Proto avab uksed

Tõnu Ojala
18.09.2019
Ikaros on tegelane Kreeka mütoloogiast, kes lennata soovides liialt päikesele lähenes, sulgede kinnitamiseks kasutatud vaha ära sulas ning nii oma lõpu leidis. Protos saab igaüks end Ikarosena tunda ja pole karta, et see traagiliselt lõpeks. | Edgar Juhkov

Oktoobris uksed avav Proto avastustehas toob oma asukohale ajastutruu tehnika tagasi legendaarsesse Noblessneri tehase valukotta – seda aga juba XXI sajandi võtmes ehk läbi virtuaalreaalsuse.

Enam kui 100 aastat tagasi pandi Tallinnas, mis tol ajal Revali nime kandis, püsti allveelaevade tehas, mis jõudis valmis ehitada 12 alust. Hiljem tegeldi seal sõltumata riigikorrast laevade remondi ja ehitusega, viimane alus lasti siis juba BLRT egiidi all vette veel eelmisel aastal.

Noblessneri valukoda, kus Proto endale kodu leiab, on kultuurihuvilistele hästi tuttav, sest just seal on aastaid korraldatud Tõnu Kaljuste eestvedamisel menukaid kontserte. Proto sissekolimine ei tähenda siiski, et kultuur sellest majast kaoks, sest ruumi jätkuvat nii huvikeskusele, kontsertsaalile kui konverentsikeskusele.

Muinsuskaitse all olevatesse hoonetesse on keeruline midagi päris uut luua ja nii taaselustatakse seal hoopis vana, seda aga kaasaegsel moel. Kuna kogu tehase territoorium oli aastaid suletud, lisab see omajagu põnevust ja seda kasutatakse ära ka väljapaneku loomisel. Kandvaks ideeks on 19. sajandi lõpu-20. sajandi alguse tehnikarevolutsioon, mida Proto avastustehase väljapanek kajastab – olgu jutt siis elektri kasutuselevõtust, esimestest autodest ja lennukitest või hoopis metroodest. Ja kõik see lugu koondub salajasesse tehasesse, mida siis läbi põneva loo jutustatakse...

Proto väljapanek ei kajasta siiski vaid leiutisi ja nähtusi kui selliseid. Arvestatav osa ekspositsioonist puudutab hoopis unistusi ja fantaasiaid, mis iial reaalsuseks pole saanud – olgu jutt siis lendjalgratastest või läbi Maa puuritud tunnelist. Ja needki tänapäeval muigama panevad asjad on ühel või teisel moel seostatud just konkreetse Noblessneri tehasega.

Ülitähtis roll kõigi atraktsioonide juures (neid saab avamise hetkel olema 22) on virtuaalreaalsusel, mille loonud selles valdkonnas maailma juhtivamate sekka kuuluv Hollandi ettevõte Enversed Studios. Kogu mehaanika- ja elektroonikapool pärineb samal ajal Eestist.

Virtuaalmaailm viib külastaja nii taevaavarustusse kui ookeanisügavustesse, aga nagu juba mainitud, siis ka sügavale Maa sisemusse. Pole saladus, et nn virtuaalsed Ameerika mäed pakuvad sageli karmima elamuse kui need „päris“ mäed ongi – nii et kuidas on suunduda sel moel Maa sisemust avastama, selgub üsna pea. See konkreetne eksponaat esindab siiski pigem unistuste ja fantaasiamaailma, sest vaatamata omaaegsetele lennukatele plaanidele pole nii sügavaid puurauke maailmas tegelikult olemas ja ka maa-alused maailmad, mida selles mängus kogeda saab, kuuluvad pooleteise sajandi tagusesse fantaasiavaldkonda.

Hollandi virtuaalreaalsuse tipptegijad on muutnud käegakatsutavaks virtuaalse tootmisliini, kus külastajad koos sõbraga elektripirne kokku panevad ja seeläbi end elektrotehnika nüanssidega kurssi viivad – aga ka sellise atraktsiooni, kus tuleb aidata rongiröövi ära hoida! Tiimitööd saab harjutada koos sõbraga autot juhtides – nii et üks tegeleb rooli ning teine pedaalidega! Teises saali nurgas lastakse rakette üles, kes aga huvitub fotograafia sünnist, siis neile on mõeldud atraktsioon, kus värviliste taskulampidega õhus maalitakse. Ja kellele virtuaalsest närvikõdist veel väheks jääb, siis neil on võimalik endale rakmed ümber panna ning teha ring saali kohal. Umbes minuti kestev sõit viib ümber 12 m kõrguse õhupalli ning kiirus küündivat seejuures kuni 50 km/h-ni.

Proto pole siiski vaid arvutimängude platvorm, sest sel on ka hariduslik funktsioon ning kõik teaduslikud ja tehnilised protsessid, valemid ja nimed lubatakse inimsõbralikus keeles lahti seletatada. Nii et koju naastes võiks kõik teada, et Tesla ei tähenda sugugi vaid elektriautot ja kellel koolis arusaamatuks jäi, kuidas lennukid õhus püsivad, saab vast sellegi selgeks.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid