Täiesti juhtmevabad nööpkuularid hinnaga 150-210 eurot
- Apple AirPods3gen
- Honor Earbuds3Pro
- Audio-Technica ATH-CKS50TW
- Honor Earbuds3Pro
- Huawei FreeBuds Pro 2
- Jabra Elite Pro7
- JBL Live Flex
- Nothing ear (2)
- OnePlus Buds Pro 2
- Samsung Galaxy Buds2 Pro
- Sony LinkBuds S
- Westend XFi Concertmaster
- Yamaha TW-ES5A
Võrdluseks
- Apple AirPods Pro 2
- Huawei FreeBuds 5i
Täiesti juhtmevabad kuularid ehk TWS (true wireless) on aasta aastalt populaarsemad. Selle segmendi turuliider on Apple – hoolimata asjaolust, et Apple´l on ainult kolm mudelit, mis on keskmisest hinnast selgelt kallimad. Teised tuntud tootjad jäävad Apple´i varju, kuigi mudelivalik on laiem ja hinnad algavad kahekohalistest numbritest.
Seekord seadsime testi hinnapiiri nii, et kindlasti kaasata Apple´i uusim AirPods 3 hinnaga 220 eurot. Leidsime mitmeid huvitavaid nööpe 150–200-eurosest hinnaklassist ja nii jäigi võrdluse hinnavahemikuks 150-210 eurot.
Põhimudelite kõrvale võtsime Apple AirPods Pro 2, mis on vaatamata 300-eurosele hinnale väga populaarne. Soodsat segmenti esindas Huawei Free-Buds 5i, mis maksab alla 100 euro. Sellel läks aga meie testides peaaegu sama hästi kui Huawei FreeBuds Pro 2-l, mis on kaks korda kallim.
Vähem taustamüra
Enamik võrdluses olevatest nööpidest kasutab aktiivset mürasummutust, mis baseerub vastandfaasis vastumüra tekitamisel. Aktiivne summutus puudub AirPods 3-l, WestendX-Fi Concertmasteril ja Yamaha TW-ES5A-l. Kuna Apple AirPods 3-l puuduvad kõrvakanalit sulgevad silikoonotsikud, on mürasummutus võrdluses kõige nõrgem.
JBL Live Flexil puduvad samuti silikoonist otsikud ja ilma akustilise summutuse abita jääb aktiivse mürasummutuse tõhusus tagasihoidlikuks. Westendil ja Yamahal on otsikud olmas, aga transpordivahendite kõminate summutamiseks oleks ikkagi abiks aktiivne summutus.
Aktiivse mürasummutuse tõhususes on kuuldavaid erinevusi. Ükski võrdluse nööbipaar ei küündi Bose, B&W ja Sony uusimate tippude tasemele, kuid näiteks Nothing (2) jõuab neile küllalt lähedale. Kaheksa hindepunkti teeninud nööbid jäävad üheksandikele alla just kesksageduste summutuse osas. Erinevusi on ka madalama sagedusega müra summutusvõimes ja selles, kui hästi toimib mürasummutus siis, kui auto sõidumüra varieerub, olenevalt teepinnast.
Müra summutus ei pruugi aga olla kõigi kuulajate jaoks olulisim funktsioon, pigem on see üks paljudest kõrvaklappide valikut mõjutavatest teguritest.
Muusikat alga!
Kuularinööpide heli ja helikvaliteeti on keeruline, et mitte öelda võimatu, võrrelda päris objektiivselt. Heli kõlas mängib olulist rolli sobivus kõrva(de)ga, mida on seadmetega võimatu mõõta. Seetõttu testisime kõiki kuulareid nii suuremates kui väiksemates kõrvades ning liitsime-lahutasime arvamused ja muljed.
Hea kasutajakogemus algab sellest, kuidas nööbid kõrvades istuvad ja kui tihedalt otsikud kuulmekanaliga sobituvad. Oluline on õigete otsikute valimine, milles aitavad nii mõnegi tootja kuulmist kontrollivad funktsioonid äppides.
Suurt rolli mängib kuulamise olustik – on selleks tubane vaikus või mürarikas sõiduk. Taustamüra valjenedes kipuvad esimesena kaduma bassid, seda ka aktiivse mürasummutuse puhul. Meie reisikuularite lemmikuteks said Nothing Ear (2) ja Sony LinkBuds S.
Vaiksemates oludes sai enim kiita Westend XFi Concertmasteri balansis Hi-Fi heli. Westendi üldine basside tase on pigem tagasihoidlik, aga see eest on detailsus hea ja bassiinstrumendid eristuvad selgelt. Kesksageduste ala on samuti läbipaistev ja kõrged sagedused on puhtad ja täidlased.
Dolby Atmos Music ruumiline heli on saadaval paljudes voogedastusteenustes ning seda saab kuulata mistahes kuularitega. Apple´i uusimad AirPodsid pakuvad ka ruumilise taasesituse kalibreerimist iPhone´i kaamera abil ning pealiikumise jälgimist, mis hoiab helipildi n-ö paigal ka siis, kui kuulaja pead pöörab. Audio-Technica ja Sony toetavad Sony 360 Reality Audio ruumilist taasesitust, mille kasutamine eeldab samuti kõrvade pildistamist telefoni kaameraga.
Video ja telefonikõned
Videoheli hilistumise aeg on kõigis võrdluse kuularites piisavalt lühike, mis tähendas hinnet üheksa. Osadel nööpidel on ka video- ja mängurežiimid, mis lühendavad hilistumist veelgi.
Telefoniheli on võrdluse kuularites üsna hea ning taustamüra jääb keskmiseks. Liikuvas autos hakkavad algoritmid sõidumüra summutama ja võivad ka kõne selgust halvendada. Mõned mudelid õhendavad kõne selguse huvides spektrit ja tulemus ei kõla kuigi meeldivalt.
Teised jälle hoiavad kõneheli täidlasena, kuid hääles võivad ilmneda lühikesed katked, kohin või muud häired.
Mõned tootjad kasutavad oma kuularites ebatraditsioonilisi mikrofone, nagu näiteks Jabra luu helijuhtivusel põhinev tehnoloogia. Mistahes tehniline lahendus ega kiitvad reklaamkõned ei taga aga automaatselt head lõpptulemust. Oluline on, kuidas head ideed on praktikas teostatud.
Telefoniheli poolest on meie seekordne lemmik JBL Live Flex. Kõne kostab selgelt ja täidlaselt ning auto sõidumüra ei halvenda seda oluliselt, kui üldse.
Täielikult juhtmevabade kuularite hinnaklass on veninud mõnekümnest mõnesaja euroni. Järjest odavamatel mudelitel on aktiivne mürasummutus, funktsionaalne äpp ja palju seadistusvõimalusi. Loodetavasti aitab käesolev võrdlus laienevas mudelirägastikus natuke orienteeruda.
KOKKUVÕTTED leiad juuli Tehnikamaailmast. Või vt pdf-kujul.