Telekas vali toa suuruse järgi

05.05.2025
Samsung

Telekaostu plaanides tasub juba enne poodi minekut teha kõigepealt selgeks, kus seda vaatama hakatakse, millised on ootused pildikvaliteedile ja funktsionaalsusele ning milline on eelarve.

Elutoa suurus

Ekraani suurus on sageli esimene näitaja, mida uue teleka ostu planeerides silmas peetakse ja sealjuures on kõige olulisem teada, kui kaugelt seda vaatama hakatakse. Istudes telekast 2-2,5 meetri kaugusel, võiks ekraan ideaalis olla 75” diagonaaliga ja mida kaugemalt vaadatakse, seda suurem peaks telekas olema. “Pigem võiks lähtuda sellest, et osta natuke suurem telekas kui eelnevalt mõeldud, sest palju ebameeldivam on hiljem kodus avastada, et diivanilt telekat vaadates on vaja silmi pingutada,” ütles Samsung Eesti tootekoolitaja Alari Pennar. Ta lisas, et kaasaegsete ülisuurte telerite puhul ei ole vaja karta seda, et nende lähedalt vaatamine silmadele kuidagi halvemini mõjuks.

Eelarve

Teleka ostmisel seab kõige konkreetsemalt piirid ka planeeritav eelarve. Lihtsama ja tänapäeva mõistes pigem väiksemapoolse 43” või 50” teleri saab kätte heal juhul juba umbes 300-400 euroga. Suuremad, parema pildi ja rohkemate funktsioonidega telekad maksavad muidugi rohkem. “Näiteks kvaliteetse OLED või QLED ekraaniga 65” diagonaaliga ja suuremate telerite hinnad lähevad juba üsna kaugele üle 1000 euro, kuid kogemus, mis selle raha eest saadakse, on ka tunduvalt kõrgemal tasemel,” sõnas Pennar.

Pildikvaliteet

Teleka puhul oleks raske mööda vaadata pildikvaliteedist. “Tänapäeva telekatel peetakse üldiselt miinimumstandardiks HD pildiformaati, kuid tulevik on palju teravamate formaatide päralt, näiteks juba praegu saadaval oleva 8K lahutusvõimega kvanttäpptehnoloogiat kasutava ekraani kõrval tundub HD pilt juba väga palju tuhmim,” ütles ekspert. Samuti tuleb arvestada erinevate ekraanitehnoloogiate eripäradega, millest mõni on piisav telesarjade vaatamiseks, kuid mängukonsooliga kiiremate liigutuste tegemiseks reageerib ekraan liiga aeglaselt.

Ühendused ja tehisintellekt

Varasemalt oli äärmiselt oluline, et telekatel oleks palju erinevaid sisendeid, mille kaudu saaks erinevaid seadmeid alates videomakist kuni mälupulgani külge panna. Tänapäeval on aga võtmesõnaks juhtmevabadus, uuemate premium-klassi telekate puhul nagu näiteks Samsung Frame Pro, on olemas juba ka täielikult juhtmevabad lahendused. Kaasaegne telekas suhtleb ümbritseva maailmaga traadita interneti ja bluetooth ühenduse kaudu.

“Lisaks paindlikele ühendustele on muutunud järjest olulisemaks ka tehisintellekti kasutamine vaatamiskogemuse parandamiseks. Telekate üha võimekamaks muutunud AI-protsessorite ja operatsioonisüsteemide nagu Tizen koostöös tuvastatakse automaatselt ekraanil olev sisu ja sõltuvalt sellest, kas vaadatakse spordiülekannet või filmi, kohandatakse pildiseadeid vastavalt kõige optimaalsemaks. Samuti aitab tehisintellekt taustamürast sõltuvalt reguleerida teleka heli,” kirjeldas tootekoolitaja.

Usaldusväärsed tootjad

Teleka valimisel tasub usaldada tootjat, kes suudab pakkuda laia tootevalikut ja on selles valdkonnas pika ajalooga. Igal tootjal võivad olla samas mingid tugevamad ja nõrgemad küljed. “Üsna kindlalt võib öelda, et näiteks mõnes suures kaubanduskeskuses omanimelist müügisalongi omav globaalse haardega tegija on tootearendusse suurel määral panustanud ja pakub tõenäoliselt kvaliteetseid telekaid,” ütles Pennar.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid