Et sõber kaotsi ei läheks

Esa Siivola
03.05.2023
Anton Reenpää

GPS-träkkerid on enamasti levinud jahikoertel, aga nüüd on ajad muutumas. Hea hinnaga seadmete valik suureneb üha ja miks mitte varustada ka oma lemmik väikese jälgimisseadmega.

  • MiniFinder Atto Pro
  • Teltonika TMT250
  • TKStart GPS träkker
  • Tracker Active
  • Tractive GPS DOG 4

Võrdluseks

  • Tracker Artemis
  • UtlraCom R10i

Enamasti kasutatakse koerte jälgimisseadmeid ehk träkkereid jahikoerte rakmetel, kus need paistavad silma oma suuruse ja väljaulatuvate antennidega. Koduste lemmikute puhul on kasutusel enamasti väikesed ja kerged kaelarihmale kinnitatavaid jälgimisseadmeid. Selged ja ülevaatlikud äpid ja seadmete taskukohased hinnad on muutnud taolised jälgimiseks sobivad kaelarihmad aktiivse koerahuvilise jaoks elementaarseks asjaks.

Ostsime võrdluseks viis taskukohase hinnaga träkkerit, mida pakutakse supermarketites ja lemmikloomapoodides. Lisaks valisime testrühma kaks professionaalset ja jahipraktikas tuntumat jälgimisseadet. Eesmärk oli välja selgitada harrastus- ja professionaalsete seadmete jõudluse erinevused ja eriti raadioside ulatused.

Stabyhouni  tõugu esindav testtiimi liige Hupi sai kasutamiseks ja katsetamiseks viis harrastajatele mõeldud träkkerit hinnaga 50-185 eurot: MiniFinder Atto Pro, Teltonika TMT250, TK-Star GPS träkker, Tracker Active ja Tractive GPS DOG 4. Profiklassi liigituvate võrdlusträkkerite Tracker Artemis ja UltraCom R10 hinnad ulatuvad üle 700 euro.

Andmeedastus eemalt

Koera kaelarihmale kinnitatud träkker saadab asukohaandmeid ja muud infot mobiilivõrgu vahendusel pilvepõhisesse süsteemi, millest saab koera asukohta nutitelefoni või tahvelarvuti ekraanilt jälgida. Nutitelefoni jaoks tuleb alla laadida seadme tootja pakutav äpp ja jälgimisseadme jaoks peab hankima mobiilse andmeside paketi.

Miniatuurne träkker on suurepärane seade koera heaolu ja aktiivsuse jälgimiseks eemalt. Metsaretkede ja jalutuskäikude ajal saab koera liikumist ja tema tegemistel silma peal hoida nutitelefoni ekraanilt. Lisaks koguneb äppi infot jooksmise ja mistahes muu aktiivsuse kohta.

Võib juhtuda, et koer tuleb jätta mõneks ajaks teiste hoole alla, näiteks koertehotelli või palgatud hooldaja hoolde koju. Sellisel juhul saab eemaloleku või puhkuse ajal muretult lõõgastuda, nähes, et lemmiku jalutuskäikude ja aktviisusega on kõik korras.

Koer kontrolli alla

Kuigi jälgimisseade näitab koera asukohta reaalajas, ei tähenda see veel, et lemmikule antakse täielik vabadus kõikjal liikuda. Vabalt tohib koeral lasta joosta vaid koerteparkides, harjutuskohtades ning suletud õuealadel. Ka nendes olukordades peab koer alati olema omaniku või valdaja järelevalve ja kontrolli all.

Linnaruumis peavad koerad alati rihma otsas olema. Koera võib endiselt hoida vabalt ainult õuealal, aias või muul piiritletud alal maaomaniku või valdaja loal. Koertega seonduvate regulatsioonidega saab täpsemalt tutvuda lehel www.kennelliit.ee.

Karmidesse tingimustesse

Träkker peab vastu pidama rasketele oludele – kui koer liigub ettearvamatutel radadel. Seadme mehaaniline vastupidavus pannakse proovile just siis. Tavaliselt libiseb träkker koera kaela poole, ümbruse eest veidi kaitstumasse ossa, kuid sellegipoolest võivad oksad ja muud takistused selle rihma küljest lahti rebida. Tugev kaitseümbris ja usaldusväärne kinnitusrihm või -mehhanism on parim garantii träkkeri pikaajaliseks elueaks.

Träkkerit valides tasub pöörata tähelepanu ka selle IP-kaitseklassile, mis on tavaliselt märgitud tähtedega IP (Ingress Protection), millele järgneb kaks numbrit. Esimene number näitab, kui vastupidav on träkker tolmu ja väikeste osakeste suhtes. IP-koodi teine number näitab, kui hästi on seade kaitstud vee eest – sellele numbrile tasub erilist tähelepanu pöörata. 7 tähendab, et seade talub hetkelist uputamist, kuid kaheksa juba pidevat uputamist. 4-ga märgitud seade talub ainult veepritsmeid. Ujumist armastav koer vajab kindlasti täiesti veekindlat asukohatuvastajat, mille IP klass on vähemalt 8.

Akutoitel träkker vajab laadimist vähemalt iga nädala järgi ja aktiivselt kasutatuna peaaegu igapäevaselt, mis paneb proovile laadimisliidese mehaanilise vastupidavuse. Tavaliselt ei ole seadmetega kaasas võrgulaadijat, kuid laadimiseks sobib tavaline nutitelefoni USB-laadija. Juhe on kõikdel seadmetel komplektis.

Pilt ekraanile

Nutitelefon ja äpp on koerte kaugjälgimisel ülitähtsad. Kui jalutaja ise samuti liikvel, hõlbustavad nutitelefoni suur ekraan ja selge kaardivaade koera jälgimist. Tuttavas keskkonnas ei nõua äpi kaardimärgistused ehk täpset uurimist, ent kui satutakse võõramale alale, peab kaardipilti suurendama ja vähendama. Sellisel juhul on äpi kiirus ja töökindlus väga olulised.

Õues tuleb ekraani heledust maksimumini suurendada – kui telefoniekraani käega varjamine ei õnnestu. Mõistlik on äpi funktsionaalsus ja selle kasutajaliides endale enne õueminekut selgeks teha. Sõltumata telefoni mudelist, on hea mõte võtta kaasa ka akupank, seda vähemalt pikemateks ja ettearvamatuteks matkadel. Ere ekraan ja pidev andmesideühendus kulutavad telefoni aku mahtu üllatavalt kiiresti.

Raadioside on oluline

Usaldusväärse asukohainfo kuvamiseks peab träkkeri GPS-vastuvõtja olema piisavalt heas levialas. Taevast saadetud raadiolainete takistuseks võivad olla puud ja põõsad, kuid õnneks on tänased satelliidivastuvõtjad väga tundlikud. Asukohatuvastus toimib träkkeritel isegi üsna varjulistes kohtades, kus otsenähtavust taevasse ei pruugi ollagi.

Suuremaid leviprobleeme võib olla träkkeri ühendusel mobiilsidemastiga. Asukohainfo liigub mobiilivõrgu tugijaamale, sealt interneti kaudu serverisse ja lõpuks nutitelefoni äppi. Träkkeri poolt saadetav andmemaht pole suur, aga eelduseks on piisavalt kindel levi.

Metsas on leviolukord enamasti linnast ja avamaastikust nigelam. Tugijaama mastide antennid on suunatud sinna, kus on kasutajad – ja metsad pole just need alad. Puud halvendavad leviulatust veelgi. Lisaks asub koer maapinna lähedal, kus levi takistavad ka maastik ja taimed.

Jahimeestele mõeldud träkkerimudelid on paremini kasutatavad ka nõrgas levis – nagu tõestasid raadiolaboris tehtud uuringud. Träkkeri väline antenn kõrvaldab leviprobleemid peaaegu täielikult. Meie testitud soodsates asukohatuvastajates on sisseehitatud antennid, seega parimad kasutusalad on neile linnad ja nende lähialad.

Tänu kindlale levile, mehaanilisele vastupidavusele ja mitmekülgsetele funktsioonidele, on jahikoertele mõeldud träkkerid täiesti omaette klassist. Võrdluse seadmetest eristusid teistest parema funktsionaalsuse ja kasutatavuse poolest Tracker Active, MiniFinder Atto Pro ja Tractive GPS DOG 4. TKStar ja Teltonika jäävad jõudluse ja omaduste poolest esikolmikust maha.

Testitulemused leiad maikuisest Tehnikamaailmast. Või vt pdf-kujul.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid