Suur pilt mõistliku hinnaga

Risto Niska
29.04.2020
Markus Pentikäinen

Ekraanid muutuvad üha suuremaks ja hinnad väiksemaks. Võtsime võrrelda tuhandeeurosed 65tollised telerid.

Finlux 65-FUD-8051

LG 65SM8500PLA

Panasonic TX-65GX830E

Philips 65PUS7304/12

Samsung UE65RU8005U

TCL 65EP685X1

 

Üle 55tolliste telerite hinnad on jõudnud päris ahvatlevasse hinnaklassi ning valikutki jagub. Võrdluse telerid paiknevad tavaliste LCD-telerite hinnaskaala keskel. Saab ka odavamalt, kui vaadata vanemaid või sooduspakkumistes olevad mudeleid, ja muidugi kallimalt, kui sooviks on QLED- või OLED-paneeliga aparaat. 1000 eurot tundub niisiis olema igati hea kompromiss hinna ja omaduste suhtes.

 

Igati asised

Tehnika viimast sõna selles segmendis otsida ei tasu. Teisalt on kõik oluline kenasti olemas. Vedelkristallpaneel kasutusotstarbele piiranguid ei sea ning telerit saab võrdselt hästi pruukida telesaadete vaatamiseks või arvutimonitorina.

Heledusnäitajad pole küll võrreldavad OLED- ja QLED-paneelidega, aga ühelgi seadmel ei esinenud ka heleduse n-ö pumpamist. Tavasaadete vaatamiseks jätkub heledust piisavalt.

HDR-sisu puhul jääb heledusest vajaka ning pildikvaliteeti piiravaks faktoriks on ka tavaliste LCD-paneelide kehvemad kontrastinäitajad. Must tundub pigem hallikas, eriti hämaramas valguses – isegi siis, kui ekraani vaadata otse eest. Külgedelt vaadates muutub pilt veelgi kahvatumaks. Kui kvaliteetne HDR-pilt on oluline, tuleb vaadata OLEDide poole, millel on jällegi omad miinused.

Tava- ja HD-pildiga said võrdluse telerid hakkama hästi või väga hästi. Ka kehvema sisu (nagu näiteks 576i-resolutsiooniga DVD-plaadid) üles skaleerimise kvaliteet on aastatega tunduvalt paranenud. Originaalis väiksema resolutsiooniga pilt oli pikslirohkete paneelide esituses igati vaadatav, et mitte öelda üllatavalt hea.

 

Pilt mitmest allikast

Teleprogrammi hetkeks peatamise võimalus (nn ajamasina kasutamine), et ühendada väline USB-ketas, on kõigil, välja arvatud TCL. Hinnaklassi piirangud avalduvad ka funktsionaalsuses, vaid Samsungiga saab salvestuse ajal vaadata teist kanalit ja sedagi piirangutega. Saateid saab salvestuseks valida telekavast. Muidugi tasub rõhutada, et salvestusvõimalus puudutab vaid teletuuneri kasutamist – kui teler on kasutusel vaid ekraanina (nt digiboksi puhul), siis saab kõiki lisafunktsioone valida juba digiboksist.

Vaadata saab ka striiminguteenuseid, nagu Netflix, YouTube või Amazon Prime (viimane puudub TCL-l). Esimeses kahes on saadaval ka 4K-sisu.

Mälupulgalt saab vaadata-kuulata nii muusikat, pilte kui videoid. Ei puudu ka netisirvija. Osa mudeleid (välja arvatud LG ja Samsung) võimaldavad ühendada ka analoog-pildiallika – nagu näiteks VHS-maki või vanema videokaamera.

Analoogheli saab telerist kuulata juhtmega kuularitega, läbi välise võimendi või aktiivkõlaritega – erandiks Samsung. Bluetooth-kõlarid saab lisada kõigile, välja arvatud Finlux. Kõigil on vähemalt kolm HDMI-liidest ning digitaalne optiline heliväljund (Toslink).

Võrdlus näitas, et erinevused tuhandese hinnaklassi 65tolliste telerite vahel on küllalt suured ning rohkem-vähem kompromisse tuleb teha kõigi seadmete puhul. Heal juhul saab aga igati kvaliteetse ja funktsionaalse suureekraanilise teleri küllalt mõistliku hinnaga.

Tulemused leiad maikuisest Tehnikamaailmast.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid