Kuidas suvepuhkusest nutitelefoniga hämmastavaid pilte teha?

07.07.2019

Enne puhkust vahetavad paljud paremate piltide saamiseks välja oma nutitelefoni. Uus ja parem nutitelefon ei tähenda aga automaatselt paremaid pilte. Siin on Elisa poolt viis lihtsat nõuannet, kuidas telefoniga paremaid pilte teha.

Paljud nutitelefonid teevad tänapäeval paremaid pilte kui odavama hinnaklassi kaamerad. Tihtilugu ei ole aga nutitelefoniga pildistajal vajalikke teadmisi või lihtsalt viitsimist ilusat pilti teha ning seetõttu võivad pildid heast kaamerast olenemata kehvad välja näha. Elisa seadmete tootejuht Kirill Šapošnikov annab viis lihtsat nõuannet, kuidas telefoniga eriti häid pilte teha.

Tee kaameralääts puhtaks

Inimeste käed ei ole reeglina kunagi täiesti puhtad ja nutitelefoni pikema kasutuse puhul on tavapärane, et telefoni kaameralääts läheb mustaks. Kui on soov tõesti head pilti teha, siis tuleks veenduda, et läätse osa telefoni esi- või tagaküljel on ikka puhas. Mõnikord on kaamera peal mitmeid näpujälgi või rasu, mis võivad pildi uduseks teha. Puhastamiseks soovitame kasutada mikrofiibrist lappi, mis ei kriimusta läätse.

Tutvu manuaalrežiimiga

Paljudel telefonidel on juba kaamera tarkvaraga kaasas manuaalrežiim ehk käsitsijuhtimine. See võimaldab kasutajal haarata ohjad pildi üle. Muuta saab säriaega, valge tasakaalu, ISO sensitiivsust ja fookust.

Näiteks on võimalik hästi pika säriajaga pildistada tähistaevast, sest nii pääseb kaamera objektiivi rohkem valgust, mis omakorda toob tähed esile. Peab aga märkima, et kõrge säriajaga pildistamine vajab tasast pinda või statiivi, sest käsitsi pildistades jäävad kõrge säriajaga pildid udused.

ISO tundlikkusega mängides on võimalik kaamera sensorist välja võtta viimast. ISO tõstes saab vähese valgusega olustikus eredama pildi, kuid kui see on liiga kõrge, siis muutub pilt jällegi väga mürarohkeks. Osavamad telefoniga pildistajad kasutavad meelega madalamat ISOtundlikkust, et pilt oleks võimalikult müravaba.

Pildi kompositsioon

Hea kompositsioon on elementaarne osa fotograafiast. Reeglina saab telefonide kaamera rakendustest sisse lülitada ruudustiku, mis jaotab ekraani kolmeks – nii horisontaalselt kui vertikaalselt. Fotograafia reegli järgi peaksid pildistatavad objektid jääma kas joontele, joonte ristmikele või nende lähedale. Näiteks maastikufotode puhul võiks silmapiir jääda kas alumisele või ülemisele joonele.

Proovi uut vaatenurka

Ilusate piltide tegemisel tuleb teinekord olla loomingulisem ja vähem laisk. Enamasti on võimalik liikuda ringi ja vaadata, kuidas ühe või teise nurga alt pildistada oleks. Kas pildistada kükitades, püsti või hoopis lamades. Osavamad ja loovamad fotograafid on teinekord väga leidlikud ning katsetavad erinevate nurkadega.

Pildista palju!

Paljud teevad pilte ühe nurga alt ja vähe ning tihti jäävad nii kõik reisipildid väga ühetahuliseks. Pildistada tuleks palju – erinevate nurkade alt, mängides kompositsiooniga ja soovi korral ka seadetega manuaalrežiimis. Nii õpitakse oma telefonikaamera seadeid kõige paremini tundma ja õige pea oskabki pildistaja eri situatsioonides kasutada erinevaid seadistusi, kompositsiooni või nurki.

Sarnased artiklid