Võidujooks parima pildi nimel
Risto Niska
30.08.2019
Teleri esmasel kasutuselevõtul tuleks kindlasti tähelepanu pöörata pildi režiimile. | Anton Reenpää

Viimastel aastatel on OLEDi pildikvaliteet saanud rohkelt ja veel rohkem kiita. QLED on aga saanud OLEDile arvestatavaks konkurendiks ja nii võtsimegi võrrelda kummagi tehnoloogia esindajaid.

Palusime testi 55-tolliseid telereid kõigilt tuntumatelt toojatelt. Panasonic jäi uute mudelite ilmumise ajagraafiku tõttu kahjuks välja. Selle asendajaks saime mõnevõrra vähem tuntud „hiinlase” ehk TCL-i QLED-teleri.

 

Kaks erinevat ekraanitehnoloogiat

OLEDi ja QLEDi erinevustest on juttu olnud siin ja seal, aga võtame põhilise veelkord kokku. Kõik televiisorites kasutusel olevad suuremõõdulised OLED-paneelid on toodetud LG poolt. Iga paneeli pildipunkt koosneb neljast orgaanilisest leedelemendist ehk nn valgusdioodist – punane, roheline, sinine ja valge. OLED-paneeli taha pole taustvalgust vaja, sest valgusdioodid kiirgavad teatavasti valgust ise. OLED-paneeli plussideks on lai vaatenurk, lai värvidiapasoon ja praktiliselt lõpmatu kontrast. Viimane tähendab, et mustad alad tunduvad mustana ka pilkases pimeduses, sest segavad pikslid on siis kustunud. OLEDi miinusteks on heleduspiirangud palju heledaid toone sisaldava pildi puhul ja pikslite nn sissepõlemisrisk. Just selle tõttu ei sobi OLED-paneel arvutimonitoriks. OLED-paneele kasutavad LG, Philips ja Sony.

QLED on Samsungi arendatud tehnoloogia, mida litsentseeritakse ka teistele tootjatele.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Tehnikamaailm.
Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid