Elisa nutinõu: miks on oluline uuendada tarkvara oma seadmetes?

08.05.2019

Tarkvarauuendused kipuvad alati tulema valedel hetkedel ja tihti lükkavad kasutajad neid mugavusest edasi. Toome välja viis põhjust, miks on oluline uuendused aegsasti ära teha.

Kõik meist on kindlasti näinud teavitusi telefonis, teleris, digiboksis või arvutis, mis annavad märku, et saadaval on tarkvarauuendus. Tihti lükatakse need edasi, sest töö või muude toimingute kõrvalt ei taha või ei saa kasutaja uuendusi käivitada. Igal uuendusel või värskendusel on aga kindel eesmärk ja tihti on need seotud turvalisuse, tarkvara paranduse või uute funktsionaalsuste lisamisega. Elisa erakliendiüksuse juht Andrus Hiiepuu toob välja viis peamist põhjust, miks on oluline, et seadmetes oleks alati ajakohane tarkvara.

Turvalisemad seadmed

Tarkvara testimine ja turvaaukude leidmine on tänapäeval tähtsaks tööks igal tehnikaettevõttel. Kui seadmest leitakse mõni turvaauk või soovitakse lisada juurde täiendavaid turvameetmeid, käib see arendus tihti läbi tarkvarauuenduste. Juhul, kui kasutaja lükkab uuendusi alatasa edasi, seatakse seadme turvalisus ohtu ning ollakse lihtsaks saagiks mõnele pahavarale.

Virtuaalsed nakkushaigused

Nutiseadmed, süle- ja tahvelarvutid on ühel või teisel viisil ühenduses teiste sarnaste seadmetega. Juhul, kui uuendamata seade nakatub mõne pahavara või viirusega, võib see potentsiaalselt nakatada ka teisi seadmeid nii kodus, tööl kui kohvikus. Ajakohane tarkvara aitab kaitsta seadet nakkuste eest ja seega ei ole võimalik ka teisi nakatada. Näiteks käivitab Windowsi tarkvarauuendus automaatselt pahatahtlike programmide eemaldamise tööriista ja otsib neid automaatselt taustal, et kasutaja ise seepärast muretsema ei peaks. Lisaks tasub alati veebiavarustes liigelda küberhügieeni silmas pidades.

Kaitse oma andmeid

Andmelekked ja -vargused on tänapäeval üsna tihedad ning teevad kurjategijate elu kõvasti lihtsamaks. Neil on võimalus müüa edasi kellegi isikliku infot, krediitkaardiandmeid või saata nendega pahandusi korda, korraldades ausatele inimestele nii suurt peavalu. Nii seadme- kui tarkvarauuenduste lubamine ja rakendamine aitab kaitsta kasutaja personaalseid ning väärtuslikke andmeid.

Uued funktsionaalsused

Nagu sõna „uuendused“ mõista annab, kaasneb nendega midagi uut. Teinekord on selleks uued funktsionaalsused või lisad, mis tootja poolt tasuta kätte tuuakse. Apple ja Google toovad igal aastal oma seadmetesse näiteks täiesti tasuta uue tarkvara versiooni, mis on alati eelmisest turvalisem ja kus on küllaga uusi lisasid, mis kasutajate igapäevaelu mugavamaks teevad.

Parem kasutuskogemus

Mõnikord parandatakse uuendustega vigu tarkvaras, mille tõttu seadmed muidu kokku jookseksid, üle kuumeneksid või rohkem akut tarbiksid. Võimaluse korral tõstetakse uuendustega ka seadme jõudlust. Näiteks telefonide tarkvarauuendused võivad telefoni teinekord oluliselt kiiremaks või võimekamaks muuta. Arvutites aga võivad draiveriuuendused komponentidele parema töökindluse tagada.

Mugavusest võib uuendusi paar korda edasi lükata, kuid teinekord tasub need näiteks enne magamaminekut või hoopis muude toimetuste kõrval uuendama panna. Tarkvara tasub uuendada igas seadmes ja rakenduses, et tagada nende parem töökindlus ja turvalisus nii seadmele kui ka seal olevatele andmetele.

Sarnased artiklid