Seekordsesse võrdlusse jõudsid aasta algul esitletud Samsung Galaxy S23 Ultra, Honor Magic5 Pro ja Xiaomi, mis esindavad kõik tänaste Android-mobiilide tipptaset. Varasemalt on tippude testis olnud ka OnePlus, aga käesoleval aastal otsustas tootja Pro-mudelist loobuda.
Loomulik järg
Võrdluse osalejaid liiga põhjalikult tutvustama ei pea, sest kõik on tuntud tegijad. Kõige vähem üllatab Samsung Galaxy S23 Ultra, mille uuendused on vaevumärgatavad. Telefoni nurgeline korpus on püsinud praktiliselt muutumatuna, vaid telefoni küljed on tasapinnalisemad, mis tagab mugavama haarde. Ultra sarja eripäraks on S-Pen puutepliiats, mis on telefoni sees peidus.
Xiaomit esindab võrdluses 13 Pro. Xiaomi tippmudeliks on Ultra, aga võrdlusesse see kahjuks ei jõudnud. Xiaomi 13 Pro ei pea aga konkurentide kõrval häbenema, sest selle tugevused on eelkõige kaamerakomplektis. Xiaomi teeb koostööd Saksa kaameratootja Leicaga, kes on telefonikaamerate piltidele muuhulgas lisanud oma kuulsat värvimaagiat.
Võrdluse uusim tulija on 2020. aastal Huaweist lahku löönud Honor, mille uusim lipulaev kannab nime Magic5 Pro. Tänu sellele on uued Honori telefonid varustatud tuttavate Google´i teenustega, erinevalt Huaweist.
Nagu ka teistes tippudes, on Magic5 Pro-s hetke parim tehnoloogia ja parimad kaamerad.
Kompaktsuse vastandid
Tipptelefonid on alati esindanud mõõtudelt suurimat suuruskategooriat ja seegi aasta pole erand. Ekraani suurused varieeruvad Xiaomi 6,73 tollist Honori 6,81 tollini – nii saab öelda, et tegemist pole ühe käega kasutamiseks mõeldud seadmetega.
Mobiilide suurus avaldub ka kaalus, mis igal seadmel on tubli 210 grammi. Samsungi ja Xiaomi mudelivalikus on samasse seeriasse kuuluvad väiksemad telefonid, kuid need erinevad tippudest eelkõige ekraani ja kaamerate poolest.
Võrdlustelefonide opsüsteemiks on uusim Android 13. Seda maskeerivad rohkem või vähem tootjate kasutajaliidesed, mis erinevad mitte ainult välimuse, vaid ka kohandatavuse ja erifunktsioonide poolest. Samsung rõhutab eelkõige lisafunktsioone ja Xiaomi jällegi kohandatavust. Honori MagicOS meenutab Huawei EMUI kasutajaliidesega telefone, mis aga ei tundu nii läbimõeldud kui konkutentidel.
Puhas silmailu
Võrdluskolmik on varustatud hetke parima jõudlusega. Erinevalt eelmistest mudelitest, on Samsung nüüdseks loobunud oma patenteeritud Exynos-kiibistikest, ja nii kasutavad kõik kolm telefoni tänast kiireimat Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 protsessorit.
Samsungi kiibistik siiski erineb pisut konkurentidest. Seda on spetsiaalselt tuunitud just Galaxy telefonide jaoks, mida rõhutab ka nimetus Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy. Sisulised muutused piirduvad aga taktsageduse marginaalise kergitamisega.
Suurte OLED-ekraanide näitajad on ligikaudu samal tasemel ehk koolihinde skaalal eeskujuliku väärilised. Värvide taasesitus on soovi korral neutraalne ja eredust on piisavalt, et päikesevalguseki probleemiks poleks. Sujuva liikumise tagab dünaamiliselt muutu värskendussagedus kuni 120 Hz.
Energiatarbimist piirab värskendussageduse aeglustamine, kui ekraanil liikumist ei toimu. Kõigis telefonides saab aktiveerida alati nähtavate teavitustega lukuekraani.
Aku paneb piirid
Uus ja tõhusam kiibistik suurendab telefonide arvutusvõimsust, kuid kõige olulisem muutus on toimunud protsessorite energiatõhususes, mis tähendab pikemat tööaega võrreldes varasemate mudelitega. Mitmepäevasest intensiivsest kasutamisest ei tasu siiski unistada, kuid lihtsama kasutusmustri puhul võib akut jätkuda isegi paariks päevaks.
Aku vastupidavusele sekundeerib kiirlaadimise tugi, mis võimaldab töötunde lisada vaid minutitega. Laadimise osas on hiinlased täiesti omaette klassis. Xiaomi 120-vatine kiirlaadija laeb tühja telefoni täis vähem kui poole tunniga.
Samsung jääb selles osas kaugele maha, sest 25-vatise laadijaga vältab protsess vähemalt kolm korda kauem. Korea tootja on ka ainus, kelle müügipakendis pole laadijat. Samsung küll pakub ka tõhusamat 45-vatist kiirlaadijat, mis vähendab laadimisele kuluvat aega umbes 10 minuti võrra.
Kõik telefonid toetavad juhtmevaba laadimist. Honori ja Xiaomi juhtmevaba laadimisvõimsus ulatub tootjate enda laadimisdokkidega kuni 50 vatini.
Honori ja Xiaomi töömälu on 12 gigabaiti. Samsungis on mälumaht olenevalt mudelist 8 või 12 gigabaiti. Honoril on kiiduväärt 512 gigabaiti salvestusruumi, samas kui Xiaomi lepib vaid 256 gigabaidiga. Samsung pakub mudelivariatsioone alates 256 gigabaidist kuni ühe terabaidini.
Pikaealisuse saladus
Kõigil kolmel telefonil on IP68 kaitseklass, mis tähendab, et need peaksid vastu pidama ka uputamisele magedas vees. Xiaomil ja Honoril on infrapunasaatja, mis võimaldab telefonil toimida näiteks teleri või mõne muu IR-vastuvõtjat omava seadme puldina. Kõigil võrdlustelefonidel puudub 3,5-millimeetrine kuularipesa.
Viimastel aastatel on pööravad tootjad üha suuremat tähelepanu tarkvara- ja infoturbeuuendustele, mis garanteerivad ajakohaselt toimiva telefoni turvalise kasutuse ka aastaid hiljem. Tootjate lubadused selles osas on aasta-aastalt paranenud ning tippude puhul on need päris head.
Honor ja Xiaomi lubavad oma tippmudelitele vähemalt kolme suurt tarkvarauuendust ja kuni viis aastat turvavärskendusi. Samsung pikendab tarkvarauuenduste arvu neljani, lubades samuti viieaastaseid turvavärskendusi.
Kuigi sel aastal tipptelefonides midagi tõeliselt revolutsioonilist ei näinud, on telefonid siiski astunud samme eelmise aasta mudelitest edasi. Arengut on enim näha just kaamerate puhul, milles kasutatakse suuremaid sensoreid.
Tootjate erinevad lähenemised pildistamisele on näha ka erinevates tulemustes. Samsungi tugevuseks on laia funktsionaalsusega kaamerakomplekt ja täiustatud videosalvestus – võrreldes eelmise mudeliga. Põhikaamera pildikvaliteedi osas on aga edumaa Honoril ja Xiaomil.
Kokkuvõtted ja testitulemused leiad septembri Tehnikamaailmast. Või vt
.