Soodsad 5G-telefonid

Raimo Ylönen
Samuli Herttua
30.11.2020
Markus Pentikäinen

Odavamate 5G-telefonide hinnad on langenud juba 300–400 euroni ning sooduspakkumisi leiab veelgi madalamalt. Kas aga sellise hinnaklassi 5G-telefon on kuidagi kehvem tuhandeeurosest tippmudelist?

  • Huawei P40 Lite 5G
  • Motorola Moto G 5G Plus
  • OnePlus Nord
  • Samsung Galaxy A51 5G

Erinevalt Eestist on Soomes 5G-võrkude olukord Euroopa üks parimaid. Eestis pole reaalsete kommertsvõrkudeni veel jõutud, aga tõenäoliselt on see siiski lähiaja küsimus. Olgugi et 5G saabumine on osutunud veidi konarlikumaks või vähemalt pikemaks protsessiks kui eelnevad põlvkonnahüpete puhul, on olukord mitmel tasandil selginemas.

Lisaks tippmudelitele on 5G nüüd saadaval ka odavama hinnaklassi seadmetel. Nii nagu see on ka muude tehniliste omadustega, saab uusima funktsionaalsuse esmalt tippmudel ning siis jõuab see mudelirivis allapoole. Tänased keskmise hinnaga mobiilid on enamasti igati korralike ekraanide ning kaameratega ning aku vastupidavuse osas isegi ületavad tippe.

                                            

Huawei P40 Lite 5G

Huawei mängib teadupärast peaosa USA ja Hiina vahelises poliitdraamas, mis tähendab, et Huawei mobiiltelefonides pole hetkeseisuga lubatud kasutada Google’i teenuseid. See puudutab ka n-ö ametlikke Google’i äppe, alates Google Playst, mida Huawei oma mobiilides ei tohi kasutada. Äppe saab laadida Huawei AppGallery kaudu, mis kaasab otsingusse erinevaid allikaid. Enamik Androidi-äppe on siiski saadaval, aga loomulikult võib ette tulla „üllatusi”.

Telefonil on 6,5tolline vedelkristallekraan resolutsiooniga FullHD+. Jõudluse eest vastutab uus Kirin 820 kiibistik, mis sisaldab ka 5G-modemit. Töömälu on 6 gigabaiti ja seesmist salvestusmälu 128 gigabaiti. Viimast saab laiendada kuni 256 gigabaidise nn nano-mälukaardiga. See Huawei poolt arendatud mälukaart on mõõtudelt identne NanoSIM-kaardiga.

Huawei P40 Lite 5G tagaküljel olev nelikkaamera koosneb 64megapikslisest põhikaamerast, 8megapikslisest ülilainurkkaamerast, 2megapikslisest sügavus- ja makrokaamerast. Selfie-kaameral on megapiksleid 16.

Voolu annab 4000 mAh aku, mida saab kiirlaadida kuni 40vatise võimsusega, kasutades USB-C liidest. Android 10-l baseeruvast mobiilist ei puudu NFC ja Bluetooth 5.1.

Eestis pakuvad operaatorid täna P40 Lite’i 4G-versiooni, mille hinnad algavad 199st eurost, ent Lite 5G mudel on sellest paremate näitajatega mitmeski aspektis – nagu jõudlus ja kaamera. P40 Lite 5G versiooni saab osta kohalikest netipoodidest, hinnad algavad 389 eurost. Huawei P40-seeria kallimatel mudelitel – nagu P40, P40 Pro ja Pro+, on 5G-valmidus n-ö kohe olemas, mudelinimes seda enam eraldi ei rõhutata.

 

Motorola Moto G 5G Plus

Motorola Moto G 5G Plus näeb välja väga šikk ja sile. Ka tavaliselt tuntav kaamerakühm on pigem madal ning lauale asetatud telefon „kiikuma” ei jää.

Lisaks kenale välimusele on Motorolal ka suur ekraan. Nn Cinema Vision 6,7tollise ekraani värskendussagedus on 90 hertsi. Ekraani resolutsioon on FullHD+ ehk 2560 x 1080 pikslit ning ei puudu ka HDR10+tugi. Ekraani 21:9 küljesuhe muudab telefoni suhteliselt kitsaks ja pikaks ehk hästi käes hoitavaks.

Telefoni mõõdud on 168 x 74 x 9 millimeetrit, mis pole tänaste standardite kohaselt just õhuke. Komplektis olev silikoon-vutlar rõhutab pontsakust veelgi. Ka 207 grammi pole just sulgkaal mobiilide arvestuses.

Õnneks on aga kogukas vorm mahutanud ära tuumaka 5000 mAh aku, mida saab laadida kuni 20 W Turbo Power kiirlaadijaga USB-C kaudu.

Tagumise põhikaamera resolutsioon on 48 megapikslit, millest tavarežiimis kombineeritakse 12megapikslised fotod. Võimalus on talletada ka RAW-vormingus fotosid.

Ülilainurkkaamera sensoril on 8 megapikslit. Lisaks leiab tagaküljelt 5megapikslise makrokaamera ja 2megapikslise sügavuskaamera.

Esikaameraid on kaks – 16megapiksline lainurk ja 8megapiksline ülilainurk.

Android 10-t on Motorola „tuuninud” My UX nimelise kasutajaliidesega. Lisaks 5G-le võimaldab telefon uusimat WiFi 6 standardit, ei puudu ka NFC ja Bluetooth 5.1.

Eestis operaatorid Moto G 5G Plusi ei paku, aga kohaliku esindatusega veebipoodides nad on ja hinnad algavad 309 eurost. Oma hinna kohta pakub Moto G 5G Plus head omadustepaletti isegi juhul, kui 5G-d mitte arvestada. Igatahes on tegemist igati tulevikukindla mobiiliga ja seda väga mõistliku hinna eest.

 

Oneplus Nord

Oneplus Nord on üks neist telefonidest, mille puhul 5G enam eraldi teemaks pole – uues mudelis on uued tehnoloogiad, neid eraldi rõhutamata. Küll aga asetub Nord hinnalt üksjagu madalamale n-ö tavalisest tippmudeli klassist.

Nordil on 20:9 küljesuhtega 6,44tolline 2400 x 1080 piksline Fluid AMOLED-ekraan, värskendussagedusega 90 hertsi.

Qualcomm Snapdragon 765G kiibistikuga on integreeritud Snapdragon X52 5G-modem. Töömälu mahuvalikute seas on 8 või 12 gigabaiti ja salvestusmälu pakkumised on 128 või 256 gigabaiti.

Tagaküljel on neli kaamerat – 48megapiksline lainurkkaamera, mille Sony poolt toodetud sensor IMX586 on kasutusel ka tippmudelites 7 ja 7T Pro ning 8ndas seerias. Ülilainurkkaamera sensoril on 8 megapikslit, makrokaameral 2 megapikslit ja sügavuskaameral 5.

OnePlus Nord on firma esimene kahe eesmise kaameraga mobiil – lisaks tavalise lainurgaga 32megapikslisele kaamerale on telefoni esiküljel 8megapiksline ülilaia 105kraadise vaatenurgaga kaamera.

Aku maht on 4115 mAh ja Warp Charge 30T kiirlaadijaga kulub selle täitmiseks maksimaalselt 50 minutit 30 W juures. OnePlus garanteerib telefonile tarkvarauuendused vähemalt kaheks ja turvauuendused vähemalt kolmeks aastaks.

Eestis leidub OnePlus Nord ka operaatorite valikus ning väiksemate mälumahtudega versiooni hind on 399 eurot.

Disainilt on tegemist väga tugeva ja viimistletud seadmega, millest õhkub kvaliteeti. Värvivalikutes on sinine ja hall, operaatorite valikus on hetkel viimane.

 

Samsung Galaxy A51 5G

Samsung Galaxy A51 5G on üks neist mobiilidest, millest on saadaval nii „tavaline” 4G- kui ka 5G-versioon – viimast aga Eestis operaatorite valikus ei pakuta. Erinevalt Huawei P40 Lite-seeriast, on aga 5G- ja 4G-mudelid praktiliselt identsed – kui välja arvata esimese paksem läbimõõt, veidi mahukam aku ja marginaalselt erinev kiibistik. Kui aga A51 5G hinnaks on põhjanaabrite juures 479 eurot, siis 4G A51 saab Eesti operaatorite käest märkimisväärselt odavamalt – 289 euroga.

A51 ekraaniks on 6,5tolline FullHD+ 2400 x 1080 resolutsiooniga Super-AMOLED ekraan, mille ülaservas on auk esikaamerale ning allserva all peidus ekraanisisene sõrmejäljesensor. Ekraan täidab praktiliselt kogu telefoni esipaneeli.

Jõudluse eest vastutab Exynos 980-seeria kiibistik koos 6 GB töömälu ja 128 GB salvestusmäluga, millele MicroSD-kaardiga saab lisada teoorias kuni ühe terabaidi.

Aku mahuks on 5G-versioonil 4,5 Wh, tavalisel 4 Wh, ning kiirlaadija maksimumvõimsuseks tavapärane 15 vatti.

Telefoni tagaküljel olevas kaamerakomplektis on 48megapiksline põhikaamera, 12megapiksline ülilainurkkaamera, 5megapiksline makrokaamera ja sügavuskaamera. Läbi ekraani piiluval selfikaameral on megapiksleid 32.

Lisa leiad detsembri Tehnikamaailmast.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid