Rootsi ühineb 6x6 soomukiprogrammiga

20.12.2021

Rootsi teatas ametlikult soovist liituda Soome, Läti ja Eesti koostöös algatatud soomukitootmise ühisprogrammiga CAVS (Common Armored Vehicle System).

2019. aastal kolme riigi koostöös maavägede mobiilsuse parandamiseks käivitatud programm on osalevate riikide vastastikusel nõusolekul avatud ka teistele riikidele. 2020. aasta sügisel jõudis programm Lätis uurimis- ja tootearendusfaasi ning tänavu augustis esitas Läti programmi raames Soome kaitsetööstusettevõttele tellimuse 200 soomuki tootmiseks koos vajalike tugisüsteemide ja koolitusega, kaasates projekti ka Läti kaitsetööstusettevõtteid. Esimesed soomukid jõudsid Lätti oktoobri lõpus ning ülejäänud soomukid tarnitakse Lätile aastatel 2021-2029.

Soome kaitseministeerium ja Patria on omakorda allkirjastanud kavatsuste protokolli, mille kohaselt toodab ettevõtte Soomele 2023. aastaks 160 uut soomuktransportööri.

„Rootsi liitumine CAVSiga on oluline verstapost kõigi programmis osalejate jaoks. Laialdane riikidevaheline koostöö ja võrgustik parandab kõigi osalevate riikide kaitsejõudude mobiilsust, koostöövõimet ja hooldusvõimekust. Lisaks tagab soomukiprogramm osalevatele riikidele väga kuluefektiivse soomukilahenduse,“ ütles Patria Land äriüksuse president Jussi Järvinen. 

Sarnased artiklid