Soodsad nutitelefonid

Aleksi Herttua
29.09.2020
Anton Reenpää

Olgugi et tippmobiilide hinnad ulatuvad neljakohaliste numbriteni, saab puuteekraanilise telefoni kätte ka kordades odavamalt. Kooliteed alustava lapse või vanema ja vähenõudlikuma kasutaja jaoks avab nutitelefon igal juhul uue maailma – tuleb vaid teha õige valik.

Honor 9X Lite

Huawei P40 Lite E

Nokia 5.3

Sony Xperia L4

 

Võrdlusmudel

Samsung Galaxy A41

Miks üleüldse peaks ostma nutitelefoni, kui vaid mõnekümne euroga saab nupulise mobiili, millega helistada ja sõnumeid saata? Vastus on lihtne – kaamera ja äpid.

Nutitelefon on pigem miniatuurne arvuti, mille üks tagasihoidlikumaid funktsioone on helistamine. Loomulikult saab sellega surfata netis, teha ja vaadata fotosid ja videoid, suhelda sõprade ja maailmaga nii otsepildis kui sõnumeid vahetades ja sisustada oma aega sajal ja ühel erineval viisil – olgu selleks siis striiminguteenustest filmide vaatamine või miks mitte ka mängud.

Mobiiliga saab teha pangaülekandeid, maksta poodides ja oma isikut tuvastada.

Kõigeks selleks ei pea enam ostma tipptelefoni – vastupidi, soodsama hinna eest saab üha enam „asja”.

Mõistuse hääl

Võtsime võrrelda umbes 200euroseid Android-telefone. Väiksem hind ei tähenda aga väiksemaid mõõte – ekraani diagonaalid on kõigil üle 6 tolli, millega tasub kindlasti arvestada, vastavalt kasutaja „käenumbrile”. Kuus ja rohkem tolli on väiksema käe jaoks juba liiast, et seda ühe käega kindlalt hoida.

Kasutusmugavust mõjutab ka telefoni jõudlus ehk tehnilisemalt väljendudes põhi- ja graafikaprotsessor ning töömälu kiirus ja maht. Kui jõudlust napib, tundub telefon kasutuses uimane, rääkimata sujuvast mängude mängimisest. Saame kogemuste põhjal kinnitada, et umbes 200 eurot on reeglina hinnapiiriks, kui pole sooviks kasutusmugavust ohverdada – aga on erandeid mõlemas suunas. Veidi kallim hind ei pruugi anda garantiid, et telefon piisavalt krapsakas on – nagu tõestas üks võrdluse mudeleist.

Huawei P40 Lite E ja Honor 9X Lite kasutavad sama Kirin 720F kiibistikku. Sarnastele tehnilistele parameetritele paneb aga punkti oluline sisuline erinevus – Huawei sõsarmudel Honor on vaba Huaweile seatud piirangutest, mis tähendab Google’i teenuste olemasolu, erinevalt P40-st. Tõsi, enamikke äppe saab probleemivabalt kasutada ka viimasega, aga kellele on oluline just Google’i tarkvara – nagu Calendar, Docs jt, siis tasub selle piiranguga arvestada.

Nokia 5.3 eristub teistest nelja kaameraga ja n-ö puhta androidiga Android One.

Sony Xperia L4 on sihvaka disainiga, mille tingib kinoformaadis 21:9 küljesuhtega laiekraan.

Kõrvutamiseks valisime mõnevõrra kallima klassi Samsung Galaxy A41, mille suurim erinevus odavamast segmendist on värvikas ja kontrastne AMOLED-ekraan.

Tippmobiilide tuules

Kvaliteetne mobiilikaamera teenib end tasa kenade piltide ja videotega. Vaid parameetrite põhjal otsustades pole tegu kaugeltki säästukaameratega – rääkides kuni 48megapikslistest sensoritest ja kahest kuni neljast kaameramoodulist. Pildikvaliteet aga vihjab juba otsesemalt telefonide hinnaklassile – hämaras tehtud fotod pole just liiga ilusad, kõigil puudub optiline pildistabilisaator, kiire autofookus ja kallimates mudelites imesid tegev „tehisintellekt”. Tulemuseks on keskmiselt rahuldavad pildid, kuniks valgust jagub.

Erksa reaktsiooniga puuteekraanilt ootaks ka erksaid värve, head kontrasti ja heledust. Odavamate mobiilide vedelkristall-ekraanid aga jätavad soovida, eriti võrreldes kirka AMOLED-ekraaniga.

Igapäevases kasutuses balansseerivad taolise hinnaklassi telefonid rahuldava piirimail, nõrgema protsessoriga Sony aga tundus kohati juba ülemäära uimane. Telefonide suutlikkuse panevad halastamatult proovile eelkõige graafikanõudlikud mängud. Kergemate mängudega saavad aga võrdluse telefonid kenasti hakkama.

Võrdluse telefonide akude vastupidavused on nutitelefonide skaalal igati head, ulatudes vaoshoituma kasutuse puhul lausa paari-kolme päevani. Laadimiseks kulub maksimaalselt aga pikad kolm tundi. Kiirlaadimisvõimalust taolises hinnaklassis pole.

Võrdluse telefonidega saab igapäevased asjad aetud ja dokumenteerivad fotod tehtud. Hinded võivad küll tunduda kesisepoolsed, aga taustsüsteemina ei tohi unustada tippmobiilidele antud skoore. Tuleb vaid meeles pidada, et tippmudeliga päris võrdset kasutuskogemust ja pildistamistulemust ei tasu sellelt hinnaklassilt oodata, aga kordades kehvem pole see samuti.

Tulemused leiad oktoobrikuisest Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid