Eesti projektid võitsid Euroopa Kaitsefondist enam kui 10 miljonit eurot

16.06.2020
Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse pressikonverents 16.06.2020

Nelja Eesti kaitsetööstusettevõtte – Milrem Robotics, Cybernetica, GT Cyber Technologies, DefSecIntel Solutions – projektid said esmakordselt Euroopa Liidult kaitsealase teadus- ja arendustegevuseks toetust, tõstes seeläbi Eesti kaitsetööstuse konkurentsivõimet ning Euroopa kaitsevõimet.

Kaitseminister Jüri Luige sõnul tõstab enam kui 10 miljoni eurone rahastus Eesti kaitsetööstuse ettevõtete projektidele kodumaise kaitsetööstuse konkurentsivõimet ja võimalusi arendusteks ning tugevdab nii Eesti kui Euroopa kaitsevõimet tervikuna.

„Euroopa Liidu ühisest eelarvest ei ole kunagi varem kaitsealast teadus- ja arendustegevust rahastatud. Muudatus aitab vähendada Euroopa killustatust relvasüsteemide osas ja soodustab seega Euroopa riikide relvajõudude koostoimevõime suurenemist,“ märkis Luik.

Ta lisas, et kõnealuse programmi põhimõtted töötati välja ja lepiti Euroopa Liidu liikmesriikide vahel kokku Eesti juhtimisel EL eesistumise ajal.  „Täna on need ideed ellu rakendatud ja  Eesti kaitsetööstus saab võimaluse juhtida Euroopa üht ambitsioonikamat arendusprogrammi ning peale selle saavad Eesti ettevõtted läbi arendustegevuse siseneda Euroopa kaitsetööstuse suurettevõtete tarneahelatesse, omakorda tõstes kogu Eesti ekspordi osakaalu,“ lausus Luik.

Kaitseinvesteeringute keskuse direktor Kusti Salm ütles, et Euroopa Liidu investeeringut Eesti kaitsetööstusse võib pidada suurejooneliseks.

„Fakt, et Eesti juhtimisel valmistati ette ning rakendati ellu Euroopa ülene mehitamata maismaasüsteemide arendusprogramm on vaieldamatult kõige suurem asi, millega Eesti kaitsetööstus on kunagi hakkama saanud. Ühisprojektide juhtimine ning nendes osalemine annab nii ettevõtetele kui Eesti riigile väärtusliku koostöökogemuse ja võimaluse pääseda suurte ettevõtete tarneahelasse ning kasvatada Eesti kaitsetööstuse eksporti ja seeläbi tuua ka lisaraha Eesti majandusse,“ märkis Salm.

Euroopa Liit investeerib kaitsealasesse teadus- ja arendustegevusse aastatel 2019-2020 Euroopa kaitsetööstuse arendamise programmi (European Defence Industrial Development Programme, EDIDP) kaudu 500 miljonit eurot, millest enam kui 10 miljonit eurot suundub neljale Eesti ettevõttele.

2019. aasta Euroopa kaitsetööstuse arendamise programmi konkursil osales 9 Eesti ettevõtet ja teadusasutust. Eesti riik toetas kaasrahastusena või kinnituskirjaga 5 projekti. Konkursi võitjate hulgas oli 4 projekti, mis on Eesti suuruse riigi kohta väga kõrge tulemus.

 

  • Integrated Modular Unmanned Ground System ehk iMUGS projekti raames arendatakse välja mehitamata maismaasõiduk koos juhtimissüsteemi, küberkaitselahenduse ning integreeritud sensorvõrgustikuga. Süsteemi esialgsed kasutusfunktsioonid on seotud olukorrateadlikkuse parandamisega lahinguväljal ning üksuste manööver- ja transpordivõimekuse tõstmisega. iMUGS projekti kaugem eesmärk on luua mehitamata maismaasõiduki standard, millele tulevikus kõik autonoomsed süsteemid peaksid tuginema. Projektiga on liitunud Eesti, Soome, Prantsusmaa, Hispaania, Saksamaa, Belgia, Läti. Projekti kogumaksumus on 32,5 miljonit eurot millest Euroopa Komisjoni toetus 30,6 mln. Eesti ettevõtetest osalevad projektis lisaks Milrem Roboticsile ka GT Cyber Technologies, Eesti teadusasutustest Kaitseväe akadeemia. Allhankijana on projekti kaasatud Threod Systems, Rantelon ja DefSecIntel Solutions.
  • Hispaania juhitav European Cyber Situational Awareness Platform (ECYSAP) eesmärk on luua militaarotstarbel kasutatav küberolukorrateadlikkuse platvormi prototüüp. Liitunud on Hispaania, Itaalia, Prantsusmaa ja Eesti. Projekti kogumaksumus on 18,8 mln eurot, millest 10,9 mln eurot taotleti EDIDP-st. Platvormi arendavat tööstuskonsortsiumi juhib Hispaania ettevõte Indra Sistemas ja seal osaleb Eesti ettevõte Cybernetica, kes tegeleb projektis olukorrateadlikkuse pildi visualiseerimise ja sensorite integreerimisega.
  • European Command & Control System (ESC2) eesmärgiks on arendada strateegilise ja operatsiooni tasandi juhtimissüsteemid EUMS ja MPCC (Military Planning and Conduct Capability) operatsioonide tarvis. Projekti käigus valmib sidesüsteemi disain. Projektiga on liitunud Hispaania, Portugal, Saksamaa, Luksemburg, Itaalia ja Prantsusmaa. Projekti kogumaksumus on 22 mln, millest toetus 20 mln.
  • Persistent Earth Observation for Actionable Intelligence, Surveillance and Reconnaissance (PEONEER) tegeleb geoanalüütikaga, seire ja luurega. Projektiga on liitunud viis riiki, seda juhib Itaalia kosmoseettevõte e-GEOS S.p.A. Eesti ettevõte DefSecIntel arendab tehisintellekti baasil toimivat pildiandmete töötlemist ja objektide automaatset tuvastamist. Projekti kogumaksumus 8,48 mln, toetus 7,2 mln.

Sarnased artiklid