Esimene ringraja-võidusõit

Jussa Nieminen
29.05.2020

Maailma esimene tänapäevasele autovõidusõidule sarnanev võistlus peeti Pariisi ja Roueni vahel 1894. aastal. Järgmisel aastal võisteldi autodega juba USAs ja teadaolevalt korraldati esimene võidusõidurajal peetud võistlus samuti seal 1896. aasta septembri algul. Toimumiskohaks oli ratsavõistlusteks ehitatud liivarada Rhode Islandi osariigis Providence’i linnas Narragansett Park’is. Võistlus peeti osariigi suurlaada State Fairi ajal ja osalemas oli kaheksa autot, neist kaks elektriautot.

Võistluse algne idee oli pidada võidusõit viiemiilisel distantsil viiel järjestikusel päeval. Esimesel päeval veel harjutati ja kiiremate autode keskmiseks kiiruseks saavutati vaid 32 kilomeetrit tunnis. Elektriautod said kaksikvõidu.

Järgmisel päeval oskasid võistlejad oma rolliga paremini toime tulla ja võitja keskmine kiirus ulatus 37 kilomeetrini tunnis. Kuid siis avanesid taevaluugid. Vett tuli nii palju, et järgmise kahe päeva võistlused jäeti ära.

Kuid sõnum autovõidusõidust oli pääsenud ringlema ja kui viiendal päeval hakati läbi viima viimast võistlust, oli pealtvaatajaid kogunenud umbes 50 000. See arv teeks au nii mõnelegi praegusele võidusõidule.

Viimases sõidus võttis võidu firma Electric Carriage & Wagon’i elektriauto keskmise kiirusega 42 kilomeetrit tunnis. Teiseks tuli eelmised kaks sõitu võitnud elektriauto firmalt Riker Electric Motor, mis teenis ka kogu võistluse võidu punktiarvestuses. Elektriautode võidud küllap leevendasid nendel võistelnute tuska selle üle, et nad pidid oma autosid laadima võistluskohast eemal ühes laudas, samal ajal kui ülejäänud võistlejad sumisesid üheskoos mujal. Kolmandaks tuli bensiiniauto firmalt Duryea Motor Wagon.

Ajalehe The Horseless Age peatoimetaja tõdes, et kiirused edaspidi kindlasti kasvavad, kui võistlema saadakse selleks mõeldud autod. Traavivõistlusteks ehitatud rada oli konkreetsetele autodele liiga kruusane. Et autovõidusõitudeks võidakse ehitada spetsiaalsed võidusõidurajad, seda ei osanud ta arvata. Esimene motoringrada avati Inglismaal Surrey’s 1907. aastal. Brooklandis peetud avavõistlusel oli võitja keskmine kiirus juba 106 kilomeetrit tunnis.

Sarnased artiklid