Nutitelefon mitmeks aastaks

Samuli Herttua
30.09.2019
Anton Reenpää

Nutitelefonid on muutunud kooliõpilastele peaaegu kohustuslikuks. Isale-emale võib helistada ka alla saja euro maksva mobiiliga, kuid natuke rohkem investeerides saab juba nutiseadme, millest on kasu mitmeid aastaid. Kuid kindlasti sobib taoline telefon ka paljudele isadele-emadele.

Suurest mudelivalikust taskukohase ja funktsionaalse telefoni leidmine pole just lihtne ülesanne. Juba mõnekümne euro eest saab tegelikult telefoni, millega on võimalik helistada ja isegi internetiühendus luua. Selliste odavtelefonide funktsioonid on aga piiratud ja olematu jõudlus hakkab peagi kasutajakogemust mõjutama. Kahjuks ei saa väga odava hinnaga seda telefoni, mis noore õnnelikuks teeb.

Selleks et koolikaaslastega sammu pidada, tuleb leida vastuvõetavast hinnaklassist sobiv mudel ja see hind, millega selliseid korralikumaid mobiile saab, kasvab iga aastaga.

Paarisaja euro hinnaklassis leiabki juba mudeleid, millega peaks hakkama saama nii internetis surfates kui videot vaadates ning võib-olla isegi mõningaid graafilisi mänge mängides. Väga graafikamahukate ja keeruliste mobiilimängude jaoks võib siiski vaja minna juba tippmudeleid, mis on oluliselt kallimad.

Valisime õpilase jaoks sobivateks mudeliteks kuus nutitelefoni, mille hind uuena on ligi paarsada eurot, kuid mis juba mõni kuu pärast väljatulekut võivad olla saadaval eripakkumistega kuni sada eurot odavamalt.

 

Vaja on korralikku jõudlust

Kui helistamiseks ja tekstisõnumiteks pole rohkem vaja kui 2G-d, siis veebis surfamiseks ning eriti video otsepildi vaatamiseks või pildistamiseks peab seadme riistvara tagama korraliku jõudluse.

Protsessori tuumade arv ja taktsagedus mõjutavad võimsamate rakenduste ja operatsioonisüsteemi tõrgeteta toimimist. Mida võimsam on protsessor, seda kauem püsib seade ajakohane ning jaksab jooksutada paljusid rakendusi korraga. Juba paar aastat vana kiibistik võib tänapäeva uute võimsate rakenduste jaoks olla liiga aeglane. Testtelefonidest olid parima jõudlusega Motorola ja Xiaomi, aga Nokia oli selles osas kõige tagasihoidlikum.

Operatsioonisüsteem juhib telefoni sisemisi funktsioone ja aitab mobiiliäppe jooksutada. Kõik testitud telefonid kasutavad operatsioonisüsteemi Android 9.0, mis on tuntud ka nimega Pie, millele seadmetootjad on teinud oma väikseid täiendusi või jätnud alles nii-öelda puhta Androidi.

Samsungil on lisatud palju omi täiendusi nii kasutajaliideses kui taustafunktsioonides, Motorola ja Nokia on aga jätnud alles üsna puhta Google’i Androidi. Xiaomi kasutajaliides nõuab veidi harjumist ja õppimist, Huawei liides on aga üsna lihtne kasutada. Testi ajal oli aga operatsioonisüsteemi tugi Google’ilt Huawei telefonile veel USA kaubandussõja tõttu Hiinaga ebaselge. Tootja sõnul peaksid Androidi uuendused jätkuma juba välja tulnud Honori ja Huawei mudelite puhul nii nagu tavaliselt.

Korralik nutitelefon vajab praegu vähemalt kolmegigabaidist sisemälu (RAM), et mahutada suuremad rakendused ja andmed. Välkmälu maht, kuhu salvestatakse äpid, pildid, video ja muusika, sõltub juba kasutaja vajadustest, kui palju talle on piisav. Kui plaanis on oma muusikakogu telefonis kaasas kanda, palju pilte ja videoid teha, võib seadme sisemine 32 GB mälumaht ootamatult otsa saada. Oluline on vaadata, kui palju ruumi jääb mälus vabaks operatsioonisüsteemi kõrvalt, sest tehnilistes andmetes kirjas oleva välkmälu mahust kulub üsna mitu gigabaiti Androidile endale ära. Nokial on vaba ainult 21 gigabaiti, samas kui Honor ja Motorola pakuvad rohkem kui 100gigabaidist salvestusruumi. Õnneks saab kõigil testtelefonidel mälukaardi abil mälumahtu suurendada.

 

Elamused ekraanil

Ekraan on telefoni puhul väga oluline komponent. Lisaks korralikule puutetundlikkusele, mis tagab menüüde sujuva juhtimise, peab ekraan olema selge ja hästi nähtav ka eredas päikesevalguses. Naturaalsed värvid tagavad eheda elamuse nii videoid ja pilte vaadates kui ka mänge mängides.

Samsungil on testitud mudelitest ainsana OLED-ekraan, mis näitab musta tõeliselt mustana ning ekraani maksimaalne heledus on täiesti omast klassist. Tavaliste LCD-ekraanidega pole siin midagi võrrelda, kuid neist on parema pildiga Motorola ja Xiaomi.

Ka odavamate telefonide kaamerad asendavad juba edukalt eraldi kompaktkaamerat. Mitu tagakaamerat teevad koos kvaliteetse pildi ja koguvad pildi-infot, mille telefoni protsessor töötleb korralikuks tulemuseks. Testtelefonidega päevavalguses tehtud pildid on õigete värvidega ja teravad, kuid hämaras tekib probleeme, välja arvatud Xiaomil. Motorola ja Xiaomi põhikaamerad on maksimaalse eraldusvõimega, mida praegu saada – koguni 48 megapikslit.

Selles hinnaklassis on funktsioonide ja jõudluse parim hinna-kvaliteedi suhe Motorolal ja Xiaomil. Samsung aga võiks oma tehniliste näitajate poolest võistelda ka keskklassi telefonidega. Heaks võimaluseks on osta endale ka mõni eelmise aasta tippmudel, mille hinnatase võib nüüd olla jõudnud juba üsna lähedale meie testitud odavama hinnaklassi uute mudelite hindadele.

Tulemused leiad oktoobrikuisest Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid