Mobiilid rasketesse oludesse

Aleksi Herttua
02.01.2020
Markus Pentikäinen

Tegijal ikka juhtub, öeldakse. Kui tegutsejal on kaasas mobiiltelefon, siis sellega juhtub samuti. Rasketeks katsumusteks mõeldud mobiiltelefonid ei tohiks alla anda ei vettekukkumise ega karmi kohtlemise peale.

  • Oukitel WP2
  • Samsung Galaxy XCover 4s
  • Ulefone Armor 6E

Võrdluseks:

  • Cat S52
  • DOOGEE S95 Pro

Mobiiltelefonide algusaegadest peale on neid ikka peetud habrasteks ja kergelt katkiminevateks elektroonikaseadmeteks. Kuid Nokia 3310, mis tuli välja 2000. aastate alguses, on saanud legendide ja meemide aluseks kui hävimatu telefon. Nüüd on aga telefonidelt klahvid kadunud ja kogu esikülge katab klaasist puutetundlik ekraan, mis pole kuigi tugev. Tootjad keskenduvad hoopis võimalikult suure ekraaniga õhukeste seadmete loomisele.

Nutitelefonide vastupidavuse suurendamiseks on seni proovitud kõige enam just ekraani tugevdada, et see ei puruneks. Ekraani kaitsekilede ja -klaasidega õnnestubki tavaliselt vältida kallist ekraanivahetust. Löögi- ja veekindlad isendid on aga nii-öelda raskeveokite klassist ja selles kategoorias on saadaval nii erineva jõudlusega kui ka erineva ekraanisuurusega mudeleid.

Valisime võrdlusesse kolm karmimat kohtlemist taluvat telefonimudelit: juulis välja tulnud Samsung XCover 4, Oukiteli tuntud K10000 mudeli järeltulija Oukitel WP2 ja värskelt uuendatud Ulefone Armour 6E. Testtelefonide hinnaklass sai piiratud mõistliku 300 euroga, seega võiks siin testitud mudeleid pidada ka tavakasutaja teiseks telefoniks karmimate olude puhuks.

 

Rohkem tähelepanu rasketele kasutustingimustele

 

Erinevalt tavalistest telefonide võrdlustestidest tuli nende kestvustelefonide testimismeetodeid veidi muuta, et need vastaksid paremini kasutajate erinevatele nõudmistele keerulistes tingimustes vastu pidada. Arvestasime ka selle kliendisegmendi kasutusharjumusi, sealhulgas näiteks telefoniekraanide puutetundlikkust kinnastega katsumisel ja ekraani loetavust õues ereda päikese käes.

Võrdlustestides proovime tavapäraseid töötemperatuuri kõikumisi, kukkumisi ja veekindlust. Seadmed on ligikaudu sama hinnaga, tagavad parema kaitse vee ja tolmu eest ning vastavad standardile IP68, mis peaks seda tagama.

Testis uputatakse telefon pooleks tunniks magedasse vette 1,5 meetri sügavusele ja proovitakse ka tolmukindlust. Vee all saab ekraani kasutada vaid Ulefone’iga, teistel reageerivad puuteekraanid üsna juhuslikult.

USA armee poolt väljatöötatud militaarstandard MIL-810G võtab arvesse ka löögikindlust ja äärmuslikke temperatuure. Proovime kõige karmimat pakast, mis meie laiuskraadil võib telefonikasutajaid tabada.

Oukiteli ja Ulefone’i telefonikorpuseid kaitsevad tugevad metallääred, samas kui Samsung on teinud vaid üsna elegantse ja õhukese välimusega raami. Korpuse servad tõusevad õige pisut ekraanipinnast kõrgemale, mis kaitseb ekraani purunemise ja juhuslike kriimustuste eest. Ekraaniklaas ise on kaitstud kriimustuskindla kattega.

Kui teistel telefonidel ekraani kaitsekilet lisana kaasa ei tule, siis Ulefone’il on see komplektis, teistel lisatasu eest.

 

Mitte ainult kompromissid

 

Vastupidavaid telefone on pikka aega iseloomustanud omamoodi tehniline mahajäämus, kuna keskendutakse vastupidavusele, mitte tehnilistele tippnäitajatele.

Õnneks ajad muutuvad ja Hiina tootjad on selle mahajäämuse likvideerimiseks kõvasti pingutanud.

Ulefone’i jõudlus on oma hinnaklassi tavamobiilidega üsna võrreldav ning Samsung pole ka kuigi kaugel sellest tavatasemest. Vaid Oukiteli tagasihoidlik jõudlus kajastub mitte ainult testprogrammide kesistes tulemustes, vaid ka tuimas reageerimises ekraanipuudutustele ja menüüde aeglases liikumises.

Ekraanide ereduses oleks oodanud isegi paremat tulemust, sest loetavus kannatab halva kontrasti pärast, eriti just eredas päikesevalguses. Probleem on ka kaameratega hämarates oludes, kuna tekib palju müra.

Lisaks vastupidavusele pakuvad kestvustelefonid ainulaadseid funktsioone, mida teistest telefonidest ei leia: Oukitelil näiteks on intelligentne ja mahukas 10 Ah aku, Samsungil kiirelt vahetatav aku ja füüsilised klahvid ning Ulefone’il ultraviolettvalguse andur. Kõikide kummise kattega korpus tagab, et mobiili on hea ja kindel käes hoida ja see ei libise.

Telefonide funktsioone võrreldes võistlevad kaks kolmest selgelt võidu nimel ja lõpuks tuleb väga väikese edumaaga välja kõige parem.

Oukitel on veidi maha jäänud tehnoloogiaga ja peaaegu igas võrdluses on väiksemaid puudusi. Samsung ei ulatu küll jõudluses Ulefone’i tasemeni, kuid mitmed kasulikud ja hõlpsasti kasutatavad funktsioonid on mõnede tarvitajate jaoks siiski otsustavad: vahetatav aku, füüsilised nupud ja võimalus tõsta puutetundliku ekraani tundlikkust. Ulefone Armor 6E pakub aga väga konkurentsivõimelist riistvara ja palju funktsioone taskukohase hinnaga, ka füüsilises tugevuses ei leidunud puudusi.

 

■ Kuigi paljud „tavalised“ nutitelefonid on veekindlad, ei pruugi nende füüsiline tugevus olla parem kui muudel nutitelefonidel. Ometi on näiteks teatud ekstreemsematel töökohtadel või välitingimustes olukordi, mis on tavaliste mobiiltelefonide jaoks isegi ekraani kaitsekatte puhul liiga ekstreemsed. Oukiteli, Samsungi ja Ulefone’i tugeva korpusega kestvustelefonid võivad olla siis ainus võimalus.
 

Tulemused leiad jaanuari Tehnikamaailmast.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid