Robootikafestivalil Robotex käis võistlemas ligi 600 robootikut

10.11.2021
Mattias Kitsing

5.- 7. novembrini toimus Tallinnas Saku Suurhallis 20. korda rahvusvaheline robootikasündmus Robotex International. Võistlejad, õpilased, üliõpilased, perekonnad ja muidu robootikahuvilised tulid kokku, et ehitada roboteid, võistelda ning tutvuda tehnoloogia uusimate arengutega. Seekordsel festivalil oli 13 võistlust ning 600 võistlejat. Erinevaid riike oli esindatud 21, nende hulgas Küpros, India, Itaalia, USA, Türgi, Madagaskar, Aserbaidžaan. Külastajaid käis sel aastal Robotexil ca 1500.
Robotexi kõige populaarsema võistluse Lego Sumo võitis vanemas vanuseklassis sel aastal Leedu võistkond JBG Robotics. Kõige keerukama võistluse, milleks oli Tuule takistusega joonejärgimine, läbis kolmekümnest robotist vaid viis ning esimese koha võitis Poola võistkond SKaNeR. Eesti võistkond Rakke robootikud jäid neljandaks. Kõige rohkem medalikohti läks Küprsose tiimile Laouris. Eestlaste jaoks oli edukaimaks võistluseks Pipedrive’i Tüdrukute Tuletõrjumise võistlus, kus Eestile tuli kolmikvõit ja esikoha võitis teist aastat järjest Tallinna Reaalkooli gümnasist Katariina Kukk.
Robotexi tegevjuht Ave Laas: "Hoolimata keerulisest ajast näitasid robootikahuvilised võistlustel väga kõrget taset. Oli märgata, et vahepealsel ajal on pigem oma teadmisi täiustatud ja uusi põnevaid lahendusi välja mõeldud. Põnevust jagus igas vanusegrupis. Robotex oli heaks võimaluseks end taas üle pika aja proovile panna ning robotid said taas omavahel rammu katsuda. Mul on hea meel, et meil õnnestus ka pealtvaatajatele pakkuda võimalust kaasa elamiseks. See on võistlejatele väga oluline.”
Kolmepäevasel festivalil oli lisaks võistlustele ka traditsiooniline tehnoloogianäitus, kus oma uusimaid tipptehnoloogilisi tooteid ja teenuseid demonstreerisid Lennuakadeemia, Cleveron, Starship, Schbot, TalTech, Tallinna Tehnikakõrgkool, Comodule jpt. Seekord oli fookus autonoomsetel masinatel ja elektromobiilsusel ning esindatud oli nii Eestis kui ka välismaal arendatud ja toodetud liikurid. Seekordse EXPO üks lisaeesmärke oli tutvustada koolinoortele interaktiivseid tehnoloogialahendusi ja meelelahutust. Selleks oli festivalil eraldi ala, kus sai katsetada nii uuemaid kui ka juba vanu tuttavaid interaktiivseid VR- ja konsoollahendusi.
Paralleelselt leidis aset ka virtuaalselt toimunud Robotex International konverents, kus olid peateemadeks sel aastal tööstus, digiriik ning haridus. Kolmel päeval said kokku Saku Suurhallis oma alade spetsialistid, kellel on aastatepikkune kogemus oma valdkonnas. Esinejaid oli nii USA-st, Mehhikost, Indiast, Hiinast, Küproselt kui ka Eestist. Konverentsist said huvilised osa Elisa Stage platvormi vahendusel.
Konverentsi on võimalik ka järelvaadata aadressil elisastage.ee/robotex2021
Robotexi lahutamatuks osaks on alati olnud ka töötoad nii väikestele kui ka suurtele robootikahuvilistele. Külastajaid ootasid kolme päeva jooksul tehnoloogia- ning robootikatöötoad, mille olid kokku pannud Robotexi head koostööpartnerid.
Lennuakadeemia juhendamisel sai ehitada roboti ning proovida, kuidas äsja ellu ärganud robot etteantud ülesandeid lahendab. Valmistati lennukite interjööris kasutatavast nahast ainulaadseid võtmehoidjaid ning võtame mõõtu paberlennukite disainimisel. Õhulendude teemal sai jätkata avastamist ka TalTechi droonide lennutamise töötubades. Lisaks valmisid TalTechi toas põnevad Folkrace-robotid, mängida sai liitreaalsuses toimetavate robotitega ning arendada omi äriideid. Kohal oli Haridus- ja noorteameti ProgeTiigrid, kellega koos oli võimalus kõigil huvilistel katsetada põrandaroboteid, periskoobi tegemist ning avastada ka virtuaalreaalsuse maailma. Digipurgi juhendamisel valmisid joont järgivad autod ning jõulumeeleolu loomiseks vilkuvate tuledega kuusepuud, lisaks pakkus põnevaid programmeerimise töötube ka Edukoht.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid