Tänapäeval on pildistamine aina populaarsemaks muutunud. Kui varasemalt tegelesid pildistamisega vaid entusiastid, kes pidid selleks omama fotokaamerat, siis tänapäeval, kui nutitelefonid on levinud ning aina võimekamaks muutunud, võib lausa igaüks ennast fotograafiks pidada. Järgnevalt toome välja mõned olulised punktid kaamerate ja nutitelefonide erinevustest, mille põhjal välja selgitada, millist seadet eelistada.
Ootused pildistamisele
Esmalt on oluline mõista, millised ootused pildistamisele on. Kas soov on jäädvustada igapäevaseid hetki või luua suurepäraseid fotosid? Kas pildistamine peaks olema kiire ja mugav või tohib see olla ka aeganõudev? Selge on see, et kaameraga pildistamine on aeganõudvam, samuti pildi teekond kaamerast arvutisse võtab kauem aega. Võrdluseks nutitelefon, millega saab kiirelt pildid tehtud ning seejärel soovi korral koheselt sotsiaalmeediasse laadida.
Kui on soov pildistada reisil, sünnipäeval või luua pilte perealbumisse, siis on telefonikaamera täiesti piisav. Telefoniga saab teha ka väga lihtsalt tootepilte sotsiaalmeediasse, kodulehele või e-poe tarbeks, mis on eriti mugav ettevõtjale. Võimalik on ka teha algelisi makrofotosid.
Pimedas pildistamine
Suurim kaamerate vahe tuleb välja hämaras ja pimedas pildistamisel. Kui päevasel ajal saab telefoniga pildistada pea kõike, siis õhtusel ajal on märksa keerulisem hetki soovi kohaselt jäädvustada. Ühegi nutitelefoni välk ei küündi fotoaparaadi välgule lähedale, samuti pole telefonil piisavalt suurt sensorit, mis annab eelise just hämaras pildistamisele. Seetõttu jäävadki sageli piltidele tumedad või ülevalgustatud kujud pimeduses.
Ka pimedas tehtud peegelkaamera foto võib ebaõnnestuda ning tavaliselt on selle põhjus välgus. Kuna fotoaparaadi standardvälk võib inimesi üle valgustada ning jätta tausta pimedaks, siis tasub sagedase ruumis pildistamise korral investeerida lisavälku. Lisavälku saab kasutada ka valgel ajal õues pildistamisel, kus see aitab eemaldada tekkivaid varjusid.
Objektiiv
Teine telefoni piiratus seisneb objektiivis. Telefonidele käivad külge küll erinevad lisaobjektiivid, kuid need pole kuigi võimekad. Kõige rohkem objektiive toodetakse peegelkaameratele, tänu millele on kasutajal rohkem valikuvõimalusi. Peegelkaamera puhul sõltubki pilt pigem objektiivist kui kaamerast endast. Kui on valida, kas võtta profikaamera ja odavam objektiiv või keskpärane kaamera ja väga hea objektiiv, siis tasub kindlasti valida teine variant, sest selle kombinatsiooniga saab märksa paremaid pilte.
Nutitelefoni eelis
Nutitelefoni peamiseks eeliseks tavakaamera ees saab pidada kompaktsust ja mugavust. Tunduvalt lihtsam on kasutada juba taskus olevat telefoni kui kaasa võtta eraldi kotti koos peegelkaamera ja vajalike lisadega. Samuti on telefonikaamera eeliseks võimalus äsja tehtud fotot kohe seadmes töödelda ja pilti sotsiaalmeedias jagada. See on tänapäeva maailmas kahtlemata oluline osa. Kui telefoniga pildistamine on küllaltki intuitiivne tegevus ning ei vaja erilisi teadmisi, siis kallis peegel- või hübriidkaamera nõuab juba rohkem fotograafiaalaseid teadmisi, et saada kvaliteetne tulemus.
Pildistaja
Kaamerast olulisem on aga inimene, kes kaamerat kasutab ehk pildistaja. Üldistades võib öelda, et foto kvaliteet sõltub 90 protsendi ulatuses inimese pildistamise oskusest ning 10 protsenti seadmest, mida pildistamiseks kasutatakse. Küll aga on mitmeid näitajaid, mille järgi siiski enda jaoks parim seade valida.
Emotsiooni tabamine
Öeldakse, et parim kaamera on see, mis parasjagu kaasas on. On ju tõsi, et palju mugavam on jäädvustada hetke telefoniga kui alati kaasas kanda suuremat peegel- või hübriidkaamerat. Pilt saab tehtud, mis sellest, et kvaliteet oleks suure peegelkaamera, hübriidkaamera või kompaktkaameraga parem. Tegelikult on ju kõige olulisem pildist saadav emotsioon, mitte niivõrd foto tehniline kvaliteet.