Tippmobiilide tehnoloogia on astunud jälle sammu võrra edasi. Enim kõneainet pakuvad 5G võimekus, ekraanide suurem värskendussagedus ja kaamerasensorite kolmekohalise numbrini ulatuvad megapikslid – aga sellega muutused ei piirdu.
Kvaliteetsete seadmetega tuntust kogunud Huaweil on keerulised ajad. Donald Trumpi administratsiooni algatatud piirangud leevenemise märke ei näita, vastupidi. Mis tähendab, et lisaks Google’i teenuste puudumisele uuemates seadmetes võib Huaweil varsti tekkida raskusi ka kiipide kasutamisega, millel seos Ühendriikide firmadega. Firma aga arendustegevusele pidurit ei vajuta ning uus mudel P40 Pro on hetkel mobiilikaamerate absoluutses tipus. Kuid ega konkurendidki maga ja Samsung Galaxy S20 Ultra ning OnePlus 8 kaameratki pole „papist”. Viimastele annab lääneregioonis selge eelise ka probleemivaba suhe Google’iga.
Tipptasemel kaamerad
Mobiiltelefonide kaamerad on teinud viimastel aastatel väga suure arenguhüppe. Kõigi telefonide peamine kaameramoodul koosneb neljast sensorist ja objektiivist. Taoline komplekt teeb silmad ette tavalisele kompaktkaamerale ning ei pruugi alla jääda ka harrastajataseme peegelkaameratele.
Huawei P40 Pro-s on sarnaselt eelmisele mudelile kasutusel nn periskoopobjektiiv, mis võimaldab õhukesse korpusesse mahutada füüsilistelt mõõtudelt pikema objektiivi – ja nüüd on sama lahendust kasutamas ka Samsung. Kõigi tippmobiilikaamerate standardiks on kujunenud ka ülilainurkkaamera.
Lisaks tõhusale optikale teeb parema tulemuse nimel suure töö ära ka n-ö tehisintellekt. Lisaks tavapärasele stseene tuvastavale säritusautomaatikale valivad kaamerad parimat kaadrit erinevate hulgast, nõustavad kadreeringu määramisel, eemaldavad soovi korral peegeldusi või juhuslikult kaadrisse sattunud objekte, jne jne. „Tehismõistus” võimaldab mitme pildi kombineerimisel teha täiesti arvestatava kvaliteediga fotosid peaaegu pilkases pimeduses. Samsung kasutab pildistamisel kõiki kaameraid ning tehisintellekt pakub välja parima video- või fototulemuse erinevate sotsiaalmeedia keskkondade tarbeks.
Veelgi suuremad ekraanid
Ekraanide suurused on veelgi kasvanud, aga telefonide mõõdud pigem mitte. Nüüd katavad ekraanid praktiliselt kogu esipaneeli, kaardudes üle servadegi. Lisaks mõõtudele ja efektsele välimusele on ekraanid saanud juurde ühe omaduse, mis algul võib jääda tähelepanuta – see on ekraanikuva värskendussagedus. Mida rohkem kordi sekundis kujutist kuvatakse, seda sujuvamalt graafika liigub. Varem oli tavanumbriks 60 kaadrit sekundis ja tippmudelite puhul rohkem. Nüüd pakuvad nii Samsung kui OnePlus kuni 120 Hz värskendussagedust, Huawei aga 90 Hz. Võimalus on see jätta ka automaatika hooleks, mis reguleerib sagedust vastavalt kuvatavale sisule, pikendades aku vastupidavust. Kui enne ei tundunud ka 60 Hz telefoniekraan üldse halb, siis pärast uute ekraanide kasutamist on see mulje muutumas.
5G on kohal
Kõik võrdluse mobiilid võimaldavad 5G-ühendusi. Pigem on see reegel kui erand – nii et vaevalt me sel aastal enam ilma 5G toeta tippmudeleid näeme.
5G suurim pluss on andmesidekiirus – parimal juhul võib allalaadimiskiirus olla ligi kaks gigabitti, mis on tänaste 4G-ühenduste kõrval ligi kümnekordne. Oluliselt lühem on ka hilistumine ehk viive signaali kohalejõudmisel. Millisekundites mõõdetav hilistumine võimaldab kiiret kahepoolset sidet, mis on eriti oluline näiteks onlain-mängudes või kaugjuhtimises.
Telefonide 5G-funktsioonide täielikuks kasutuseks on vaja uusi äppe ja ökosüsteemi, mida seni veel olemas ei ole. Vaid peadpööritavatest kiiruslikest näitajatest rääkimine ei tundu kuigi veenev. Nüüd on pall sidevõrkude- ja teenusearendajate käes, mobiilid on uueks ajastuks juba valmis.
Lisa leiad juuli Tehnikamaailmast.