Kooli ja koju

Vesa Ylä-Jääski
31.10.2022
Anton Reenpää

Koolitöö produktiivsus ei peaks takerduma tehnika taha. Vaatame järgi, kas ja palju peab kerge sülearvuti nimel kompromisse tegema – kui üldse.

Kerged sülearvutid 1100-1300 €

  • Apple MacBook Air M1
  • HP Pavilion Aero Laptop 13
  • Huawei Matebook 14
  • Lenovo Yoga Slim Pro 14

Kerge ja ergonoomiline sülearvuti on tihti mõistlikum valik kui võimas tööloom või säästumudel hinnaskaala alumiselt astmelt. Kui seadet vaja igapäevaselt kaasas kanda, on kokkuvõttes ka mõnesajagrammised kaaluerinevused märgatavad.

Lisaks mõõtudele ja massile on (üli)õpilase jaoks olulised omadused hea ekraan ja aku vastupidavus ning klaviatuuri ja puuteplaadi kvaliteet. Kahjuks ei selgu enamik neist ainult tehnilisi andmeid vaadates. Seadme hinnas ja igapäevases kasutuses mängivad need aga suurt rolli. Kallim seade on ka reeglina parema viimistluskvaliteediga ja ergonoomilisem.

Jõudlust peaks olema piisavalt – mitte vähe, aga mitte ka tarbetult palju. Oluline on teada, milline on kasutatav tarkvara ja valdkond. Tavakasutuseks – nagu näiteks veebis surfamine, kirjutamine ja tabelarvutused – sobib mistahes keskklassi arvuti. Tehnika- ja matemaatikaalade puhul on rõhk protsessori ja graafikaosakonna võimekusel. Kunsti- ja videopool eeldab lisaks jõudlusele ka head ekraani. Ka arstitudengite kasutatav graafiline anatoomia-tarkvara esitab jõudlusele suuremaid nõudmisi.

Pole paha mõte reastada enne ostu soovitavad omadused tähtsuse järjekorras. Kui on soov, et arvuti peaks vastu mitu aastat, tasuks kohe teha läbimõeldud valik. Alati võib uurida, ega arvutit müüv pood paku võimalust seadmega enne ostu tutvuda – kui seda juhtumisi letil pole. Ei tasu ka unustada, et kui tellida arvuti netipoest, on võimalik see mittesobivusel 14 päeva jooksul tagastada.

Põhiväärtused on olulised

Kõik võrdluse arvutid on kerged ja õhukesed ning mahuvad (kooli)kotti probleemideta. Kergeimad neist – HP Aero ja Lenovo Yoga – kaaluvad vaid ühe kilogrammi. MacBook kaalub 1,2, Huawei Matebook 1,5 kilogrammi. Erinevused pole suured, aga nagu öeldud, siis igapäevases kaasaskandmises on ka sajad grammid tuntavad. Kergema arvuti kaasavõtmine on ka kergem otsus.

Akud peavad vastu terve päeva, mis tähendab, et laadija võib koju jätta. MacBook Airi aku võimaldab 12 tundi video vaatamist, Huawei Matebookil 7, teistel 8. Ressursinõudlikum tegevus tühjendab iseenesest mõistetavalt ka akut kiiremini. Õnneks saab kõiki neid laadida USB-C vahendusel, mis suurendab laadija laenamise tõenäosust, kui tõesti häda käes.

Arvuti korpus võiks vastu pidada vähemalt kergematele müksudele. Korpuse tugevuse kontrollimiseks on üks lihtne katse – võta avatud arvuti ekraanist ja kiiguta – kui arvuti paindub ja nagiseb, on see märk kehvapoolsest ehituskvaliteedist. Kui aga arvutiga peaks kõige hullem juhtuma, võib abi olla kodukindlustusest.

Ergonoomika osas järeleandmisi teha ei tasu

Klaviatuur peab olema kvaliteetne, sest nii koolis kui kodus on õpilasel kirjutamist palju. Ka sümbolite nähtavus nuppudel võiks olla selge. Huawei Matebooki klaviatuuri taustvalgus on suhteliselt tuhm.  Mõne testija jaoks tundus Apple´i ja Lenovo Yoga taustvalguse läbikumavus liiga kirgas.

Puuteplaatide suurused varieeruvad, nii nagu ka hinnangud neile. Konsensus oli, et parim on Apple, aga ka teised ei jää palju maha. Loomulikult võib kõigiga kasutada juhtmevaba hiirt, kui puuteplaat ei sobi.

Ekraani resolutsioon võiks olla vähemalt 1920 x 1080 pikslit. Teravam ekraan mahutab rohkem infot ning näeb ka välja selgem. 3:2 küljesuhtega kõrgem ekraan on tööks sobivam, aga 16:9 video puhul jäävad servadesse mustad ribad.

Ekraani eredus 300-400 nitti on piisav toavalguses, aga mitte enam päikselisel terrassil. Võrdluse ekraanid suudavad tootjate kinnitusel kuvada vähemalt 100% sRGB värvihaardest. Fotode koloriit oli kõigil igati loomulik.

Kõigi ekraanide vaatenurgad olid suhteliselt suured, mis tähendab, et terve grupp saab soovi korral ühte ekraani vaadata. Peegeldused kiusasid enim Huawei ja Lenovo ekraane.

Jõudlust vastavalt vajadusele

Töömälu miinimum võiks olla 16 GB ja salvestusmälul 512 GB. Mälumahu osas tuleb teha otsus kohe ostul, sest hiljem seda muuta ei saa. Salvestusmälu osas pole aga mõtet liigselt muretseda, sest vajadusel saab kasutada väliseid kettaid või pilveteenuseid.

Videote töötlemine ja arvutused vajavad jõudlust. Reeglina tähendavad suuremad gigahertsid ja tuumade arv paremat jõudlust, aga ainult teoreetiliste numbrite põhjal ei saa lõplikke järeldusi siiski teha, sest rolli mängib ka kasutatav tarkvara. Kui plaanis „jooksutada“ mõnd spetsiifilisemat ja ressursinõudlikumat tarkvara, oleks mõistlik seda enne ostu proovida.

Näiteks Exceli töökiirust tuumade arv oluliselt ei tõsta. Säästlik Apple M1 protsessor on nii mõnelgi juhul võimekam kui elektrijanused AMD ja Inteli protsessorid.

Protsessorit koormates hakkavad HP, Lenovo ja Huawei ventilaatorid kuuldavalt puhisema, aga arvutite korpused siiski tulikuumaks ei lähe, sest automaatika piirab vajadusel ka protsessorite kiirust. HP Aero aeglustab kiirust umbes viiendiku võrra, Huawei veidi vähem. Ventilaatorivaba Apple on hääletu, ent sellegipoolest ei kuumene arvuti märkimisväärselt ja kiiruski ei lange.

Piisavalt liideseid

Kuularite juhtmega ühendamiseks on kõigil standardne 3,5 mm pesa, loomulikult saab kasutada ka Bluetooth-kuulareid. HDMI-liides võimaldab kiiret ühendust teleri või projektoriga.

USB-A- ja USB-C-liideseid saab kasutada mälupulkade, kaardilugejate või mistahes teiste lisaseadmete ühendamiseks. Välise ketta puhul võiks liides olla kiirusklassis 10-40 Gbps. USB-C-liides võimaldab ka välise monitori ühendamist. USB-pesast saab laadimisvoolu ka „magava“ arvuti puhul.

USB-C Thunderbolt-liides (40 Gbps) võimaldab ühendada suuri andmemahte vajavaid seadmeid – näiteks mitut suure resolutsiooniga monitori või multifunktsionaalse doki. ax-WLAN on hea levi ja ühilduva ruuteri puhul kiirem kui gigabitine juhtmega Ethernet.

Tipus on kergemad seadmed

1000+ euro eest saab igal juhul võimeka ja portatiivse sülearvuti. Võrdluse võitja Apple MacBook Air M1 on küll konkurentidest kallim, ent pakub selle raha eest ülivõrdes jõudlust, head ergonoomikat ja baastarkvara. Baasversiooni mälumahud on aga tagasihoidlikud.

HP Pavillion Aero 13 ühendab endas hästi portatiivsuse ja jõudluse. Ergonoomika kohta ei saa paha sõna öelda, sest vähem kui kilogrammi kaaluva arvuti võib mahutada ka suuremasse käekotti. Lenovo Yoga Slim 7 Pro 14 saab kiita jõudluse ja terava ekraani eest, ent ka klaviatuuri aadressil jagus testijatel ainult häid sõnu.

Huawei Matebook 14 sobib neile, kel on rohkem kirjatööd, aga väiksemad nõudmised jõudlusele. Kiita saab ekraani küljesuhet ja head funktsionaalsust.

Testitulemused koos mõõtmiste, lisagraafika ja -kommentaaridega leiad novembri Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid