Lewis Hamiltoni seitse tiitlit

Rein Luik
30.11.2020
McLaren

Lewis Hamiltoni karjäär F1 MM-võistlustel on kestnud 14 hooaega ehk teisisõnu on inglane kroonitud maailmameistriks pooltel aastatel, mil ta autospordi tippklassis kaasa löönud. Siinkohal lühike tagasivaade võidukatele aastatele.

Esimene – 2008

Teinud aasta varem F1 sarjas eduka debüüdi McLareni tiimis, mil tiitlivõidust jäi puudu vaid üks punkt, alustas Hamilton järgmist hooaega võiduga avaetapil Austraalias. Aga kergelt see esimene MM-tiitel inglasele kätte ei tulnud. Põnev punkt-punkti heitlus kulges läbi terve hooaja nelja sõitja vahel ja kui hooajast oli pool seljataga, mahtusid Hamilton, Felipe Massa, Kimi Räikkönen ja Robert Kubica vaid kahe punkti sisse.

Vähehaaval rebis Hamilton punktivahet suuremaks, aga viimasele etapile Brasiilias läksid tiitlimõtetega nii Hamilton kui Massa. Brasiillane küll võitis etapi, aga Hamiltonile piisas viiendast kohast, et edestada rivaali vaid ühe punktiga ja võita esimene tiitel.

Teine – 2014

Hamilton jätkas kuni 2012. aasta lõpuni McLareni võistkonnas ja liitus seejärel Mercedese tiimiga. Neil aastatel valitsesid sarja Red Bullid ja kuigi inglane võitis üksikuid etappe, pidi ta leppima kokkuvõttes neljandate-viiendate kohtadega.

Alates 2014. aastast võeti kasutusele V6-turbomootorid ja Mercedese õnnestunud tehnilised lahenduses selles vallas andsid Hamiltonile ja tema tiimikaaslasele Nico Rosbergile kätte trumbid, mida oli raske lüüa. Hamilton võitis küll 11 etappi Rosbergi viie vastu, aga ikkagi läksid mõlemad viimasele etapile vastu tiitlisära silmis. Aga Rosbergil kustus mootor ja Hamilton võitis nii etapi kui oma teise tiitli.

Kolmas – 2015

Taas pidasid lahingut tiitlile ainult Mercedese sõitjad omavahel. Hamilton võitis esimesest 16 etapist kümme ja kindlustas kolmanda MM-tiitli juba kolm etappi enne hooaja lõppu. Rosbergi arvele jäi kuus etapivõitu.

Neljas – 2017

Nico Rosbergi elu parim päev jõudis kätte 2016. aastal, mil ta suutis kokkuvõttes lõpuks Hamiltoni edestada ja MM-tiitel võita. Rosberg tõmbas seejärel kohe oma karjäärile joone alla ja Hamiltoni uueks tiimikaaslaseks sai Valtteri Bottas, kes esimesel hooajal uues tiimis Hamiltoni tiitlivõitu veel ei ohustanud.

Inglasele hakkas kõige kõvemini vastu Ferrari rooli hoidnud Sebastian Vettel. Lõpuks noppis Hamilton üheksa etapivõitu sakslase viie vastu ja kindlustas neljanda tiitli kaks etappi enne hooaja lõppu. Ületatud sai ka üks Michael Schumacheri rekordeid kui Hamilton teenis oma karjääri 68. parima stardipositsiooni.

Viies – 2018

Ilmselt üks Hamiltoni kõige ülekaalukamaid hooaegu – inglane võitis 11 etappi järjekordselt suurimaks konkurendiks kerkinud Vetteli viie vastu. Taas kindlustas Hamilton tiitlivõidu juba kaks etappi enne hooaja lõppuning kokkuvõttes edestas inglane Vettelit koguni 88 punktiga.

Kuues – 2019

Kui hooaega alustas etapivõiduga Bottas, siis tundus, et soomlane võib seekord ehk Hamiltonilt lõpuks isegi tiitli näpata. Aga inglane hakkas etapivõite ritta laduma ja neid kogunes lõpuks 11 soomlase nelja vastu. Taas tegi Hamilton konkurentidega sotid klaariks juba kaks etappi enne hooaja lõppu.

Seitsmes – 2020

Käesolev hooaeg kujunes rekordite aastaks. Kõigepealt ületas Hamilton augustis toimunud kodusel etapil Silverstone´i ringrajal Schumacheri poodiumikohtade rekordi ja seejärel oktoobris Portugalis ka Schumacheri 91 etapivõidu rekordi, mida kunagi ületamatuks peeti.

Ja lõpuks, vihmast märjal Istanbuli ringrajal sõidetud Türgi etapil, kus Hamilton startis alles kuuendalt stardikohalt, näitas inglane tõelist maailmameistrile väärilist klassi, kindlustades järjekordse etapivõiduga oma seitsmenda MM-tiitli. Sellega tõusis ta jagama tiitlivõitude rekordit Michael Schumacheriga. Järgmisel aastal on Lewis Hamiltonil võimalus ka selles arvestuses ainuvalitsejaks tõusta.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid