Kas tasub osta elektrilist hambaharja? Eelised ja puudused

20.11.2020
Sisuturundus

Kõik me unistame tervetest ja tugevatest hammastest, mis on lisaks valged. Kahjuks on sellist tulemust tavalise käsihambaharjaga raske saavutada. Õnneks on turul saadaval seadmeid, mis puhastavad meie hambaid palju paremini. Kas elektrilised hambaharjad on tõesti nii tõhusad? Mis on nende plussid ja miinused? Kas nende abil on võimalik hambaid valgendada?

Hambaharjade liigid. Kumb on parem – elektriline või käsihambahari?

Elektriline hambahari saab toidet käepideme sisse ehitatud laetavast akust, selle otsakuid vahetatakse aga iga kolme kuu tagant. Käsihambahari on aga põhiline hambaharja tüüp, mida kõik teavad. See koosneb plastkäepidemest ja peast, mida ei saa vahetada. See mudel ei vaja voolu ja kui tahame selle välja vahetada, viskame harja lihtsalt ära.

Kliiniliste uuringute põhjal võib väita, et elektrilised võnkuvad-pöörlevad hambaharjad hoolitsevad suuõõne ja hammaste tervise eest paremini kui tavalised käsihambaharjad. Kui otsustame võnkuva-pöörleva-pulseeriva mudeli (3D-tehnoloogia) kasuks, suudame eemaldada kuni 100% rohkem hambakattu kui käsihambaharjaga. Väike ümmargune elektrilise hambaharja pea, mis meenutab hambaravikabinetist tuntud seadet, liigub nii nagu inimese käsi kunagi ei suuda, tagades käsihambaharjaga võrreldes parema puhastuse.

Lisaks on paljudel elektrilise hambaharja mudelitel, näiteks Oral-B-l, sisseehitatud kaheminutiline taimer, mis aitab hambaarsti soovitatud harjamise ajast kinni pidada.

Tavalise hambaharja kasutamise korral peseme hambad sageli liiga lühikest aega ja kasutame vale tehnikat. Pikema aja jooksul märkate kindlasti selle harjamisviisi negatiivseid mõjusid – pesemata hambaid ja hambakivi ladestumist.

Akutoitega mudelite puhul seda ei juhtu. Parimad elektrilised hambaharjad teavitavad iga 30 sekundi tagant, et on aeg suuõõne veerandit vahetada, tänu millele ei jää harjamisel ühtegi hambapinda vahele.

Elektriliste, heliliste ja ümara peaga hambaharjade võrdlus

Elektriliste hambaharjade turult leiate mitte ainult ümara peaga, vaid ka helilisi mudeleid. Kuidas need üksteisest erinevad? Esimene asi, mis silma hakkab, on pea kuju koos kiududega, mis puhastavad meie hambaid.

  • Heliline hambahari on väga sarnane tavapärase käsimudeliga, see on pikliku kujuga ja teeb pühkimisliigutusi.

See-eest ümara peaga elektriline hambahari meenutab välimuselt professionaalseid hambaarstiriistu. See puhastab hambapindu, kohandudes nende kujuga, ning tagab niimoodi õrna ja tõhusa puhastamise.

Helilist hambaharja soovitatakse ennekõike õrnade ja tundlike igemetega inimestele. Selle töö on palju efektiivsem kui käsimudelitel, kuid siiski ei saa seda võrrelda ümara peaga elektriliste hambaharjadega. Ümmargune harjapea haakub paremini hambapinnaga, eemaldades seetõttu rohkem hambakattu ja puhastades raskesti ligipääsetavaid kohti, näiteks tagumiste purihammaste tagumisi pindu, sealjuures sobib see ka õrnade ja tundlike igemetega kasutajatele.

Miks tasub osta elektrilist hambaharja: puudused ja eelised

Elektrilistel hambaharjadel on mitmeid eeliseid. Parimad mudelid eemaldavad kuni 100% rohkem hambakattu kui tavalised käsihambaharjad. Nii püsib suuõõs kauem puhas ja hingeõhk on värske. Parem hambakatu eemaldamine toetab igemete ja parodondi tervist. Teine pluss on suurem liigutuste arv võrreldes tavalise hambaharjaga. Parimad mudelid sooritavad kuni 48 800 liigutust minutis (käsitsi ainult 300–600 liigutust minutis).

Kõige enam soovitatavam on 3D-tehnoloogia, mis tagab 10 500 võnkuvat-pöörlevat liigutust minutis ja 48 000 pulseerivat liigutust minutis. Sellise harja kasutamisel ei ole vaja kasutada keerukat nõuetekohase harjamise tehnikat nagu käsi- või helilise hambaharja puhul, vaid tuleb asetada harjapea hamba pinnale ja muuta pinda 2–3 sekundi pärast.

Ei saa mainimata jätta ka mugavat laetavat akut. Kõige kaasaegsemad liitiumioonakud on võimelised töötama ühe täislaadimisega kuni 14 päeva. Seevastu kahe minuti taimer, mis pulseerib iga 30 sekundi tagant, annab teada, kui on vaja liikuda teise suuõõne piirkonda, tagab piisava pesuaja ja kõigi hambapindade ühtlase puhastamise.

Kas sellistel mudelitel on aga ka puudusi? Ei, kui neid kasutatakse vastavalt suunistele. Paljud inimesed muretsevad, et elektriline hambahari hävitab nende hambaemaili. Tänapäevased mudelid on aga varustatud asjakohaste surveanduritega, mis annavad märku, kui seadet valesti kasutatakse, surudes seda liiga tugevalt hammaste või igemete vastu.

Kui palju maksab hea elektriline hambahari?

Paljud inimesed arvavad vääralt, et elektrilise hambaharja soetamine on väga suur väljaminek. Odavaimad elektrilisi hambaharju leiab juba 25–50 euro eest. Mõistagi, mida tehnoloogiliselt täiustatum on hambahari, seda kõrgem on selle hind.

Esmapilgul võib see tunduda suur summa. Kahjuks ei võta me sageli arvesse selliste seadmete kasutamise eeliseid hammaste puhastamisel. Hästi puhastatud hambad ja igemed aitavad säilitada suuõõne tervist, mis võib mõjutada raviprotseduuride või hambakivi eemaldamise sagedust. Hambakatu hoolikas eemaldamine, mis on paljusid haigusi (kaaries, gingiviit ja parodontiit, halitoos) põhjustav tegur, on tavalise käsihambaharjaga väga keeruline. Seetõttu on parem suuõõnehaigusi ennetada ja investeerida paremasse puhastustehnoloogiasse kui kulutada nende ravile terve varandus.

Otsustage:

  • heliliste hambaharjamudelite kasuks (nt Oral-B Pulsonic Slim Luxe 4200)
  • väikese ümara peaga mudelite kasuks (nt väga palju soovitatav mudel Oral-B Genius 10000N).

Pidage siiski meeles, et hind sõltub konkreetsest hambaharjamudelist või selle funktsioonidest ja lisavarustusest. Pöörake tähelepanu sellele, et helilistel mudelitel on tavaliselt kõrgem hind ja madalam efektiivsus kui 3D-tehnoloogiaga ehk võnkuva-pöörleva-pulseeriva liikumisega mudelitel. Nende testid ja võrdlus on leitavad veebilehel:

Millist elektrilist hambaharja valida? Millele pöörata tähelepanu?

Elektrilise hambaharja valimisel tuleb arvesse võtta mitut olulist näitajat.

1. Kõigepealt veenduge, et valitud mudel toetab 3D-tehnoloogiat, see tähendab, et see sooritab võnkuvaid-pöörlevaid-pulseerivaid liigutusi. 2D-hambaharjade korral liigub seade ainult võnkuvalt ja pöörlevalt. 2D-hambaharja pea liigub 45 kraadi võrra paremale ja vasakule. 3D-mudelitel on võnkuvad ja pöörlevad ning pulseerivad liigutused (edasi-tagasi liikumine).

2. Veel üks oluline küsimus on sobiva hambaharjaotsaku valimine. Turul on palju erinevaid suurusi ja päid koos mitmesuguste kiududesüsteemidega. Pange tähele, et otsakud peavad alati hambaharja mudeliga kokku sobima. Väikest pead soovitatakse inimestele, kes vajavad tõhusat puhastamist raskesti ligipääsetavates kohtades (nt on sellega lihtsam puhastada molaaride tagust ala), või lastele ning suuremat pead, kui suuõõs on suurem, või kui sellise mudeliga harjamine on lihtsalt mugavam. Elektriliste hambaharjapeade erinevad variandid vastavad kasutajate erinevatele vajadustele. Samuti on võimalik valida erineva kujuga kiudude, nt õige nurga all asetsevate peade vahel, mis ulatuvad sügavale hambavahedesse või on mõeldud hammaste ja ortodontilise seadme hõlpsaks puhastamiseks. Kui teil on aga tundlikud hambad või igemed, peaksite otsima ülipehmete kiududega otsakut, või kui soovite saada hammaste loomulikult valget tooni – valgendavat otsakut, eelistatavalt sellist, mille lahendus pärineb otse hambaravikabinetist (nt Oral-B 3D White).

3. Elektrilised hambaharjad pakuvad ka mitmeid mugavusi, mis muudavad igapäevase hambapesu meeldivamaks ja lihtsamaks. Väga kasulik on surve reguleerimise funktsioon (surveandur), kuna see kaitseb hambaid ja igemeid liiga tugeva harjamise eest.

4. Kontrollime, kas valitud mudelil on ka taimer, mis aitab hambaid pesta nõutud aja vältel. Hambaarstid soovitavad hambaid pesta vähemalt kaks korda päevas kaks minutit.

5. Heal hambaharjal on mitmesugused puhastusrežiimid (nt õrn või valgendav) ja libisemiskindel käepide. Asendi tuvastamise tehnoloogia on kasulik funktsioon, mis võimaldab reaalajas jälgida suuõõne piirkondi, mida puhastate. Tänu sellele ei jää ükski hammas vahele! See võimaldab meil aga parandada oma suuhügieeni harjumusi.

 

Kas elektriline hambahari valgendab tõepoolest hambaid?

Hammaste valgendamisest rääkides mõtlevad paljud meist filmitähtede lumivalget naeratust. Kahjuks teavad vähesed, et selline tulemus on võimalik ainult tänu stomatoloogilistele protseduuridele, näiteks valgendavatele protseduuridele, laminaatide või kroonide paigaldamisele oma hammastele.

Kuid kas ka hari ise võib meid aidata? Vastus on jah! Need seadmed puhastavad hambaid väga põhjalikult välisest laigulisusest, mis on pärit nt kohvi, veini, sigarettide ja tugevalt määrivate toitude tarbimisest. Sellise harja abil saame hambaid valgendada kuni hamba loomuliku värvitoonini. Kui aga sellest ei piisa, tuleb minna hambaarsti juurde. Seevastu need, kes soovivad säilitada hambaravikabinetis saadud valgendamise tulemust või kellel on loomulikult üsna hele hambatoon, jäävad tulemustega rahule.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid