Uutmoodi Harley-Davidson?
Mihkel Külaots
01.05.2019
FXDR on sihvakas, võimas ja tavalisest teravama välimusega Harley-Davidson. | Mihkel Külaots

Arutasin hiljuti ühe sõbraga maailma asju. Mootorrataste teemal tõstatas ta küsimuse, et miks kõik Harley-Davidsonid nii ühesugused on. Et jah, muidugi on erinevused, et kas kroom või mattmust või et kas on esigondel ja kõlarid. Aga muu olemus olevat tema arvates äravahetamiseni sarnane. Kas on?

Sel hetkel pidin osaliselt temaga nõustuma. Jah, masina südameks on alati V2, mis toodab suures koguses podisevaid helisid, rihm annab tagarattale hoogu ja omanikule meeldib tihtilugu kanda nahkvesti. Veljed, lenksud, kellad-viled võivad erineda, aga see on alati äratuntavalt Harley. KTMid näiteks kipuvad kõik oranžid olema, aga selle valikus on ühe silindriga maastikumasinaid, rida-kaheseid tänavakulgureid ja V2-mootoriga kiirreisijaid. Kõiki Ducatisid viib edasi L2 (mis on peaaegu nagu V2-mootor), aga selle margi valikus on midagi ringrajale, midagi linna ja midagi maastikumatkale.

Harley-Davidson (veel*) sellist mitmekülgsust ei paku. Seda suurem oli minu üllatus kui nägin esmakordselt uue FXDRi fotosid. Valem on sama, tulemus uus.

 

Uutmoodi masin

Mootoriks on endiselt massiivne V2 – selle 1,9liitrine töömaht on suurem kui keskmisel uuel pereautol. Jõud kandub mootorilt tagarattale ikka rihmülekandega. Ka podin on olemas. Nahkvestiga mees aga ilmselt FXDRi selga ei istu. Miks? Sest FXDR pole loodud klassikalist Harley-Davidsoni omanikku silmas pidades. See masin on mõeldud neile, kes otsivad mootorrattas ennekõike võimsat sooritust ja selle peamiseks konkurendiks on Ducati Diavel.

Erinevused „klassikalise“ Harleyga algavad disainist – tagaosa koos rehvi ligi hoidva porilauaga on midagi täitsa uut. Traditsioonilise torulenksu asemel on clip-on’id (kuigi on jäetud võimalus ka ümber vahetada, tavalise lenksukinnituse koht on peidus FXDRi logoplaadi all). Kogu sõiduinfo leiab analoogkellade asemel pisikeselt digitaalselt ekraanilt.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Tehnikamaailm.

Sarnased artiklid