Robotexil näeb nii automatiseeritud liikureid kui ka kuulsat humanoidrobotit Sophiat

01.11.2021

5.-7. novembri leiab Tallinnas Saku Suurhallis taas aset maailma suurim robootikafestival Robotex International.

Festivalipäevadesse mahub pinget pakkuvate võistluste ja robootikatöötubade kõrvale ka traditsiooniline tehnoloogianäitus EXPO, kus seekord fookus autonoomsetel masinatel ja elektromobiilsusel ning kus on esindatud nii Eestis kui ka välismaal arendatud ja toodetud liikurid.

Autonoomsete masinate areng on viimastel aastatel teinud murrangulise hüppe, seetõttu otststasid korraldajad erinevad seadmed ja masinad kokku tuua ja neid kõiki ka meie publikule näidata. Näiteks toob Cleveron Robotexile moodsa isesõitva robotkulleri, mille juhtimiskeskust saab kohapeal ka ise proovida, Tallinna Tehnikaülikooli noored esitlevad isejuhtivat vormelautot – ja lisaks kõikvõimalikud iseliikuvad pesurid, imurid ja niidukid.

Kindlasti tuleb vaatama tulla humanoidrobotit Sophiat. Maailmas mitmetel rahvusvahelistel näitustel esitletud humanoid suhtleb ja liigub nagu inimene ning ta suudab väljendada tundeid, tal on huumorimeel ja tema välimus põhineb näitleja Audrey Hepburnil. Roboti looja Machani Group on 90aastane pereettevõte, mis tegeleb tehisintellekti ja robootikaga. Peagi toob Machani Robotics turule ka täiustatud Sophia 2.0.

Tehnoloogianäitusel saab tutvuda Eesti suuremate ülikoolide väljapanekutega kõikvõimalikest uusimatest robootikalahendustest, aga ka eriala õppimisvõimalustega. Ettevõtted tutvustavad oma tegemisi tehnoloogia ja inseneeria valdkonnas, nii mõnigi neist pakub külastajaile võimalust kohapeal käed külge panna. Seekordse EXPO üks lisaeesmärke on tutvustada koolinoortele interaktiivseid tehnoloogialahendusi ja meelelahutust. Selleks on eraldi ala, kus saab katsetada nii uuemaid kui ka juba vanu tuttavaid interaktiivseid VR- ja konsoollahendusi.

Robotexi keskmeks on ikka olnud võistlused. Seekord on rohkem mõeldud ka pealtvaatajaile ning muudetud robotite jõukatsumisi publikule vaatemängulisemaks. Eri vanuserühmadele on kavas robotite sumovõistlused, Comodule joonejärgimine, Tuule takistustega joonejärgimine, Folkrace, uutest võistlustest aga Lennuakadeemia droonide takistussõit ning jätkab ka tüdrukutele mõeldud tuletõrjumise võistlus. Robotexi võistluspäevi kokkuvõtvatele otsesaadetele on võimalik kaasa elada iga võistluspäeva teises pooles Elisa Stage platvormi vahendusel.

Robotexi lahutamatuks osaks on alati olnud ka töötoad. Ka sel aastal on töötubade programmis palju põnevat nii väikestele kui ka suurtele robootikahuvilistele. Külastajaid ootavad kolme päeva jooksul tehnoloogia- ning robootikatöötoad, mille on kokku pannud Robotexi head koostööpartnerid. Programmist leiab töötube nii eesti, inglise kui vene keeles ning töötubade alal on kõigile osalejatele mõni jõukohane väljakutse.

Lennuakadeemia juhendamisel saab ehitada roboti ning proovida, kuidas äsja ellu ärganud robot etteantud ülesandeid lahendab. Valmistatakse lennukite interjööris kasutatavast nahast ainulaadseid võtmehoidjaid ning võetakse mõõtu paberlennukite disainimisel. Õhulendude teemal saab jätkata avastamist TalTechi droonide lennutamise töötubades. Lisaks valmivad TalTechi toas Folkrace-robotid, mängida saab liitreaalsuses toimetavate robotitega ning arendada oma äriideid.

Kohal on Haridus- ja Noorteameti ProgeTiigrid, kellega koos saab  katsetada põrandaroboteid, periskoobi tegemist ning avastada virtuaalreaalsuse maailma. Põnevat tegutsemist pakub Robotexi töötubade alal Digipurk, kes keskendub  asjade ehitamisele. Digipurgi juhendamisel valmivad ka joont järgivad autod ning jõulumeeleolu loomiseks väike vilkuvate tuledega kuusepuu. Robotexi töötubade programmist leiab tegutsemist ka Merkuuri ja Venemaalt kohale tulnud First Tech Challenge meeskonna juhendamisel. Ägedate töötubadega on kohal Edukoht, kes jagab praktilisi teadmisi programmeerimisest .

Töötubadesse registreerimine: https://robotex.international/et/tootoad/

Samal ajal leiab aset ka rahvusvaheline Robotex International konverents. Robotexi konverentsi saab sel aastal kokku võtta märksõnadega tööstus, digiriik ning haridus. Kolmel päeval saavad Saku Suurhallis kokku oma alade spetsialistid, kel aastatepikkune kogemus oma valdkonnas. Konverentsist saab osa Elisa Stage platvormi vahendusel. 
 
Robotexi kogu programmiga, piletiinfo, kõigi tänavuste võistluste ning ajakavaga saab tutvuda Robotex Internationali kodulehel robotex.international.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid