Pöörane elektrimaastur

Tõnu Ojala
26.11.2024

Olukord, kus automaailm peaks lähiaastatel hakkama üle minema elektriautodele, sunnib autotootjaid üle vaatama oma mudelitähiste loogikat. Pole ju mõtet tähistada neid kuidagi teisiti kui nn tavaautosid – kui ühel hetkel needsamad elektriautod ongi see tavalisus.

Mercedes-Benz lahendas enda elektriautode nimede probleemi täheühendi EQ lisamisega. Nii et elektriline A-klass oli EQA, elektriline B-klass vastavalt EQB jne. Kui C, E ja S läksid sama teed, siis nüüd G-täheni jõudes läks miskit „lappama“ ja loogilise EQG asemel ilmus teedele lohiseva nimemonstrumiga Mercedes-Benz G580 with EQ Technology.

Elektriline G-klass on tegelikult paras kurioosum. Algselt militaarsõidukina sündinud G-klass ehk gelandewagen püsis pea samasugusena ligi pool sajandit, kuni 2018. aastal ilmus turule uus põlvkond. G-klass on legend, mis assotsieerub üheselt V8-mootoriga ja kui maailmas peaks olema alles jäänud veel üks tilk bensiini, siis hoitakse see just G-klassi tarbeks. Ja nüüd äkki elektriauto?

Paar aastakümmet tagasi käisid Raido Rüütel ja Tiit Pruuli koos sõpradega projekti „Rolling Estonians“ raames ümbermaailmareisil. Miks just G-klassiga, oli selge – selle autoga sai ühtemoodi hakkama nii Lõuna-Ameerika pampades kui Himaalaja keskmäestikus, ainsaks alternatiiviks G-le saanuks olla Toyota Landcruiser. Rüütel ja Pruuli võivad vaid saatust tänada, et tollal veel elektrilist G-klassi polnud, sest sel juhul jäänuks see reis neil üsna kähku pooleli – pampades ja keskmäestikes laadimisvõimalusi napib.

G-klassi fännide rahustamiseks – väliselt ei erista elektrilist G-d tavalisest miski. Ikka samasugune kandiline kuju, välised uksehinged, püstine armtuurlaud ja… uksed, mis sõna otseses mõttes kinni virutada tuleb (spordiklubi pääse võiks sel autol hinna sees olla!).

Ja ehkki tegu on elektriautoga, teeb see ka häält! Kui „tühikäigul“ kostvasse urinasse võib erinevalt suhtuda, siis sõites kõlaritest kostuv V8-mootori sound´i imiteeriv hääl on igati omal kohal ja annab toimuvast suurepärast tagasisidet. Ent kui keegi tõesti vaikust nautida soovib, saab ta selle funktsiooni muidugi ka välja lülitada.

116 kWh aku on tänases elektriautode maailmas suurimate seast, aga siinses kontekstis kaugeltki mitte suur. Nimelt kaalub G580 (jätame selle with EQ Technology trükivärvi kokkuhoiu huvides edaspidi lisamata) isegi tühjalt kõvasti üle 3 tonni ja midagi pole teha – selle liigutamine (0-100 km/h vaid 4,7 sekundiga – igati G-klassile kohane tulemus!) nõuab energiat ja mitte vähe!

Hiiglaslik tühimass on ka põhjuseks, miks G580 tehnoandmete tabel auto kandevõimeks vaid 415 kg annab – autole ise ei pane seda tähelegi, küll aga seadusandlus, mis üle 3,5 tonni puhul juba C-kategooria juhtimisõigust nõuab.

G580 koguvõimsus, 432 kW ehk 587 hj, tuleb kokku neljast elektrimootorist, üks iga ratta tarbeks. See lahendus on toonud kaasa uusi termineid – ja ka põneva triki. Nimelt lubab G-Steering ühe tagumise ratta lukustada, võimaldades pöörderaadiust väiksemaks muuta. Täiesti pöörane funktsioon on aga G-Turn, kus mõlema külje rattad eri suundades liikuma pannakse, tänu millele saab auto kohapeal ringi keerata või teha koguni mitu tiiru ümber oma telje. Ise seda siiski (veel) proovida ei lubatud, demo-autol oli ees sõit Leetu ja maaletooja ei tahtnud siin riskida.

Ka 200 kW laadimisvõimekus on siin igati omal kohal, sest keskmine energiatarve on sel autol kuskil 35 kWh/100 km kandis ja see tähendab, et ühe laadimisega saab läbida suurusjärgus 350-400 km (ametlik WLTP-näit on küll 473 km, aga sellesse tasub teatavasti alati teatud reservatsioonidega suhtuda).

Hinnast ka, 153 842 eurot hinnasildil on enam kui soliidne number. Samas – kui arvestada, et samade võimsusnäitajatega AMG G63 maksab 202 764 eurot, siis selgub, et arusaam sellest, et elektriauto on bensiinimootoriga analoogist kallim, tuleb üle vaadata.

Sarnased artiklid