Painutades tippu

Samuli Herttua
19.01.2023
Anton Reenpää

Samsungi neljanda generatsiooni volditavad telefonid vähendavad veelgi tehnoloogilist vahet tavaliste tippmobiilidega. Põhiküsimus aga jääb – kas tulevik ongi painduv?

  • Samsung Z Flip4
  • Samsung Z Fold4

Samsungi esimene volditav mobiil Z Fold avalikustati 2019. aasta kevadel. Tähelepanu sellele oli mõistetavalt suur, sest enamikel tootjatel midagi sarnast vastu panna polnud. Kõrge hind, suhteliselt kesine aku vastupidavus ja teisedki tehnilised järeleandmised sellest müügihitti ei teinud. Järgnevad aastad tõid uued mudelid ja vigade parandused, aga vahe tavaliste telefonidega on ikkagi säilinud.

Kui Samsungi neljandat painduvat generatsiooni põgusalt vaadata, on raske öelda, millise põlvkonnaga parajasti tegu. Suuri muutusi pole olnud põhjust teha, lihvitud on vaid detaile.

 

Disain on hea

Eriti peab kiitma Z Flippi – ümarad servad on läinud natuke nurgelisemaks, mis muudab üldmulje eksklusiivsemaks. Mõlema telefoni mõõdud on veidi väiksemad eelmistest. Nähtav on see eelkõige siis, kui telefonid on kokku volditud – hingemehhanism pole nii kogukas.

Vaatamata vähenenud välismõõtudele on ekraanimõõdud jäänud samaks. Z Flipi välisküljel on väike 1,9-tolline OLED-ekraan, mis kuvab teavitusi. Samuti saab väikese ekraaniga juhtida muusikaesitust, algatada kõne ja teha muudki.

Z Foldi väline OLED-ekraan on 6,2-tolline ning suletuna on telefon nagu tavaline nutimobiil, vaid kitsam ja paksem. Ekraan on eelmisest mudelist pisut laiem. Välisekraani kattematerjaliks on Gorilla Glass Victus+.

 

Üllatus on seespool

Telefonide tõeline olemus avaneb neid lahti voltides. Niinimetatud merekarbi stiilis Z Flipi ekraan on sama eelmisega – 6,7-tolline AMOLED resolutsiooniga 2640 x 1080 pikslit. Raamatuna avaneva Z Foldi suur 7,6-tolline ja peaaegu ruudukujuline ekraan pakub konkurentsi tahvlitele. Resolutsioon on 2176 x 1812 pikslit. Mõlema telefoni põhiekraanide dünaamiline värskendussagedus ulatub ühest kuni 120 hertsini.

Nagu ka eelmistel mudelitel, on ekraani murdejoon sõrme all tuntav. Praktikas aga ei saa öelda, et see kuidagi segaks. Päris paralleelseks kokkuvolditud telefonipooled ei asetu, vaid murdekoha poole jääb väike vahe. Mis vähemalt teoreetiliselt tähendab, et tolm või sodi pääseb ekraanipoolte vahele ja võib neid kahjustada. See-eest on aga telefonide veekindlusklassiks IPX8, mis tähendab täielikku veekindlust rohkem kui meetri sügavusel kuni poole tunni jooksul.

Kummagi mobiili jõudluses järeleandmisi pole tehtud. Mõlemas telefonis tuksub Qualcommi uusim Snapdragon 8+ Gen 1 kiibistik, mis tagab igati sujuva kasutuskogemuse. Palju tähelepanu on pööratud kiibistiku kasutegurile, mis tähendab senisest vähem soojust ka suurema koormuse korral. Oma osa heas termohalduses on kindlasti ka konstruktsioonilistes lahendustes.

Mälukonfiguratsioonides on natuke erinevusi. Flipi puhul on töömälu mudelist sõltumatult alati 8, Foldi tippversioonil aga 12 gigabaiti. Salvestusmälu on Flipil 128, 256 või 512 gigabaiti, Foldil 256 või 512.

Flipi 128 GB ja 256 GB mudelite hinnavahe on umbes 50 eurot, mis tähendab, et pigem võib soovitada suurema mäluga mudelit – arvestades, et mälukaartide lisamise võimalust pole.

 

Optimeeritud opsüsteem

Nii Foldi kui Flipi opsüsteemiks on karbist võttes Android 12. Foldil on kasutusel tahvlitele või suuremaekraanilistele seadmetele mõeldud Android 12L.

Android 12L koos Samsungi kasutajaliidesega toimivad Foldi suurel ekraanil kenasti. Äpid kasutavad kogu ekraani pinda ja suurel ekraanil on võimalik ka mitut äppi üheaegselt kuvada. Tõsi, kasutajaliides vajab siiski harjumist ja arvutiga seda päris võrrelda ei saa.

Kui sooviks suurest ekraanist viimast võtta, saab lisada puutepliiatsi S Pen. Pliiatsiga saab lisada märkmeid ja graafikat, märkida tekstilõike ning loomulikult joonistada. Komplektis pliiatsit pole.

Kasutajaliidese uueks funktsiooniks on äppidevalik ekraani allservas, kuhu automaatselt lisanduvad ka viimati kasutatud äpid. See võimaldab kiiremini ühest äpist teise liikuda. Olgugi, et enamik äppe oskab kogu ekraanipinda ära kasutada, leidus aeg-ajalt ka erandeid. Flipi puhul taolisi probleeme praktiliselt polnud.

Mõlema telefoni kaameraid on värskendatud. Arvestades Flipi potentsiaalse sihtgrupiga, on muutused isegi liiga nähtamatud – vaid põhikaamera 12-megapiksline sensor on uus. Lisaks põhikaamerale on telefoni tagaküljel eelmisest mudelist tuttav 12-megapiksline ülilainurk-kaamera. Telekaamerat Flipil endiselt pole.

 

Täpsus ja ulatus

Muutused Z Foldi kaamerakomplektis on suuremad. Pikslite hulk põhikaamera sensoril on endise 12 asemel 50 megapikslit ja telekaamera optiline ulatus on kahekordse asemel kolmekordne. Vaid 12-megapiksline ülilainurkkaamera püsib samana. Olgugi, et kaamerate kvaliteet on paranenud, pole need siiski võrdsel tasemel Samsungi tippmudeliga S22 Ultra.

Pildistamisprotsessile lisab painduv telefon aga uusi võimalusi. Pooleldi avatud telefon on iseendale statiiviks, mida saab asetada tasastele pindadele. Nii on võimalik näiteks pika säriajaga ööfotot teha kindlamalt kui lihtsalt telefoni käes hoides. Foldi puhul tuleb aga veenduda aluspinna sobivuses, sest pooleldi avatud ekraaniga telefon toetub ekraanipoolsele küljele.

Olgugi, et mõlemas telefonis on ka klassikalise paigutusega (ehk põhiekraanipoolsed) selfikaamerad, saab samahästi end pildistada ka tagaküljel asuva põhikaameraga. Kadreerimiseks saab sellisel juhul kasutada väliseid ekraane.

 

Aku peab päeva

Eelmise Z Flipi probleemiks oli kehvapoolne akukestvus. Flip4 akumaht on suurem, milleks on nüüd 3,7 Ah. Mahukam aku ja säästlikum protsessor annavad küll parema akukestvuse, aga tavaliste nutitelefonidega see siiski samal tasemel (veel) pole.

Põgusama kasutuse puhul veab Flip4 õhtuni välja, aga siis peaks juba laadija käeulatuses olema.

Z Foldi akumaht on sama, 4,4 Ah, aga uuem protsessor on kasutusaega natuke pikendanud. Suurepäraseks seda siiski hinnata ei saa.

Uus Flip nagu uus Foldki toetab 25 W kiirlaadimist. 25 W aga liiga „kiire” number pole, sest parimad konkurendid räägivad juba 100 vatist. Laadijaid telefonide komplektides pole.

Juhtmevaba laadimise maksimumkiirus on samuti küllalt tagasihoidlik 15 vatti. Mõlemad telefonid toetavad ka juhtmevaba pöördlaadimist, mis võimaldab laadida näiteks nööpkuulareid või nutikella, asetades need telefoni tagaküljele.

 

SAMSUNG on nelja generatsiooni jooksul muutnud oma painduvad telefonid täiesti tõsiseltvõetavateks alternatiivideks klassikalistele. Tahvliks muutuv Z Fold ühendab endas (peaaegu) tavamõõtudes nutitelefoni ja suurema produktiivsuse või mugavama meediatarbimise suurelt ekraanilt. Z Flipi plussiks on aga tilluke retrohõnguline vorm, mis aga tavalisele kasutajakogemusele midagi uut ei lisa.

Volditavate telefonide valik täna liiga lai pole, aga Samsung pole ka päris üksi – painduvad telefonid on olemas Motorolal ja Oppol ning samuti pakub konkurentsi Huawei, mudelitega P50 Pocket ja Mate Xs2. Paraku pole viimastel Google´i teenuseid.

Lõpphinnagud leiad jaanuari Tehnikamaailmast või pdf-kujul.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid