Kolm soovi telerihelile

Harri Slip
31.01.2022
Markus Pentikäinen

Soundbar´id ehk ribakõlarid parandavad teleriheli kolmes kategoorias – selgem kõne, avaram helipilt ja suurem võimsus. Ent kas ja kui hästi saavad sellega hakkama odavamad eksemplarid?

Ribakõlarid hinnaga 250-400 eurot

  • Bose TV Speaker
  • JBL Bar 5.0 Multibeam
  • Samsung HW-S66A
  • Sony HT-X8500
  • TCL TS8111
  • Yamaha SR-B20A

Võrdluseks

  • Denon Home Sound Bar 550

Võrdluse seitse ribakõlarit kõlavad umbes nii nagu telerid ennemuiste – ehk siis ajal, kui need olid suured kastid, milles pilti näitas kineskoop. Mis tähendab, et seinad filmi vaadates veel päris ei värise, aga bassid on siiski täiesti kuuldavad – ja kuniks toa pindala jääb paarikümne ruutmeetri piiresse, pole eraldi bassikõlarit lisaks vaja. Võib öelda, et tänu sellele on kõla isegi ühtlasem, sest puudub eeldus üheks võimalikuks probleemiks, mis võib tekkida eraldi (suure) bassikõlari puhul, kui ülimadalad sagedused ei moodusta helipildiga ühtset tervikut, vaid kostuvadki nagu eraldiseisvast kõlarist. Soundbar´ide bassikõlarid mängivad aga ka madalamaid keskmisi sagedusi, mis sobituvad kenasti ülejäänud spektriga.

Bose ja Yamaha liiniväljund võimaldab bassikõlari ühendamist, Samsungi ja Denoni puhul saab seda teha juhtmevabalt ning lisada ka tagakõlarid. Viimasel juhul võib aga komplekti hind muutuda juba neljakohaliseks ja kannatab võrdlust teiste lahendustega nagu eraldi võimendi ja kõlarikomplekt.

Lihtne alustada          

Ribakõlarite vaieldamatuks eeliseks on lihtne kasutuselevõtt ja erandiks pole ka võrdluse eksemplarid. Ühendamiseks on vaja vaid torgata HDMI-kaabel teleri ARC või eARC toega HDMI-pessa ning heli kostubki kõlarist. Soundbar lülitub automaatselt sisse koos teleriga ning HDMI-CEC standard võimaldab helitugevust reguleerida teleri puldist. Juhul, kui teleril puudub ARC-funktsioon, saab kasutada optilist digiliidest. Bose, Denon ja TCL võimaldavad ühendamist ka liini- või kuulariväljundiga.

Igapäevane kasutamine ei pruugi aga nii ladus olla – õigemini sõltub nii kasutaja soovidest ja ka soundbar´ist. Heli- ja režiimiseadeid on reeglina mitu, ent milline neist parajasti on aktiivne, ei pruugi liiga arusaadav olla, seda tänu kohati ülimalt minimalistlikele märgutuledele. Viimasesse rühma kuuluvad Samsung, Sony ja Yamaha. Yamaha puhul on õnneks abiks mobiiliäpp. Samsung aga annab seadistustest teada häälteadetega.

Teise kategooriasse liigituvad Bose, JBL ja TCL – neil on teksinäit. Erandiks on Bose, millel küll näit puudub, aga see-eest on pult niivõrd selge, et ekraani polegi vaja.

Etaloniks valitud ja teistest kallim Denon ühildub firma multiruum-süsteemiga HEOS, mida saab juhtida mobiiliäpiga. Pult on lihtne ja selge, aga märgutuledega vajutustest tagasisidet ei anta.

Lauale või seinale

Soundbar´i eeliseks on enamasti ka paigutamise lihtsus, aga päris probleemivaba pole kahjuks seegi. Kõlar tuleks kindlasti asetada teleri alumisele servale võimalikult lähedale. Kui teler asub seinal, siis tuleb soundbar samuti kindlasti seinale kinnitada, muidu jääb nurk kuulajani jõudva heli osas pildist liiga erinevaks. Lauale paigutades peaks aga ribakõlar asuma võimalikult laua esiservas, sest muidu hakkab kõlarist ettepoole jääv tasapind heli koloreerima ja vähem või rohkem resonantse tekitama.

Seina lähedus võib aga anda täiendava tüseduse bassidele, ent sellisel juhul tuleks soundbar kinnitada seinale, mis pole päris viie minuti töö. Kinnitustarvikud on reeglina komplektis kaasas.

Kokkuvõtvalt saab öelda, et ribakõlari paikaseadmine või -kinnitamine võib nõuda üksjagu tähelepanu ja aega – aga ei pruugi.

Ka soodsad ribakõlarid tõstavad teleriheli järgmisele tasemele, mis on kuuldav nii tavasaateid kui filme vaadates. Kui aga eesmärgiks on Hi-Fi kvaliteediga kinoheli, tuleb lisada soundbar´ile rohkem kõlareid või mõelda juba ressiiveril baseeruva kodukino peale.

Testitulemused leiad veebruari Tehnikamaailmast.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid