Ohuteavituse süsteemi testimise eesmärk on anda Eesti elanikele esimest korda päriseluline kogemus, kuidas riik inimestele ohtudest teada annab ning millised ohuteavitused tegelikkuses välja näevad. Ohuteavituse käivitamine on test, reaalset ohtu ei ole ja ühtki päriselulist olukorda läbi ei mängita! Ohuteavituse testteavitus saadetakse ka mobiiliäppide "Eesti äpp" ja "Ole valmis!" kaudu.
Justiits- ja digiminister Liisa Pakosta märkis, et mida rohkem on erinevaid teavitusviise, seda rohkemate inimesteni suudame kriisides ka jõuda. “Aegsasti saadud ohuteade võib päästa teie, teie lähedaste või naabrite elu. Kõige lihtsam viis olla teavitustega kursis, on laadida oma mobiiltelefoni “Eesti äpp” ja saada teated otse telefoni. Katsetame rakenduse ohuteavituse töökindlust esimest korda ja ootame kasutajatelt tagasisidet, et süsteemi edasi arendada ja veelgi paremaks muuta,” kirjeldas minister Pakosta.
"Eesti äpp" kaudu saad ohuteavituse juhul, kui sul on äpp alla laaditud ning teavitused on mobiilseadmes lubatud. Kui telefon on hääletu režiimil, siis teavitusega heli ei kostu, kuid visuaalne märguanne kuvatakse siiski ekraanile.
Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) peadirektori asetäitja riigi infosüsteemi alal Taavi Ploompuu märkis, et esmakordselt testitakse ohuteavituse funktsiooni nii laiaulatuslikult "Eesti äpi” kaudu. „See annab inimestele võimaluse kogeda, kuidas teavitus nende seadmesse jõuab, ning samas anda meile väärtuslikku tagasisidet süsteemi toimimise kohta. Sellises ulatuses testteavitused on vajalikud, et veenduda, et kriisiolukorras jõuab oluline info inimesteni kiiresti ja tõrgeteta. Samuti saavad kasutajad kontrollida, kas nende seadetes on äpi teavitused lubatud," lisas Ploompuu.
Ohuteavituste funktsioon asub "Eesti äpp" rakenduses Elanikkonnakaitse teenuste plokis ning Ohuteavituste seadistamiseks tuleb avada rakenduse menüüst paremas ülanurgas olev kasutajaikoon, valida Seaded ning seejärel Ohuteavituste seaded. Kasutaja saab valida, kas soovib teavitusi kogu Eesti kohta või valikuliste maakondade ulatuses. Ohuteavitusi saab nii sisselogitud kui ka sisselogimata (kasutaja on avakuval valinud "Jätkan külalisena") vaates.
Lisainfot ohuteavituse terviksüsteemi käivitamise kohta leiab veebilehel kriis.ee või olevalmis.ee ning riigiinfo telefonilt 1247. Käitumisjuhised erinevate olukordade puhuks leiab "Ole valmis!" äpist ning veebilehelt olevalmis.ee.