Lubaduste täitumine

Samuli Herttua
Kai Taipale
Glen Pilvre
30.04.2019

Viimased aastad on mobiilimaailma arengus olnud pigem evolutsioonilised ja midagi revolutsioonilist juhtunud pole. Käesolev aasta toob aga nii mõndagi uut ja huvitavat – nagu painduvad mobiilid ja esimesed 5G-seadmed.

Veebruari lõpus Barcelonas toimuv MWC ehk Mobile World Congress võtab kord aastas kokku mobiilinduse oleviku ja tuleviku. Kui nii mõnedki uued seadmed jõudsid müügile paralleelselt esitlustega, siis oli ka neid, mida sai vaadata ainult klaasi tagant.

Mobiilimaailma tähelepanu keskpunktis on hetkel 5G ja seda tõestas kõikide mobiilivalmistajate tootevalik. Olgugi et 5G osas tuleb veel oodata operaatorite ja loodavate võrkude järele, esitlesid oma esimesi 5G-mobiile teiste seas Samsung, Huawei ja Oneplus.

Hetkel on 5G üheks praktilisemaks väljundiks kodune juhtmevaba netiühendus, mille juures on parem andmesidekiirus olulisem näitaja kui taskutelefoni puhul. Nokia ja Huawei presenteerisid 5G-koduruutereid, mille kiirused on 3,5 GHz sagedusriba kasutades võrreldaval tasemel kaabelühendusega.

                   

Transformeeruv taskutelefon

Painduvatest ekraanidest on räägitud kaua. Nüüd on aga tõepoolest lootust, et need jutud hakkavad realiseeruma – nii Samsung kui Huawei presenteerisid mobiile, mis kokkuvolditult olid tavapärastes mõõtudes, lahtivoldituna aga avanesid umbes 8tolliste ekraanidega tahvliteks. Tõsi, kumbagi seadet esialgu põhjusel või teisel ajakirjanike kätte (pikemalt) ei usaldatud, mis on mõnevõrra kummaline, arvestades, et näiteks Samsung lubab oma Galaxy Foldi juba mai algul Euroopas päriselt müügile tuua. Huawei oli oma lubadustes mõnevõrra tagasihoidlikum ning rääkis painduva ekraaniga Mate X-i puhul juunikuust – aga ega pole seegi mägede taga. Tulevikutehnoloogia ei saa aga olema odav, mõlemad seadmed maksavad vähemalt paari tuhande euro kanti.

Android-mobiilide tehnoloogilise suutlikkuse piiride nihutamise nimel võistlevadki hetkel Huawei ja Samsung – viimane tõi MWC-l välja uue Galaxy S-seeria kolmes mõõdus ekraanidega, Huawei aga esitles märtsis uut mobiilipõlvkonda P30. Lisaks jõudlusele on tippmudelite puhul märksõnadeks AI (tehisintellekt) ja muidugi parematest paremad kaamerad.

Kaameratehnilist saavutust demonstreeris MWC-l HMD Global mudeliga Nokia 9, mis kombineerib ühe foto viie kaamera pildist. Uudismudeleid oli Nokial rohkelt, hindadega alates sajast eurost kuni keskklassi viiesajani.

Mobiilide kõrval sai näha ka muud sorti elektroonikat nagu sülearvutid, tahvlid ja ruuterid. Nii Huawei kui Lenovo tõid välja tahvlite ja sülearvutite uue põlvkonna.

 

Näib, et viimaste aastate lubadused mobiilide tulevikulistest omadustest hakkavad lõpuks täituma. Jääb üle loota, et klaasi taga hoitud seadmed ka päriselt lettidele jõuavad. Vaata lisa maikuisest Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid