Elektrivormelite põnev algus

Rein Luik
31.01.2020
Vaatemänguliste sõitudega tasavägiselt alanud hooaja kolmandal etapil saavutas oma esimese võidu stardirivi noorim sõitja Max Günther (BMW). | FIA Formula E

Elektrivormelite kuuenda hooajaga tehti algust novembri lõpus ja seni sõidetud kolm etappi tõotavad tänavusele meistritiitlile äärmiselt tasavägist ning põnevat heitlust.

Alanud hooaeg tõi esmakordselt FIA Formula E sarja starti tosin võistkonda, kellest koguni kümme on tehasetiimid. Sarja populaarsusele aitavad kõvasti kaasa kahe teistel autospordialadel kuulsust ja tiitleid kogunud kahe Saksa autotootja Mercedese ja Porsche liitumine elektrivormelite võidukihutamisega.

Nendest kahest on seni edukamalt alustanud Mercedes. Stoffel Vandoorne ja mullu maineka F2 sarja meistriks kroonitud Nyck de Vries on kolme etapiga suutnud Mercedese tiimide arvestuses koguni teiseks tõsta. Lisaks juhib Vandoorne sarja sõitjate arvestuses, kuigi ühtegi kolmest etapist ta võitnud veel pole.

Ega neid esikohti tänavu nii kerge saavutada polegi, sest sari on äärmiselt tasavägine ja kolm etappi on võitnud kolm erinevat sõitjat. Poodiumikohti on jagunud koguni kaheksale erinevale sõitjale. Vandoorne ongi ainuke, kes pjedestaalile tõusnud kahel etapil. Edukalt on seni esinenud BMW Andretti võistkonna sõitjad Alexander Sims ja Max Günther, kes on kumbki noppinud ühe võidu. Avaetappidel Saudi Araabia pealinnas Diriyah’is õnnestus Simsil teenida kaks esikohta kvalifikatsioonides, millest ühe ka võiduks suutis vormistada.

Hooaja kolm esimest etappi on näidanud, et kergelt pole tänavu kellelgi võimalik tiitlit võita. Konkurents on äärmiselt tihe ja isegi etapivõitjas ei saa enne kindel olla kui finišilipp langenud. Nii tegi avaetapil suurepärase etteaste Audi mootoreid kasutava Virgini tiimi sõitja Sam Bird, kes tõusis võitjaks viiendalt stardikohalt ja teisena finišeeris seitsmendalt kohalt startinud Porsche sõitja Andre Lotterer.

Teisel etapil juhtis Alexander Sims küll stardist finišini, aga tema selja taga jagus dramaatikat avariide, möödasõitude ja ohutusauto sekkumise näol küllaga. Veelgi põnevamaks osutus kolmas etapp Tšiili pealinna Santiago tänavarajal, kus oma esimese etapivõidu teenis BMW sõitja, oma 22 eluaastaga stardirivi noorim Max Günther. Möödunud poolel distantsil parimalt stardikohalt alustanud Jaguari sõitjast Mitch Evansist, juhtis Günther võistlust pikalt, aga paari ringi enne finišit jõudis talle kannule 11. kohalt startinud DS Techeetahi sõitja Antonio Felix da Costa.

Peagi tõusis da Costa liidriks, aga viimasel ringil näitas Günther oma sõiduoskust ja möödus efektselt Portugali sõitjast ning võitis põneva võistluse. Kokkuvõttes sarja liidriks tõusnud Vandoorne’ist jääb seitsme punktiga maha Bird. Esimesed üheksa sõitjat mahuvad 17 punkti sisse ja sealjuures on kahe möödunud hooaja meister Jean-Eric Vergne 4 punktiga alles 16. kohal.

Sarnased artiklid