Robotex tegi teatavaks selle aasta võistlused

25.04.2019

Robootikafestival Robotex International toimub sel aastal 29. novembrist kuni 1. detsembrini Tallinnas. Täna, 25. aprillil tehti teatavaks selle aasta võistlused. Ettevalmistusega saab alustada juba nüüd ning võistlustele registreerimine algab augustis.

Algtaseme võistlused sel aastal on:
• Insplay Roboliiga - Võistlus kujutab endast erinevate robotmudelite demonstratsiooni. Mudel võib koosneda erinevatest komponentidest, kuid peab olema programmeeritud ning suuteline iseseisvalt liikuma kujundatud võistlusalal. Roboliiga on hüppelauaks lasteaia- ja algkoolilastele arendavasse robootikamaailma. Kõik haridusrobotid k.a. WeDo osalevad sellel aastal ühes ja samas kategoorias.
• Makeblocki joonejärgimine – Võistluse eesmärgiks on ehitada ning programmeerida Makeblocki Mboti baasil töötav robot, mis jälgiks valgel väljakul musta värvi joont ning mööduks teele sattuvatest takistustest. Võitjaks osutub kõige kiirem robot.
• LEGO joonejärgimine – Võistluse eesmärgiks on ehitada ning programmeerida LEGO Mindstorms või EV3 baasil töötav robot, mis jälgiks valgel väljakul musta värvi joont. Võitjaks osutub kõige kiirem robot.
• LEGO Sumo – LEGO sumos võistlevad kaks LEGO Mindstorms või EV3 baasil töötavat robotit üksteise vastu proovides teineteist sumo väljakult välja lükata. Võitjaks osutub robot, mis esimesena oma vastase sumo väljakult välja lükkab.
• 3KG LEGO Sumo - LEGO sumos võistlevad kaks LEGO Mindstorms või EV3 baasil töötavat robotit üksteise vastu proovides teineteist sumo väljakult välja lükata. Kusjuures roboti kogukaal võib olla kuni 3 kg. Võitjaks osutub robot, mis esimesena oma vastase sumo väljakult välja lükkab.

Kesktaseme võistlused on:
• Joonejärgimine takistustega - Võistluse eesmärgiks on robotiga jälgida valgel väljakul musta värvi joont ning mööduda teele sattuvatest erinevatest takistustest. Võitjaks osutub kõige kiirem robot.
• Folkrace – Antud võistlus tuleneb klassikalisest rahvarallist. Neli autonoomset robotit läbivad korraga ringrada, kus võib esineda ka erinevaid takistusi. Võitjaks osutub kõige kiirem robot.
• Joonejärgimine - Võistluse eesmärgiks on robotiga jälgida valgel väljakul musta värvi joont. Võitjaks osutub kõige kiirem robot.
• Mini Sumo - Mini sumos võistlevad kaks maksimaalselt 10x10 cm suurust robotit üksteise vastu, proovides teineteist sumo väljakult välja lükata. Võitjaks osutub robot, mis esimesena oma vastase sumo väljakult välja lükkab.
• Mikro Sumo – Mini sumos võistlevad kaks maksimaalselt 5x5 cm suurust robotit üksteise vastu, proovides teineteist sumo väljakult välja lükata. Võitjaks osutub robot, mis esimesena oma vastase sumo väljakult välja lükkab.
• Labürint – Võistluse raames on autonoomse roboti ülesandeks jõuda labürindi nurgast labürindi keskele võimalikult lühikese aja jooksul.
• Tüdrukute Tuletõrjumine – Tuletõrjumise võistlus on tüdrukutele ja neidudele mõeldud võistlus, mille eesmärgiks on julgustada inseneriteadustesse ja tehnoloogiasse vähe kaasatud noori nendeks aladeks vajalikke oskusi arendama. Robotite ülesandeks on määrata võistlusalal paiknevate küünalde asukohad ja need kustutada kindla aja jooksul.

Ning edasijõudnuid ootame järgmistele võistlustele:
• 3KG Sumo – 3KG sumos võistlevad kaks maksimaalselt 20x20 cm suurust ja kuni 3 kg kaaluvat robotit üksteise vastu, proovides teineteist sumo väljakult välja lükata. Võitjaks osutub robot, mis esimesena oma vastase sumo väljakult välja lükkab.
• Mõttejõud – Antud võistluse raames ehitatakse ning programmeeritakse robot, mida on võimalik juhtida mõttejõul, kasutades selleks ajuskännerit.
• Korvpall – Robotite korvpallis võistlevad samal ajal üksteise vastu kaks autonoomset robotit. Võitjaks osutub robot, mis suudab etteantud aja jooksul visata vastase korvi kõige rohkem palle.
• Starshipi Loomade Päästmine – Tegemist on kõrgema taseme võistlusega, kus tuleb ehitada ja programmeerida autonoomne robot, mis oleks võimeline tuvastama erinevates keskkondades loomi. Võistluse võitjat ootab au ja kuulsus ning magus rahaline auhind.
• Droonide takistussõit – Antud võistlusel peavad autonoomsed droonid olema suutelised hoidma etteantud kõrgust ning läbima valge katkendjoonega musta värvi alusele joonistatud ringraja. Võitjaks osutub robot, mis suudab 10 minuti jooksul enim ringe teha.

Robotex kui Eesti ja maailma üks suurimaid robootikafestivale on viimaste aastate jooksul mastaapselt laienenud, toonud palju uusi osalisi, nii lapsi kui täiskasvanuid robootika juurde ning loonud väga tugeva rahvusvahelise robootikahuviliste võrgustiku. Seeläbi on Robotex 2019. aastal  suurem kui kunagi varem, sest Robotexi eelüritused toimuvad pea igal kontinendil. Eelüritused leiavad aset Kolumbias, Küprosel, USA-s, Nigeerias, Indias, Hiinas, Türgis, Jaapanis, Armeenias. Lisaks on Robotex tegemas ettevalmistusi järgmiseks aastaks ka Kreekas, Monacos, Afganistanis ja Soomes. Selleks, et olla kursis Robotexi eelürituste toimumisaegade ning -kohtadega, hoia silm peal Robotexi Facebookil ning kodulehel.
Robotex on Eesti oma bränd ning 2019. aastal toimub festival juba 19. korda.
“Olgugi, et oleme rahvusvaheliselt väga kiirelt kasvav, siis eriliselt on oodatud festivalile kõik Eesti robootikahuvilised. Nii väikesed kui suured. Pole paremat võimalust ennast teiste riikide meeskondadega võrrelda ning proovile panna,” innustab kõiki võistlejaid Robotexi tegevjuht Ave Laas.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid