Kolm pilti nelja kaameraga

Harri Slip
01.01.2021

Pildistasime portreed, liikuvat mootorratast ja öist linnavaadet tippmobiiliga, kompaktkaameraga, peegelkaameraga ja hübriidkaameraga. Mõnel juhul reedavad fotod kaamera, mõnel juhul võib aga hoopis valesti arvata.

Pildistamine liigub jätkuvalt tõusutrendil, fotoaparaatide müük aga täpselt vastupidises suunas. Põhjuseks muidugi asjaolu, et enamik piltidest tehakse mobiilikaameratega. Kuidas on aga lood mobiilifotode tehnilise kvaliteediga? Või küsides teisiti – kas mobiilikaamera eelistamine suuremale fotoaparaadile tähendab olulist erinevust fotode väljanägemises?

Kas objekt on ikka kaadris?

Enamik fotodest on traditsioonilised pere- ja elupildid, mille jaoks mobiilikaamera sobib hästi. Paljud mobiilikaamerad pehmendavad ka portreepiltide tausta, tekitades n-ö profikaamera efekti. Mobiiliekraanil näevad taolised fotod enamasti kenad välja, aga olukord võib muutuda, kui vaatamiseks kasutada suuremat arvuti- või teleriekraani. Kehvemas valguses kipub vähemalt odavamate mobiilidega tehtud fotodel detailsust vähem olema ning fotode üldmulje luitunum, kui võrrelda süsteemkaamera või kvaliteetsema taskukaamera omadega.

Mobiilikaamerate hindamiseks pole aga fotode tehniline kvaliteet ainus kriteerium, vaid ka sobivus pildistamisoludega. Kui tuleb näiteks tahtmine kaadrisse jäädvustada mõni pähklit nosiv orav, siis on seda keskmise mobiilikaameraga keeruline, et mitte öelda võimatu teha – sest oravale piisavalt lähedale minna reeglina ei õnnestu, aga kaugemalt pildistades jääb peale ka palju muud peale „modelli”. Digisuum halvendab kvaliteeti aga nähtavalt ja fotoaparaatide võrreldava kvaliteediga teleobjektiiv õhukesse mobiilikorpusesse ei mahu.

Kiiresti liikuvate objektide puhul aga muudab õige hetke tabamise mobiilikaameraga keerulisemaks pikem päästikuviive.

Kas fotod on ikka alles?

Mobiilifotosid on mugav kohe maailmaga jagada, aga teisalt pole harvad ka juhused, kui pildid lähevad kaotsi koos telefoniga või telefonivahetuse käigus. Kuna piltide vaatamiseks kasutatakse enamasti sama seadet ehk mobiili ennast – erinevalt fotoaparaadist –, võib fotode arhiveerimine ununeda. Otseselt ei tasu selles süüdistada muidugi mobiili, vaid ikkagi kasutajat. Enamik mobiile arhiveerivad pilte automaatselt kas Apple Photos või Google Photos keskkonda või hoopis telefonitootja pilve, aga valikus on ka universaalseid võimalusi nagu näiteks Microsoft Onedrive.

Teisalt võimaldavad uuemad fotoaparaadid ka juhtmevaba ühendust mobiiliga, et tehtud fotod telefoni vahendusel pilve sünkroniseerida – aga siiski pole see protsess nii ladus kui mobiiliga pildistatud fotode puhul. Vajadusel saab aga mobiiliäpiga ka fotoaparaadiga tehtud pilte töödelda.

Kokkuvõtteks jääb üle meelde tuletada rahvatarkust, et parim kaamera on see, mis on parajasti kaasas. Mis aga ei tähenda, et pildistama minnes piisab mobiilist – fotoaparaatidel on siiski mitmeid eeliseid. Tippklassi kaamera ei tähenda aga automaatselt tippklassi fotot ega ka vastupidi – sest vähem olulised pole üldse ka pildistaja oskused kaamera käsitsemisel.

Lisa leiad jaanuari Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid