Balti Droonimüür: Eesti kaitsetööstusklastri lahendus Euroopa Liidu idapiiri tugevdamiseks

27.02.2025

Ohuolukord on muutunud ning Euroopa seisab silmitsi uute väljakutsetega julgeoleku tagamisel. Piiride turvalisuse tagamine ja kaitsmine ei tähenda enam ainult tavapäraste ohtude tõrjumist, vaid ka proaktiivselt uute ohtude, näiteks vaenulikud droonid, ennetamist. Seetõttu on Eesti kaitsetööstusklaster välja tulnud Balti Droonimüüri kontseptsiooniga.

Droonimüür on Poola, Soome, Eesti, Läti ja Leedu arutelude tasandil koostööalgatus, mille eesmärk on tugevdada Euroopa Liidu ja NATO idapiiri. Lõimides tipptasemel tehnoloogia, ühised kaitsemeetmed ja kiire innovatsiooni, saab luua tõhusa mitmekihilise lahenduse, mis aitab tagada Euroopa vastupanuvõimet väliste ohtude ja agressori vastu.

Miks on see vajalik?

Sõda Ukrainas on näidanud, et droonid nii kaitseotstarbelised kui ka tsiviildroonid, on muutunud keskseks relvaks rünnakutes ning ka kriitilise infrastruktuuri hävitamisel, põhjustades laastavaid tagajärgi. Balti riikide idapiir Venemaaga on enam kui 1100 kilomeetri pikkune, kulgedes läbi järvede, soode, tihedate metsade ja keeruka maastiku, muutes selle eriti haavatavaks GPS-häiretele, salakaubaveole, pagulaste kasutamisele hübriidsõjas ning võimalikele ebatraditsioonilistele sõjapidamistaktikatele. Droonide kasvav kasutamine ründerelvadena on kujunenud oluliseks julgeolekuprobleemiks ning vajab sekkumist.

Euroopa idariikide julgeoleku tagamine Balti Droonimüüriga nõuab kombinatsiooni järgmistest lahendustest:

  • Tehisintellektiga (AI) rikastatud autonoomseid seiresüsteeme pidevaks jälgimiseks
  • Integreeritud droonitõrjesüsteeme (C-UAS) drooniohtude neutraliseerimiseks (nt DefSecIntel Solutions süsteem EIRSHIELD)
  • Mitmekihilisi sensorvõrgustikke õhu-, maa- ja veekogude ohtude avastamiseks ning jälgimiseks
  • Piiri äärde paigutatud automatiseeritud püüdurdroone (interceptor-drones) kiireks reageerimiseks ning vaenulike droonide tõrjeks
  • Mobiilsed droonitõrjesüsteeme ja platvorme paindlikeks ja kiireteks vastumeetmeteks muutuvas keskkonnas.

Kõik sensorite ja mobiilsete üksuste andmed koondatakse tsentraalsesse C2 juhtimissüsteemi, mis pakub reaalajas operatiivset ülevaadet kogu piirist. Kuna see piir kulgeb läbi mitme riigi, kavandatakse süsteem nii, et see suudaks integreerida kolmandate osapoolte sensoreid, sidevõrke ja kaitsesüsteeme, tagades sujuva koostalitlusvõime eri riikide vahel.

Jaanus Tamm, DefSecintel Solutions tegevjuht ja Eesti Kaitsetööstusklastri nõukogu liige: “Õhutõrje ja droonitõrjevõimekus pole kunagi olnud olulisem nii kaitse- kui ka tsiviilvaldkonna vaates nagu käimasolev sõda Ukrainas selgelt näitab. Seetõttu oleme Ukraina kogemusele tuginedes välja arendanud mitmekihilise droonitõrjesüsteemi (C-UAS/ ultra-short-range-air defence system) EIRSHIELD, kuhu oleme lõiminud innovaatilisi lahendusi nii Eesti kui ka rahvusvahelistelt partneritelt. Algatasime DefSecIntel Solutionsi poolt Balti Droonimüüri, mille raames pakume välja kontseptsiooni ühendamaks Eesti ja rahvusvaheliste partnerite uuenduslikud lahendused idapiiri kaitseks".

Rene Ehasalu, Defence Estonia klastrijuht: „Julgeolekuolukord on regioonis muutunud ja tekkinud on vajadus seista vastu uut tüüpi rünnetele. Balti Droonimüüri algatus aitab tugevdada Euroopa Liidu idapiiri märkimisäärselt ja vastu seista uue ajastu ohtudele. Kontseptioon on ellu kutsutud, et näidata kohaliku tööstuse võimet panustada nii Eesti kui ka lähiregiooni julgeoleku tagamisse. Samuti loob see raamistiku tihedamaks koostööd piirkonna riikide vahel, et jagada teadmisi ja parimaid praktikaid turvalisuse tagamisel. Lisaks edendab innovaatiliste lahenduste arendamist ja rakendamist, mis aitavad tagada pikaajalist stabiilsust ja turvalisust. Eesti ettevõtete paindlikkus ja kiire kohanemisvõime võimaldavad neil arendada lahendusi, mis vastavad kiiresti muutuvale julgeolekumaastikule. Balti Droonimüüri aitab tagada, et kogu regioon suudab paremini kaitsta oma piire ja tagada rahu Euroopa Liidu idapiiril.“

Balti Droonimüüri kontseptsioon on võimalus kaitse- ja julgeolekuettevõtetele panustada innovaatiliste toodetega, mida saab kiiresti toota ja rakendada Balti regioonis. Hetkel on  Balti Droonimüüri kontseptsiooni kaasatud DefSecIntel Solutions, Rantelon, Marduk, Lendurai, Hevi Optronics, Frankenburg Technologies ja Telekonta.

Sarnased artiklid