Miinijahtija Admiral Cowan saabus tagasi kodusadamasse

18.12.2020
Ardi Hallismaa

EML Admiral Cowan saabus täna pärast viiekuulist teenistust NATO 1. alalises miinitõrjegrupis tagasi kodusadamasse.

„Koroonaviiruse pandeemiast tulenevad ranged liikumispiirangud sadamates mõjutasid oluliselt tavapärast miinitõrjegrupi töökorraldust. Meeskonnaliikmed pidid toime tulema uute olukordade, nappide puhkevõimaluste ja suurema stressiga. Tagantjärele saab öelda, et see õpetlik kogemus tõestas EML Admiral Cowani meeskonna kõrget tehnilist ja ka moraalset valmisolekut,“ ütles laeva komandör kaptenmajor Tanel Kangro.

EML Admiral Cowan viibis NATO 1. alalises miinitõrjegrupi koosseisus ajavahemikus 13. juulist 18. detsembrini, mille käigus osaleti erinevatel õppustel ja tegeleti miinitõrjega Leedu, Norra, Belgia, Hollandi, Taani, Saksamaa, Rootsi, Poola, Läti ja Eesti vetes.

EML Admiral Cowan osales õppustel Sandy Coast, NORHOD, DNKHOD, ESTHOD, LATHOD ja LITHOD. Õppuste käigus viidi läbi ligi 687 tundi miinijahtimist, identifitseeriti 607 veealust kontakti, leiti 15 ajaloolist lõhkekeha, millest üheksa ka hävitati. Samuti leiti kuus õppemiini ning Eesti territoriaalvetest seni tuvastamata ligi 90m pikkune sõjalaeva vrakk.

NATO alalise miinitõrjegrupi põhikoosseisu kuulusid laevad Eesti, Läti, Leedu Saksamaa, Norra, Belgia ja Hollandi merevägedest. Lühiajaliselt oli juurde liidetud üksusi Taani, Prantsuse ja Soome merevägedest. Miinijahtija Admiral Cowan miinitõrjegrupi kooseisus teenis 38 mereväelast, sealhulgas oli ka viis ajateenijat ja kolm miinituukrit.

NATO merelise väejuhatuse alluvuses olevad sõjalaevade grupid osalevad erinevatel liitlas- ja partnerriikide poolt korraldatavatel õppustel, harjutustel ja operatsioonidel. NATO 1. alaline miinitõrjegrupp on miinitõrjealase kompetentsiga valmidusüksus, keda allianss võib lühikese etteteatamisajaga erinevatesse maailma paikadesse ülesannetele saata.

Eesti merevägi on panustanud iga aasta ühe laevaga NATO miinitõrjegrupi töösse juba üle kümne aasta.

Sarnased artiklid