Parimal juhul päris head

Harri Slip
01.08.2020
Markus Pentikäinen

Juba mõnekümne euroga võib saada kõrvapealsed kuularid, mis ühenduvad telefoni või tahvliga juhtmevabalt. Lisaks muusika kuulamisele saab neid kasutada telefonikõnede puhul käed-vabad-seadmena. Parimatest kõlab muusikagi üllatavalt hästi, aga kehvemate peale pole mõistlik neidki eurosid kulutada.

Juhtmevabad kuularid sobivad just mobiilseks kasutuseks väga hästi. Kõige populaarsemad on hetkel kõrvapistetavad „nupud”, aga viimaste hinnaklass pole just odavaim. Kõrvapealsetel kuularitel on lisaks heale hinnale teisigi eeliseid – nad on enamasti mugavamad, ei rõhu kuulmekäiku, ei pudene maha ning ei pruugi sealjuures kõlada üldse halvasti.

Nagu enamike elektroonikaseadmete puhul, maksavad juba pikemat aega saadaval olevad mudelid vähem kui päris värsked. Me otseselt ei tahtnud võrdlusse kaasata kuu-paari pärast lettidelt kaduvaid mudeleid, aga siiski võtsime huvi pärast valikusse ka paar algselt kallima hinnaga olnud pakkumist nagu Jabra ja Urban. Müügile saabudes maksid need 70 eurot, ent nüüdseks on hinnad langenud.

Kaasas vaid hädatarvilik

Jabra ja Urbani komplektis on 3,5 mm audiokaabel. Kaabel nii arvuti kui telefoniga ühendamiseks leidub ka sellistel ketipoodide brändidel nagu Biltema ja Macs.

Odavamate mudelite puhul oleks ennatlik arvata, et komplektis leiduks näiteks vutlar ja omaduste nimekirjas oleks USB-C, äpp või AAC ja AptX koodekite tugi. Erandiks on siinkohal Sony, millel laadimine toimub USB-C vahendusel ja koodekite seas on AAC. Kuued kuularid annavad kasutajale tagasisidet inglise keeles ja kümnest kaheksa edastavad mobiilile Google Assistanti või Siri häälkäsklusi.

Saab veelgi odavamalt

Leidub aga kuularipaare, mida saaks 50 euro eest lausa kaks või isegi kolm. Võrdluse mõttes lisasime testiritta ka kolm 15-20eurost kuularimudelit. Samuti ühe lastele mõeldud 40eurose JBL-i.

Helikvaliteeti hindasime kolmes kategoorias – muusika, kõneheli ja videoheli. Viimase puhul on oluline võimalikult väike hilistumine ehk viivitus heli edastuses.

Helikvaliteedi osas – nagu selgus – pole probleemiks niivõrd basside tüsedus või heli tasakaal, kui pigem mudasevõitu kõlaga kõrgemad sagedused. Neid ei saa enamasti korrigeerida ka ekvalaiseriga.

Kasutusmugavuse hinnet mõjutas muidugi istuvus-sobivus ja funktsioonide käepärasus.

Omaduste hinnangut tõstis pikem aku vastupidavus, aga oluline oli ka funktsionaalsus.

Kui heli kvaliteet on olulisem kui funktsionaalsus ja lisaväärtused, võib 50, 40 või isegi 20 euroga saada üllatavalt head Bluetooth-kuularid – aga vabalt võib juhtuda ka vastupidi.

 

LÕPPHINNANGUD leiad augusti Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid