Nutikellad hinnaga 400-500 eurot

Samuli Herttua
27.04.2022
Anton Reenpää

Äpid muudavad nutikella tõeliseks randmeraaliks. Kell võib olla nii muusikapleier, maksevahend, autovõti kui aktiivsusmõõdik.

Nutikelladeks võib nimetada mistahes elektroonilisi randmele kinnituvaid ajanäitajaid, aga nutikaks, vähemalt selle sõna otseses tähenduses, teevad seadme eelkõige äpid. Mida laiem on kellale pakutav äpivalik, seda funktsionaalsem ja „nutikam“ on kell.

Seekordses võrdluses on kolm tuntuimat – Apple Watch Series 7, Samsung Galaxy Watch 4 ja Huawei Watch 3 Pro. Kõik on kogemustega nutikellavalmistajad, aga vaatamata ühisele nimetajale on kõik kolm kella küllalt eristuvate plusside ja miinustega.

Kui Apple jätkab oma opsüsteemi watchOS-ga, mille puhul on suurenenud vaid versiooninumber, siis Samsungi ja Huawei uued kellapõlvkonnad tulevad uute operatsioonisüsteemidega. Huawei on võtnud kasutusele Harmony OS-i, mis seni on olnud Androidi asendajaks Huawei uuemates tahvlites ja osades mobiilides. Samsung on pöördunud Tizeni juurest tagasi Google Wear OSi juurde. Mõlemal juhul tähendab universaalsem opsüsteem suuremat äpivalikut.

Märkamatult nähtaval

Võib öelda, et nutikell on nutitelefoni randmeni ulatuv pikendus. Äratus või meeldetuletus annab endast märku värinaga, sõnumite vaatamiseks ei pea enam telefoni taskust võtma, lisaks saab kellaga vastu võtta ka kõnesid ja rääkida. Kui kellas on ka eSIM, võib vajadusel telefoni vabalt ka maha jätta, sest kell ise ongi randmele kinnituv nutitelefon.

Lisaks on kell pidevalt kontaktis nahaga ning mõõdab kehalisi näitajaid. Sarnaselt telefonile on ka kellade ekraanid puutetundlikud, kuid lisaks on neil ka füüsilised nupud, mis võimaldavad kiireid menüü- või otsevalikuid. Ajanäitu ja mistahes muud infot kuvavaid sihverplaate on saadaval sõna otseses mõttes lõputult ning neid võib valima jäädagi. Olgu siis eelistuseks klassikalised mehaanilist kella imiteerivad osutid, digitaalsed näidud või mistahes kombinatsioon kõikvõimalikust infost. Ekraan aktiveerub rannet tõstes, aga võimalik on ajakuva aktiveerida pidevalt, mis aga loomulikult lühendab aku vastupidavust.

Opsüsteem määrab

Äppide hulk sõltub opsüsteemist ja mida levinum on opsüsteem, seda rohkem on arendajatel huvi panustada äppide loomisesse. Teisalt ei pruugi äppide kvantiteeti üle tähtsustada. Kui karbist võetud kell teeb juba seda mida vaja, ei anna kirju äpivalik midagi olulist juurde, kui selleks pole soovi.

Kõige laiem valik äppe on saadaval Apple watchOS-le, teisel kohal on Google Wear OS. Huawei Harmony OS pakub äppe teistest vähem, aga valik täieneb kiirelt.

Opsüsteem seab piirid ka kellade ühilduvusele telefonidega. Apple Watch Series 7 „tunnistab” vaid Apple´i toodangut ehk iPhone´i. Samsung Galaxy Watch 4 sobib ainult uuematele „androididele”. Huawei Watch 3 Pro toimib aga mõlema platvormi seadmetega.

Asised spordikellad

Tervise ja sporditegemisega seotud funktsionaalsust on kõigis kellades rohkelt ka ilma täiendavate äppideta. Mõõdetud saavad sammud, aktiivsus, kulutatud kalorid, läbitud vahemaad, pulss, kehatemperatuur, vere hapnikusisaldus ja erinevad treeningud. Kell annab märku, kui oleks aeg end laua tagant kergitada.

GPS võimaldab navigeerida, mõõta kiiruseid ja kauguseid ning loomulikult ei puudu ka kompass. eSIMiga kellad on kogu aeg mobiilvõrgu vahendusel netiühenduses, mis tähendab muuhulgas võimalust kuulata striiminguteenuseid ilma telefonita. Loomulikult saab kella abil juhtida ka telefoni pleierit või vaadata kella ekraanilt telefoni salvestatud fotosid.

Kasutusmugavus on oluline

Tillukesed mõõdud, väike ekraan ning rohkelt omadusi ei tundu just kõige paljulubavam kombinatsioon – kui mõelda kasutuslihtsuse peale. Tuleb aga tunnistada, et kõik opsüsteemid võimaldavad küllalt loogilist ja selget kasutust, kui n-ö otsevalikud ja -viiped on teada, nagu ka nuppude funktsioonid.

Kelladega saab ka nutiassistentide vahendusel rääkida, aga mitte eesti keeles. Apple puhul on selleks Siri, Samsungil Bixby ja Huaweil Celia. Kui rääkimist n-ö harjutada, pole võimatu sõnumit või e-kirja saata vaid dikteerides – loomulikult saab sama teha ka telefoniga.

Olgugi, et kelladega saab lugeda kirju ja sõnumeid ning (olenevalt mudelist) ka neile vastata, on viimast siiski suhteliselt tülikas teha – tunduvalt lihtsam on võtta taskust suureekraaniline telefon koos suure klaviatuuriga.

Kõigi kellasid saab kasutada käed-vaba seadmena, mis tubastes oludes ei tähenda käe suu ette tõstmist, et heli kuuldav oleks.

Mida nutikam on aga kell, seda kiiremini tühjeneb aku. Halvimal juhul tuleb kella laadida igapäevaselt või vähemalt paari päeva järel. Teistest eristub heas mõttes Huawei Watch 3 Pro, mille aku peab vastu kolm-neli päeva või isegi nädala – olenevalt režiimist ja kasutusharjumustest. Huawei valikus on ka ilma eSIMita GT-mudelid, mille aku vastupidavus ulatub kahe nädalani. Kella puhul on aku vastupidavus vaat et olulisem kui telefoni juures, sest erinevalt viimasest tuleb telefon laadimiseks käe pealt võtta. Kes harjunud kella ööseks niikuinii käelt võtma, pole see probleemiks, aga kui on soovi oma unenäite monitoorida, siis tuleb kellaga ka magada ning laadimiseks mõni muu hetk leida. Samsungi laadimiseks kulub üle kahe tunni.

Uued nutikellad on oma eelkäijatest taaskord funktsionaalsemad. Täiustatud sensorid pakuvad arvestatavat konkurentsi klassikalistele spordikelladele. Lisanduv nutifunktsionaalsus muudab aga kella kohati täisväärtuslikuks mobiili asendajaks. Konkurents nutikate randmeseadmete osas igatahes vaibumise märke ei näita.

Testitulemused leiad maikuisest Tehnikamaailmast.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid