Sülearvutite valik on rohkem kui lai ja esmapilgul on need kõik peaaegu ühesusugused. Kõigiga saab surfata netis, kirjutada, vaadata filme, mängida jne. Kas tasuks ostul lähtuda ainult hinnast, välimusest või millestki kolmandast? Ühest vastust sellele küsimusele kahjuks pole, aga valikut lihtsustab, kui järjestada soovitud omadused pingereaks. Kui on vähegi võimalust, siis tasuks kandidaate lähemalt vaadata ja katsuda.
Jagasime sedapuhku võrreldavad seadmed kahte hinnaklassi. Odavaim on Acer Aspire 5, hinnaklassis 800 eurot. Lenovo IdeaPad Flex 5 ja Samsung Galaxy Booki hinnaklass on 900 euro juures. Soodsamate arvutite mõõdud ja kaalud on kallimatest suuremad – ekraanidiagonaal 15,6 tolli ja kaal 1,6-1,8 kg. Acer Swift 3X SF314 ja Asus Zenbook on väiksemad-kergemad, aga hind on 1200 euro klassis.
Mis on oluline
Sülearvuti peab olema vastupidav. Klaviatuur võiks olla selgelt tähistatud ja mugav. Ekraan võiks olla terav ja nähtav ka õuevalguses. Võrdluse arvutite ekraanide resolutsioonid on 1920 x 1080 ning muudki parameetrid igati head. Asus Zenbooki ekraan sobiks isegi pilditöötluseks.
Muidugi ei teeks paha kerge kaal ja vastupidav aku. Teisalt võivad aga arvuti väikesed mõõdud tähendada järeleandmist aku mahus. Suurem ekraan jällegi ei sobitu aga kuidagi kompaktse ja kerge arvuti külge.
Acer Swift ja Asus Zenbook võimaldavad videot vaadata kuni 9 tundi ehk ligi tund ja kakskümmend minutit kauem kui Samsung Galaxy Book. Muidugi sõltub aku vastupidavus nii ekraani heledusest kui arvutiga tehtava tegevuse iseloomust. Kui kasutus on intensiivsem, tasub hoida laadija läheduses – USB-C liidese puhul võib seda heal juhul ka laenata ka kolleegilt või tuttavalt.
Protsessor ja jõudlus
Fotode ja video töötlemine ning arvutusvõimsuse kasutamine on otseses seoses jõudlusega. Kui on soovi n-ö korraga avatuna hoida rohkem tegevusi, võiks tähelepanu pöörata ka töömälu mahule. Jõudlus sõltub kokkuvõttes paljude tegurite summast – mälu mahust ja kiirusest, protsessori tüübist, tuumade arvust ja taktsagedusest. Mis tähendab, et vaid ühe-kahe parameetri põhjal ei saa teha kuigi usaldusväärseid järeldusi.
Oluline on ka arvuti jahutussüsteem ja selle tõhusus – kas ja kui häälekas on ventilaator kui protsessorit koormatakse ja kas jahutus on piisav või kütab süles olev arvuti põlved hoopis talumatult kuumaks. Nii Asus Zenbookis kui Acers Swiftis on Intel i7-sarja protsessor, aga Swift on esimesest marginaalselt kiirem.
Õhuke Asus Zenbook väldib ülekuumenemist protsessori taktsageduse piiramisega. Sellele vaatamata soojeneb arvuti põhi tuntavalt. Kogukam ja kaalukam Swift kiibistiku kiirust ei piira, sest jahutus on piisav.
Kokkuvõttes on kiirema protsessoriga Zenbook nii mõnelgi juhul aeglasem kui klassi võrra madalama protsessoriga Galaxy Book ja isegi sadu eurosid odavamad Acer Aspire ja Lenovo Ideapad.
Erinevate tootjate protsessorite suutlikkust on raske üks-ühele võrrelda – tulemused sõltuvad sellest, millist testi kasutada. Lenovi Ideapadi 8-tuumaline AMD-protsessor näitas häid tulemusi 3D-renderdamisel baseeruvas Cinebenchis. Inteliga arvutid Swift, Zenbook ja Galaxy Book aga said 7-zip pakkimistestidega hakkama nobedamalt kui AMD-ga Aspire ja Ideapad.
Erinevad ühendusvõimalused
Asus Zenbooki USB-C 3,5 mm kuulariliidese adapterit ei tasu kaotada, sest traditsioonilist kuulariväljundit pole. Zenbooki, Acer Swifti ja Samsung Galaxy Booki USB-C liidesesse saab ühendada väliseid monitore. Lisaekraani jaoks saab kasutada ka HDMI-liidest, mis on olemas kõigil. Zenbook ja Swift pakuvad ülikiiret Thunderbolti võimalust, aga Thunderboltiga seadmed on USB-versioonidest jällegi tuntavalt kallimad.
Foto- või videotöötleja hindab kindlasti SD-kaardi pesa, mis on võrdluse arvutitest olemas kõigil, välja arvatud Acerid. See-eest on ainus Ethernet-võrgukaabli ühendust võimaldav arvuti Acer Aspire. Galaxy Book aga pakub 4G-mobiilside võimalust.
800-900 euro eest saab igati korraliku sülearvuti. Hinna lisandudes vähenevad mõõdud ja kaal, suureneb aga viimistluskvaliteet ja jõudlus. Rääkides keskmisest ja kallimast hinnaklassist, ei tasu unustada ka M1-protsessoritega MacBooke.
Võrdluse võitjaks platseerunud Acer Swift 3X 3X SF314-510G-73NT on igati funktsionaalne ja hea jõudlusega arvuti.
800-900 eurose hinnaklassi parimaks ja üldarvestuses teiseks jäänud Ideapad Flex 5 15ALC05 tugevusteks on tahvliks pöörduv ekraan ning jõudlus.
Kerge ja kompaktse Asus Zenbook UX325EA-PURE7 ekraan on esmaklassiline, aga jõudluse osas tuleb teha järeleandmisi.
Kesklassi kuuluvat Acer Aspire 5 A515-45-R3YX saab kiita klaviatuuri eest.
Samsung Galaxy Book NP755X- DA-KA1SE võimaldab netiga ühenduda kõikjal kuhu ulatub mobiililevi, aga jõudlus ja klaviatuur pole just parimad.
Testitulemused ja kokkuvõtted leiad novembrikuisest Tehnikamaailmast.