„Väekaitsekaatrite jõudmine kodusadamasse lubab meil alustada seire- ja sideseadmete installeerimist ning integreerimist. Kahtlemata on meil veel palju õppida selleks, et kaatrite potentsiaali täielikult ära kasutada. Täieliku valmiduse planeerime saavutada käesoleva aasta kolmandas kvartalis,“ ütles mereväe ülem kommodoor Jüri Saska.
Lähinädalatel alustatakse Miinisadamas väekaitse kaatrite varustamist seire- ja sideseadmete tehnikaga ning relvastusega. Lisaks on käimas ettevalmistused meeskonna teenistuseks kaatritel.
Väekaitsekaatrite üksus on mereväe taktikalise tasandi üksus, mille peamine eesmärk on mereväe, liitlaste ujuvkoosseisu ja sadamate julgeoleku tagamine ning meretranspordi julgestamine merelt lähtuvate ohtude eest. Samuti toetamine olukorrateadlikkuse loomisega merel. Täiendavalt on võimalik väekaitsekaatrite rakendamist kadettide praktilise väljaõppe läbiviimisel.
Väekaitsekaatrite peamiseks ehitusmaterjaliks on alumiinium, kus lisaks on kasutatud veel ballistilise kaitsega paneele. Laeva pikkus on 17,25 meetrit, laius 4,9 meetrit, süvis 1,5 meetrit ning laeva kiiruseks on üle 30 sõlme. Laev on varustatud kahe peamasinaga Volvo Penta D13MH ning meeskonda kuulub neli liiget. Relvastuse osas varustatakse kaatrid ühe 12,7 mm kaugjuhitava relvasüsteemiga ning kahe 7,62 mm kuulipildujaga.
Ühena kolmest Eesti kaitseväe väeliigist on mereväe peamine eesmärk kaitsta Eesti territoriaalset terviklikkust ning riiklikke huvisid merel. Mereväe peamine tegevusvaldkond on miinitõrje ning mereolukorrateadlikkuse tagamine. Iga-aastaste miinitõrjeoperatsioonidega vähendatakse võimalikke ajalooliste lõhkekehadega kaasnevaid riske, muutes mereteed ohutumaks nii tsiviil- kui ka sõjalaevastikule.