Eestis alustavad esmakordselt teenistust USA mehitamata lennuvahendid MQ-9

16.06.2020
MQ-9 Reaper | Tech. Sgt. Lealan Buehrer/ US Air Force

Ämari lennubaasis alustavad esmakordselt teenistust Ameerika Ühendriikide õhuväe 52. ekspeditsioonioperatsioonide rühma mehitamata lennuvahendid MQ-9 Reaper, mis jäävad Eestisse juuli lõpuni.

Koostöös Eesti kaitseväega otsustas Ameerika Ühendriikide õhuvägi Euroopas paigutada droonid, personali ja tugivarustuse ümber Eestisse, et toetada Balti regiooni liitlasriike. Üks põhjustest, miks mehitamata lennuvahendid Eestisse saadeti, on hetkel käimasolevad lennuraja ehitustööd Miroslawieci lennubaasis Poolas, kus droonid tavapäraselt paiknevad.

„Hea meel on tervitada meie liitlasi Ämaris. Droonid on tänapäeval kuum teema ning lennunduskultuuris on droonide juurutamise näol tegemist uue vundamendi ladumisega,“ ütles õhuväe ülem kolonel Rauno Sirk. Tema sõnul on väljakutseks droonide integreerimine igapäeva lennutegevusse.

„Siinkohal tahaksin tänada lennuametit ja Lennuliiklusteeninduse AS-i nende panuse eest meie õhuruumi ja reeglistiku kujundamisel selliselt, et mehitamata lennuvahendid saavad siin vabalt, kuid samas kontrollitult opereerida,“ lisas kolonel Sirk.

Ameerika Ühendriikide MQ-9 Reaper droonid on Poolast õhuoperatsioone täitnud alates 2018. aasta maist. Operatsioonide eesmärk on stabiliseerida ja tugevdada regiooni julgeolekut ning tugevdada suhteid NATO liitlaste ja teiste Euroopa partneritega. Varem on sama üksuse droone paigutatud ka Rumeeniasse.

MQ-9 Reaper on relvastatud mitmeotstarbeline MALE-tüüpi (Medium Altitude Long Endurance) kaugjuhitav lennuvahend, mida kasutatakse peamiselt sihtmärkide hävitamiseks ja luureandmete kogumiseks.

Sarnased artiklid