Ameerika Ühendriikide pommitaja B-52 harjutas Eesti õhuruumis

15.06.2020
USA õhuväe pommituslennuk B-52 Tallinnas kohal. | Kaitseväe peastaap

Täna lendas Eesti õhuruumis Ameerika Ühendriikide õhuväe pommituslennuk B-52, mis pärast koostööharjutust Eesti kaitseväega lendas koos Balti riikide õhuturbehävitajatega formatsioonis üle Tallinna.

Õhuväe ülem kolonel Rauno Sirk ütles, et koostöö Ameerika Ühendriikide õhuväega on väga tihe. „Ameeriklased viibivad mitmeid kordi aastas oma lennuüksustega Ämaris ning osalevad regionaalsetel kui ka ainult Eestis korraldatavatel õppustel. Tänase koostööharjutusega demonstreeris Ühendriikide õhuvägi oma globaalset ulatust ning kinnitas, et liitlassuhted on neile tähtsad,“ lisas kolonel Sirk.

Strateegiline pommitaja B-52 saabus Eestisse Ameerika Ühendriikidest Põhja-Dakotast Minot õhuväebaasist, lennu ajal sooritati ka õhus tankimine. Pommitajat saatsid Eesti õhuruumis Prantsusmaa õhuväe hävitaja Mirage 2000-5 Ämarist ja Suurbritannia Eurofighter Šiauliai lennubaasist Leedust. Tallinna kohalt suunduti harjutust kordama Riia lennujaama ümbrusesse.

Sarnaseid õppusi korraldavad Ameerika Ühendriigid regulaarselt, et hinnata oma valimisolekut ning vajadusel täita ka enda julgeolekukohustusi. Samuti suurendatakse harjutustega NATO liitlaste treenitustaset, mis on vajalik potentsiaalsetele kriisidele reageerimiseks üle maailma.

B-52 on Ameerika Ühendriikide õhuväe suurima pommitaja, mis võeti esmakordselt kasutusele juba 1955. aastal. Pidevate uuenduste tulemusel on lennuki praegu kasutuses olev variant varustatud moodsate mootorite, raadioelektroonika ja relvastusega.

Lennuki relvastusesse kuuluvad nii traditsioonilised kui ka juhitavad pommid, miinid ning mitmesugused tiibraketid. Moderniseeritud B-52 varustuse hulka kuulub ka terve rida kaasaegseid elektroonilise sõjapidamise vahendeid.

B-52 suudab kanda kuni 27,5 tonni erinevat relvastust ja võib lennata kiirusega kuni 1047 km/h, 15 kilomeetri kõrgusel ning ilma tankimata kuni 16 000 kilomeetri kaugusele. Pommitaja suurim kaal õhkutõusmisel on 220 tonni.

Sarnased artiklid