Nähtamatu nähtavaks

Aleksi Herttua
Glen Pilvre
30.03.2021
Anton Reenpää

Klassikaline kaameravanasõna sobib ka termokaamerakontekstiga – parim termokaamera on see, mis on parajasti kaasas. Vaatame kahte uusimat n-ö töömehe-telefoni, millest ei puudu ka soojuskaamera.

Termokaameraga telefonid 600–700 €

  • Cat S62 Pro
  • Ulefone Armor 9

Karme (töö)olusid taluv telefon ei pea olema sihvakas, sulgkaalus ja trendika disainiga – oluline on eelkõige vastupidavus. Küll poleks aga paha, kui viimase nimel ei peaks tegema liialt suuri kompromisse kasutusmugavuse osas.

Cat ja Ulefone uuendasid mullu oma „pommikindlaid” termokaameraga tippmudeleid. Nii S62 kui Armor 9 vastavad lisaks IP68 vee- ja tolmukindlusklassile ka MIL-801 standardile, mis paneb telefonid proovile 29 kategoorias nagu vibratsioon, põrutused, uputamine, muljumine jne jne. Muu hulgas sisaldub seal ka kukutamiskatse kahe meetri kõrguselt betoonile.

Rohkem kui tavaline nägemismeel

Mõlema telefoni tagaküljel on lisaks tavakaamerale ka termokaamera. Termokaamerate läätsed valmistatakse enamasti germaaniumist, sest klaasläätsed ei sobi pika lainepikkusega soojuskiirgusele suunamiseks.

Võrdluse telefonides on FLIRi termokaamerad, aga nende generatsioonid on erinevad. Catil on uusim ja võimekaim FLIR Lepton 3.5 sensoriga kaamera. Soojustundlikke piksleid on 160 x 120 ja mõõtevahemik –20 kuni 400 kraadi. Termokaamera kujutist kombineeritakse põhikaamera omaga, mis lisab detailsust ja kontrasti ning summaarne kujutis on resolutsiooniga 1440 x 1080 pikslit. Ulefone’i sensor on FLIR Lepton 2.5 seeriast (mida kasutas Cati eelmine mudel S61) ning mis sisaldab neli korda vähem „termopiksleid”.

Termokaamera kasutusvaldkond on lai – vedelike lekked, elektrisüsteemide ühendused, seadmete ja pindade mehaanilised pinged, soojuskaod jne jne.

Võtsime termokaamerad appi auto remondil, täpsemalt Volkswageni sõiduauto katalüsaatori juures. Katalüsaatorisse sisenevate ja väljuvate gaaside termopildid näitasid, et katalüsaator ei toiminud korrektselt. Seesmisest kärgelemendist selgelt jahedamaid alasid aga siiski ei paistnud, mis oleks andnud vea osas selge indikatsiooni.

Tõsiseltvõetav tööriist

Mõlema telefoni puuteekraani saab kasutada ka kinnastega, aga siiski peavad need olema suhteliselt õhukesed. Füüsilisi nuppe ekraani allservas pole, aga küljel on üks mehaaniline kasutaja poolt seadistatav nupp. Funktsioone saab valida nii tava- kui topeltvajutusele – olgu neiks näiteks kõnele vastamine või taskulamp. Ulefone pakub telefoni küljele ühenduvat endoskoopi ehk painduvat n-ö kaabel-kaamerat. Komplektis on ka täiendav ekraanikaitse, erinevalt konkurendist.

Mõlemad telefonid on küll täisväärtuslikud nutitelefonid, aga siiski mitte päris tava-tippmudelite tasemel. Üldistades võib mõlemad seadmed suutlikkus- ja nutinäitajatelt liigitada nii umbes 300eurosesse mobiiltelefonide tavahinnaklassi.

Suuruse mõttes on tegemist erineva klassi seadmetega, olgugi et näitajate osas konkureeritakse samades kategooriates. Massiivset Ulefone’i saab ühe käega kasutada väga napilt, kui üldse, väike Cat on aga palju tasku- ja käesõbralikum. Nutisuutlikkuselt saab plusspunktid Ulefone, millel on 8 GB töömälu ja veidi kiirem protsessor, 64 Mpx põhikaamera ja lisaks hiiglasliku mahuga 6600 mAh aku. Igapäevases kasutuses on aga kompaktsem Cat mugavam ning termokaameragi põlvkonna jagu parem – mis otsustas kokkuvõttes võrdluse võitja.

Vaata lisa aprilli Tehnikamaailmast.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid