Kuidas valida arvutilauda mängurile?

14.12.2020
Sisuturundus

Arvutile sobiva laua valimine on väga oluline. Lauale peab ära mahtuma monitor, samuti peab olema laual piisavalt ruumi ka muudele seadmetele. Oluline on ka laua sobivus ruumi ning laua materjal, mis tagab omakorda laua kvaliteedi. Laia valiku erinevaid arvuti- ja kirjutuslaudu leiate Kaup24 veebipoest.

Kuna mängurid veedavad arvutite taga pikki tunde, on oluline istuda laua taga õigesti, et tervis sellest kahjustusi ei saaks. Esimese asjana on kindlasti vaja vaadata, et lauale oleks võimalik toetada käsi. Randmed, labakäed ja küünarvarred võiksid olla põrandaga paralleelsed, kuna nende toetuspind sõltub eelkõige lauast. Kui klaviatuur on arvutiga ühel tasapinnal, võiks selle ees olla käte toetamiseks 15-20 cm vaba pinda. Juhul, kui klaviatuur on lauapinnast allpool, tasub toetada käsi küünarvarrega tooli käetugedele.

Samuti on laua valikul ka oluline, et seal oleks vajalikud avad kaablite jaoks. Spetsiaalsetel mänguri laudadel on sageli ka LED-valgustus, mis aitab luua parema meeleolu mängimiseks. Kaablite jaoks olevad avad on vajalikud ka seepärast, et juhtmed ei võtaks laual liigselt ruumi.

Suurus

Laua puhul on oluline ka selle suurus. Klassikalised kontorilaua mõõtmed on 160x80 cm, kuna selliselt alat ulatub täiskasvanud inimene võtma asju, samuti mahuvad selliste mõõtmetega lauale ära monitor, klaviatuur ja jääb ruumi ka muudele kontoritarvetele. Arvutilaudu on erinevates mõõtmetes, kuid sobiv oleks vähemalt meetri pikkune ja 60 cm lai, et oleks piisavalt ruumi käte toetamiseks. Samuti peaks olema ekraan silmadest 50-75 cm kaugusel.

Kõrgus

Oluline mõõde laua puhul on ka selle kõrgus. On olemas reguleeritava kõrgusega lauad, mis on eriti head õpilasele, kuna kõrgust saab aja jooksul ümber reguleerida. Samuti on oluline laua kõrguse puhul arvestada, et ekraan asuks silmade otsevaate kõrgusega võrreldes 15-40 kraadi allpool.

Materjal

Peale eelmainitud omaduste on oluline ka lauaplaadi materjal. Materjal ei määra mitte ainult vastupidavust, vaid see määrab ka laua välimuse. Sellest tuleneb ka selle sobivus ümbritsevasse ruumi. Enamik spetsiaalseid mängurilaude on tumedat värvi.

Kõige populaarsemad lauad on laminaadist. See on üsna odav ja usaldusväärne, samuti kestab see pikki aastaid. Laminaadi üheks eeliseks on lai värvivalik. Tasub valida paksu laminaatkihiga laud.

Kõige pikema elueaga on metallist või roostevabast terasest lauad. Nende laudade miinuseks on aga kallis hind, raskus ja külm pind.

Peale eelmainitute on olemas ka puidust lauad. Nende puhul on eeliseks hea välimus. Kahjuks on nad aga kõige madalama kvaliteediga, kuna puit pole kuigi vastupidav. Samuti on nad ka hinnaklassilt kallimad.

Tool

Peale arvutilaua on arvutiga tegutsemise juures oluline ka tool. On olemas spetsiaalsed mänguritoolid, kuid ka tooli valikul on mitmeid aspekte, millele tasuks tähelepanu juhtida. Suure valiku erinevaid toole arvutilaua täiendamiseks leiate siit.

Sarnaselt lauaga on ka tooli valiku puhul oluline, et istumine oleks võimalikult mugav ega kahjustaks tervist. Istuma peab lauale nii lähedal, et toetades tooli seljatoele istute sirgelt. Sirgelt istumine tähendab õlavöötme paiknemist enam-vähem vaagnavöötme kohal ja oleks võimalik tõmmata kujuteldav sirgjoon kõrvadest puusadeni. Oluline on ka see, et õlad oleksid vabad. Küünarnukkide painutus peaks jääma 90-120 kraadi vahemikku. Reite ja laua vahele peab jääma 10-15 cm vaba ruumi. 

Seljatugi

Seljatugi on tähtsaim osa toolist. Oluline on, et see oleks ergonoomiliselt vormitud, aga samas mitte liiga pehme. Samuti peab olema istudes mugav. Headel toolidel saab seljatoe kõrgust ise reguleerida, mis tagab ka korrektse istumisasendi.

Oluline on alaselja toetus, kuna alaseljal on loomulik kurv, mis on sissepoole kõver. Istudes võib aga tekitada loomulikule asendile liigse koormuse. Alaseljatoed peaksid olema reguleeritud eraldi, nii sügavuse kui ka kõrguse osas.

Ergonoomilisus

Lisaks seljatoele on hea, kui saab ka muid tooli osasid, nagu näiteks käetugesid ja peatugesid saaks reguleerida. Jalad peaksid ulatuma maha ja kätele peab jääma piisavalt ruumi. Käed peaksid olema paralleelselt põrandaga ja reied peaksid olema horisontaalselt.

Materjal

Materjali valimise puhul tasub vaadata hinda. Odavamad materjalid on küll hinnalt soodsamad, aga lähevad see-eest kiiremini koledaks, samuti kuluvad nad kiiremini. Seega tasub soetada õige pea uus tool. Kvaliteetsetest materjalidest toolid on küll hinnaklassilt kallimad, aga see-eest peavad nad vastu pikki aastaid.

Oluline on materjali puhul jälgida ka seda, millisest materjalist on polsterduste juures kasutatavad vahtmaterjalid. Laialt on kasutusel selline vahtmaterjal, millest pikemal istumisel aurustuvad mürgised ühendid. See ei ole aga tervisele hea.

Disain

Nagu ka laua puhul, on ka tooli valides oluline selle disain. Esiteks on selle abil võimalik teha kindlaks, kas tool on ikka mugav. Samuti sõltub disainist ka tooli sobivus ülejäänud ruumiga. Mänguritele mõeldud toolid on tihti omanäolise disainiga, tehes toolist ühe huvitavaima sisustuselemendi toas.

Sarnased artiklid