Mõistliku hinnaga nutitelefonid

Aleksi Herttua
01.09.2021
Markus Pentikäinen

Kas on vaja mobiili koolilapsele või tundub lihtsalt ebamõistlik maksta telefoni eest neljakohaline summa – põhjuseid odavama telefoni ostuks jagub igal juhul. Kas ja kui palju tuleb aga odavama hinna nimel teha järeleandmisi kvaliteedis ja funktsionaalsuses?

  • Motorola Moto G50
  • Nokia 5.4
  • Samsung Galaxy A12
  • Xiaomi Redmi Note 9T

Konkurents mobiiliturul pole ka odavamas segmendis üldse väike. Heal juhul võib mõistliku hinna eest saada korraliku ja suure-ekraanilise seadme, millega lisaks helistamisele saab teha kõike muudki “kohustuslikku”.

Võtsime võrrelda neli umbes 200 euroses hinnaklassis paiknevat suuremõõdulist Android-telefoni. Kõigi ekraanid on suuremad kui 6 tolli – mis ühe väiksema käe puhul nõuavad kindlasti teist abiks.

Palju on aastaga muutunud?

Motorola Moto G50 toob soodsasse hinnaklassi 5G-võimekuse ja ekraani 90 hertsise värskendussageduse.

Nokia jätkab mulluse testivõitja lainel – neli kaameramoodulit ja garanteeritud Android One süsteemiuuendused vähemalt kahe aasta jooksul.

Samsung Galaxy A12 on kenas plastkorpuses ja sisaldab ka ülilainurk-kaamerat.

Seni “hiinlasi” esindanud Huawei ja sõsarbränd Honori jaoks on Google’i teenused endiselt (vähemalt) ametlikult kättesaamatud ja neid asendab käesolevas võrdluses Xiaomi Redmi Note 9T, millel lisaks 5G-le ka võimekas kiibistik.

Suuremad ja väiksemad uuendused

Esimese asjana saab selgeks, et telefonide akude mahud on kasvanud, vaid Nokia jääb alla 5000 milliampertunni. Reaalses kasutuses tähendab see, et akut “jagub” ka teiseks päevaks, parimal juhul isegi õhtuni. Olgugi, et laadimisliides on kõigile USB-C, ei võimalda see siiski kiirlaadimist. Laadimisajad jäävad kõigil kahe tunni kanti.

Samuti pole odavtelefonid “ametlikult” veekindlad, olgugi, et tootjad räägivad vett-tõrjuvatest korpustest. Motorola ja Xiaomi komplektis on läbipaistev silikoonvutlar.

Vedelkristall-ekraanide heledused jäävad tippmudelite OLED-ekraanidele alla. Eelkõige avaldub see kirkas õuevalguses, kus lisaks eredale päikesele segavad nähtavust ka peegeldused ekraanil.

Motorola ja Xiaomi toimivad ka 5G-võrgus, seda nii 3,5 GHz kui 700 MHz sagedusribas. Testis ulatusid 5G võrgukiirused ligi ühe gigabitini sekundis (Gbps). Kiire 5G-andmesideühendus avaldab aga selgelt mõju telefoni voolutarbimisele. Seadetest saab määrata, kas telefon peab püsima 4G võrgus või võib ka kasutada ka 5G-d.

Jõudlust ka tulevikuks

Üks odava telefoni esmapilgul nähtamatuid puudusi võib olla selle lühike eluiga – põhjuseks aeglasem protsessor ja lühema kestusega tarkvarauuenduste tugi. Esimese osas pole põhjust muretseda vähemalt Motorola ja Xiaomi puhul, millel jõudlust jagub. Igapäevases kasutuses “lippab” neil kõik nobedalt ja midagi otseselt halba ei saa öelda ka graafikarohkete 3D-mängude puhul. Nokia Snapdragon 662 kiibistik pärineb eelmisest aastast ja eelmainitutega päris samale tasemele ei küündi, aga igapäevases kasutuses ka otseselt ei sega. Samsungi ekraanigraafika takerdub aga juba menüüdes surfamisel.

Mingit märkimisväärset hüpet jõudluses, võrreldes mullusega, testitulemused tervikuna siiski ei näita. Tarkvarauuenduste osas on kõige kindlasõnalisem Nokia, kes lubab Android One´i süsteemiuuendusi vähemalt kaheks aastaks ja turvauuendusi kolmeks. Võrdluse koostamise ajal kasutas Androidi uusimat 11. versiooni vaid Motorola. Samsungi tarkvarasuuendused on silmapiiril ja olid juba osades piirkondades saadaval, Xiaomi uuenduste osas infot pole.

Megapiksleid jagub

Kõigi mobiilide põhikaamera kasutab 48 megapikslist sensorit. Tarkvaraliselt liidetakse neli pikslit üheks ja fotode vaikeresolutsiooniks on kokkuvõttes 12 megapikslit.  Teoorias võiks selline lahendus tagada ka väga head hämarapildistamisomadused (nagu tippmudelitel), ent võrdluse telefonid seda päris ei kinnita – fotode kvaliteet valges on tunduvalt kenam öistest.

Lisaks megapikslinumbritele, rõhutatakse telefonide reklaamides ka kaamerate arvu – aga ainult selle numbri põhjal ei tasu liiga optimistlikke järeldusi teha, oluline on sisuline pool. Teatud oludes võib 2 Mpx makrokaamera olla tore lisaväärtus, aga “toreduse” eelduseks on just nende tingimuste väärtustamine. Sügavuskaamera eesmärk on aga hinnata kaugusinfot koostöös põhikaamera(te)ga. Samsungil ja Nokial on lisaks tavalisele lainurkkaamerale ka ülilainurkkaamera.

Võrdluse võitjaks tõusis hea hinnaga ja hea jõudlusega “hiinlane” Xiaomi. Kes aga hindab puhast Androidi ja kindlamat tulevikku tarkvarauuenduste osas, võib valida tagasihoidlikumate tehniliste näitajatega Nokia. Vaata täpsemalt septembrikuisest Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid