8K-telerid on tulnud, et jääda – kust hankida vastavat sisu?

06.06.2019
Arvestades tehnoloogia kiiret arengut, on lähiaastatel investeeringut tehes mõistlik kiigata juba 8K-telerite poole. | Samuli Herttua

Kui veel hiljuti räägiti peamiselt ainult 4K pildilahutusvõimest, siis viimase poole aastaga on paljud maailma suured tehnikaportaalid keskendunud juba 8K võimaluste tutvustamisele ning soovitustele. Eestiski on müügil valik 8K-telereid, mille osas kerkib paratamatult küsimus, et millal ja kust saab vastava resolutsiooniga sisu vaadata. Samsung Eesti tootekoolitaja German Baranov jagab nõu, miks kaaluda telerivahetusel 8K-telereid ning mida nendega peale hakata.

Telerite ja videopildi tootmisel pole 8K enam mingi uus nähtus – mitmed Hollywoodi filmid ja sarjad võetakse üles 8K- või 6K-kaameratega. Lõpptoodang lastakse täna välja peamiselt 4K-formaadis, ent parema lahutusvõimega pilt annab režissöörile head võimalused pilti digitaalselt ilma kadudeta suumida. Kuna 8K on neli korda parema lahutusvõimega kui 4K, saab pilti digitaalselt suurendada kuni neli korda. Kes aga soovib vaadata 8K-pilti, siis esmalt tasub kiigata Youtube’i poole.
“Youtube’s on mitmeid kanaleid, kust saab vaadata 8K-sisu, loodusesõbrad võiksid kindlasti külastada Timestorm Films kanalit, kus näeb meie planeedi looduskauneid kaadreid 8K-formaadis,” soovitas Baranov. “Isegi siis, kui teie tehnika ei võimalda kuvada 8K-resolutsiooni, tasub kanalit ikkagi külastada, kuna kaadrid on hingematvalt kaunid ning oluliselt tõetruumad kui täna standardiks olev Full HD suudab pakkuda.”


Internetipõhised teleplatvormid, nagu Netflix, Hulu, Amazon ja teised pakuvad täna veel maksimaalselt 4K-sisu, ent Baranovi sõnul on see tõenäoliselt kiirelt muutumas, kuna parema tehnoloogia laialdasemal kasutuselevõtul ei taha keegi konkurentidest maha jääda. Näiteks avas eelmise aasta lõpus Jaapani avalik-õiguslik ringhääling NHK maailma esimese 8K-telekanali. “Sel kevadel teatas Jaapani päritolu voogedastusteenusepakkuja Rakuten TV, et nad hakkavad pakkuma saateid ja sarju 8K-formaadis, samuti on Jaapanil plaanis 2020. aasta Tokyo olümpiamänge 8K-formaadis üle kanda,” selgitas Baranov. “Netflix filmis oma hittsarja “Lost in Space” puhtalt 8K-formaadis üles, seega võib neiltki peagi oodata otsust hakata sisu aina rohkem 8K-s pakkuma.”


Baranovi sõnul ei pea aga inimesed muretsema, et 8K-sisu internetis veel ahtalt leiab, kuna uued 8K-telerid suudavad näiteks olemasoleva Full HD- või 4K-pildi muuta 8K-pildile sarnaseks. Seega on võimalik juba praegu nautida vastava teleri olemasolul kvaliteetset ja elutruud telepilti. “Uuringud näitavad, et inimesed ostavad teleri keskeltläbi 10 aastaks ning arvestades tehnoloogia kiiret arengut, on lähiaastatel investeeringut tehes mõistlik kiigata juba 8K-telerite poole,” ütles Baranov.


Loomulikult tuleb 8K kogemuse saamiseks mõelda ka koduse tehnika pudelikaelade likvideerimisele. Näiteks on vaja 8K resolutsiooniga arvuti- või konsoolimängude mängimiseks võimsaid protsessoreid ja videokaarte, sujuva voogedastuse nautimiseks aga tõenäoliselt ca 50 Mbps internetikiirust. 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid