Miinijahtija Admiral Cowan siirdub teenistusse NATO 1. alalisse miinitõrjegruppi

18.07.2020
Kaitseväe peastaap

Täna lahkus oma kodusadamast Eesti mereväe miinijahtija Admiral Cowan ja võttis kursi Leetu, et liituda järgmiseks viieks kuuks NATO 1. alalise miinitõrjegrupiga.

„Laeva ettevalmistusperiood oli käesoleval aastal eriolukorra tõttu keerulisem, mis seadis piiranguid ka laeva mehitamisele. Lisaks tühistati osalus rahvusvahelistel õppustel, mis oleks andnud meeskonnale vajalikke lisakogemusi, kuid sellele kõigele vaatamata läbisime juunikuu alguses lahinguvalmiduse testi ja nii laev kui ka meeskond on eelseisvaks pikaks teenistuseks valmis,“ ütles miinijahtija Admiral Cowani komandör kaptenmajor Tanel Kangro.

Leedust suundub miinitõrjegrupp juba edasi Norra, kus augusti alguses ootab ees esimene miinitõrjeõppus.

Miinitõrjegrupp, kuhu miinijahtija Admiral Cowan kuulub, peab olema lühikese etteteatamise järel valmis täitma merelise julgeoleku ülesandeid maailma erinevates paikades. Miinijahtija Admiral Cowan miinitõrjegrupi kooseisus teenib 38 mereväelast, sealhulgas 5 ajateenijat ja 3 miinituukrit.

Ühena neljast NATO merelise väejuhatuse alluvuses olevast laevade grupist on 1. alaline miinitõrje grupp valmidusüksus, mis pakub miinitõrjealast kompetentsi ja mille ülesandeks on olla esmaste kiirreageerijate hulgas, kui selleks tekib vajadus. Grupp, mis koosneb liitlasriikide miinitõrjevõimekusega laevadest, osaleb liitlaste ja partnerite õppustel ja harjutustel.

Eesti merevägi on osalenud NATO miinitõrjegrupis üle kümne aasta, panustades igal aastal  üksuse koosseisu ühe sõjalaevaga. NATO 1. alalist miinitõrjegruppi (SNMCMG1) juhtis alates 2016. aasta juunist kuni 2017. aasta juunini esmakordselt ajaloos Eesti mereväeohvitser – kaptenleitnant Johan-Elias Seljamaa. 2017. aasta esimesel poolaastal olid ka NATO üksuse juhtstaabi liikmed Eesti mereväelased.

Sarnased artiklid