest hinnaklassist, ca 150 eurot. Lisaks tahtsime välja selgitada ka seadme hinna mõju jõudluse tulemusele, nii et lisasime testi ühe odavama ja ühe kallima mikseri.

Mis on kaks korda odavamast või kallimast seadmest puudu või mis on selle eeliseks? Kõik võrdlusandmed on üsna ühesugused, vaid esitatud võimsused on veidi erinevad.

Kasutusotstarve on kannmikseri valimisel otsustavaks teguriks. Ostmisel tasub esmalt mõelda, mida ja kui tihti uue kodumasinaga tegema hakkad ning kui palju oled nõus sellesse investeerima.

Odavad nn spordijoogimikserid, mis maksavad vaid mõnikümmend eurot ja on üsna väikesed, on ka üsna väikese võimsusega, mistõttu vajavad need koostisosade täpsemat ettevalmistamist ja rohkelt vedeliku kasutamist. Selliste seadmete võimsus on tavaliselt alla 500 vati ning labade pöörlemiskiiruse reguleerimine on piiratud.

Suuremad seadmed hinnaga kuni 100 eurot on sageli tõsisemad köögimasinad võimsusega 800–1200 vatti. Wilfa kannmikseri võimsus on 1200 vatti.

Maksimaalse võimsuse rõhutamine ei anna veel pilti masina tegelikkust võimekusest, sest täisvõimsusel võib see töötada vaid hetkeks. Meie vaadeldud hinnaklassis on kiiruse reguleerimine endiselt üsna piiratud ja madalamad pöörlemiskiirused puuduvad täielikult.

Segamisel peab vedelik korralikult liikuma, et koostisosad korralikult seguneksid. Segamisnõud on tavaliselt klaasist, seega on need ebapraktilised ja harva kuumuskindlad.

Tehnilised eelised

Paarisaja euro hinnaklassis (150–200 €) on kannmikseritel olemas juba mõned sellised omadused, millest võib köögis päris palju kasu olla. Sellesse hinnavahemikku kuuluvadki enamik korralikke miksereid, sealhulgas võrdluses olevad seadmed.

Võimsusnäitajad on küll ainult napilt suuremad kui odavamatel seadmetel, kuid see ei olegi alati määrav. Võrdluses olevatel seadmetel on võimsus vahemikus 900 kuni 1500 vatti. Kiiruse reguleerimise võimalusi on ka madalamatel kiirustel, mida on lisaks suurele võimsusele vaja näiteks maapähklivõi tegemisel. Mootor peab vastu pikka aega pidevalt töötades või vähemalt reguleerib seade ise oma funktsioone automaatselt nii, et mootor ei kuumeneks üle.

Mida kallim on seade, seda rohkem tähelepanu pööratakse kiiruse reguleerimisele ja võimsusele. Samuti on sellistel köögiseadmetel rohkem automaatprogramme ja paremad jagavad kasutajale soovitusi õige programmi valimiseks.

Seadme tehnilistes näitajates välja öeldud võimsusnäit ei pruugi olla ainus määrav number headuse hindamisel. Müraisolatsioon ja tühjendamine on veel lisaomadused, mis annavad tootele väärtust juurde.

Witt’i kallima hinnaklassi võrdlusseadmel on küll vaakumpump ja heliisolatsioon, kuid see on siiski üsna kehv. Müra ongi nende masinate puhul üsna levinud probleem. Mida kiiremad pöörded, seda kohutavam müra.

 

■ VÕRDLUSES OSALENUD kannmikserid on üsna erinevate omadustega ja seetõttu on nende järjestamine päris keeruline. OBH Nordica jõudis kõige parema tulemuseni puhastuse testides, mida hõlbustas tõenäoliselt vaakumpuhastus. Kerge vaakum hoiab ära ka õhumullide tekke. Kuid see seade ei saa kuiva ja kõva materjali ilma vedelikuta segada. Lisaks on mikseri pidev tööaeg teistega võrreldes kõige lühem. Wilfal on aga head nii kiiruse reguleerimisulatus kui ka pideva tööaja pikkus. Kui kiirust suurendada, ragiseb masin valjult ja müra lõikab kõrvadesse. Electrolux on kena ja hõlpsasti kasutatav seade, kuid tarvitab veidi rohkem energiat.

Testitulemused leiad veebruari Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid