Odav ei võrdu alati halvaga

Harri Slip
29.12.2021
Markus Pentikäinen

Täiesti juhtmevabad kuularinööbid moodustavad umbes 60% kõrvaklappide tänasest turumahust. Kindlasti see protsent ei vähene, sest uusi ja odavamaid mudeleid lisandub üha. Nüüd võib juba 50-80 euroga saada nööbipaari, mis konkureerib aastataguste 150 euroste mudelitega.

  • Creative Outlier Air V3
  • Honor Earbuds 2 Lite
  • Jabra Elite 3
  • JBL Wave 100 TWS
  • Skullcandy Jib True
  • Sony WF-C500
  • Urbanista Lisbon
  • Xiaomi Redmi Buds 3 Pro

Kõik võrdluse kuularid on suhteliselt uued mudelid, mis on jõudnud müügile viimaste kuude jooksul. Sarnases hinnaklassis võib leida ka vanemaid ja algselt kallimaid mudeleid, mis nüüd on „pakkumistes“.

Võrdluse kuularites pole esmapilgul suuri kompromisse omaduste osas tehtud. Tehnoloogia areng on loomulik protsess ja nii helikvaliteet kui mugavus võivad uuematel küündida vanemate ja kallimate kuularite tasemele või isegi sellest üle. Funktsionaalsus ja viimistluskvaliteet võib siiski olla tagasihoidlikum, aga täiesti asise nööbipaari võib leida juba 50-80 euroga.

Õues ja liikluses

Võrdluse kõige paremini kõlavad kuularid on Jabra, JBL, Skullcandy ja Sony. Nende ühine joon on jõuline bass, mis on kuuldav ka mürarikkas keskkonnas – olgu selleks linnatänav või ühistransport. Välismüra „sööb” esimesena ära bassid ja kõlapilt tänaval või koduvaikuses on kardinaalselt erinev.

Basse saab „turgutada” ka aktiivse mürasummutusega, mis on selles hinnaklassis juba esindatud, sedapuhku Creative´i, Honori ja Xiaomi esituses. Madalsageduslikku kuminat vähendavad kõik niivõrd-kuivõrd, aga Creative´i ja eriti Honori puhul jääb puudu kõrgemate mürasageduste summutusest.

Creative´i aktiivne summutus „pumpab” vastavalt taustaheli valjusele.

Xiaomi puhul toimib aktiivne summutus kõige laiema spektri ulatuses ja kohati võib seda tõhususelt võrrelda isegi kallimate mudelitega. Tipuni on siiski pikk maa ja muusika või vaikuse kuulamiskvaliteeti ei saa kindlasti võrrelda Sony ja Bose tippmudelitega.

Kõigis kolmes aktiivse summutusega mudelis on olemas ka nn müravõimenduse režiim, mis muudab ümbritsevad helid kuuldavaks. Vaiksemates oludes – nagu looduses või vaiksemal tänaval – muudab see tihedalt kõrvas istuvate nööpkuularite rõhuvalt mõjuva „hermeetilisuse” peaaegu olematuks. Samalaadne aktiivne Hear through-režiim on olemas ka Jabral.

Käed-vabad kõned

Loomulikult toimivad kõik kuularid ka käed-vabad komplektina. Kõik kaheksa nööbipaari edastavad kõneheli igati selgelt – kuniks ümbrus on vaikne. Kui välismüra valjeneb, muutub kõigil kõneheli õhukeseks ja osadel mudelitel esineb helis ka moonutust ja (mikro)katkestusi. Keskmine kõneheli kvaliteet ei jää aga alla aastatagusele 100-150 eurosele hinnaklassile.

Oluline kriteerium heli arvestuses on ka hilistumine, mis mängib rolli videote vaatamisel. Kõigil on see piisavalt lühike ja videoheli arvestuses on kõigil hindeks võrdne 9.

Mugavuse hinde juures oli määravaks see, kui kindlalt kuularid kõrvades püsisid. Hea sobivus kõrvaga määrab ka heli kvaliteedi, eelkõige basside osas. Nööpkuularite komplektis on reeglina vähemalt kolmes suuruses otsikud ja kindlasti tasub proovida erinevaid, et leida enda jaoks parim. Samas kategoorias oli ka kasutusmugavus ehk heli juhtimine ja kuularite funktsionaalsus.

Täiesti juhtmevaba kuularipaar vähem kui 80 euroga võib parimal juhul olla igati hea ost. Muusikaheli on neis järjest parem ja kannatab kohati võrdlust kallimate kuularitega, kõneheli osas on erinevused suuremad.

Vaata testitulemusi januarikuisest Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid