PROTO avastustehase eksponaadid saavad alguse kunstniku illustratsioonidest

04.04.2019

Oktoobris ajaloolises Noblessneri valukojas avatava kogupere keskuse PROTO avastustehas eksponaadid sünnivad esmalt illustratsioonidena enne kui reaalsuseks saavad. Seetõttu kuulutab PROTO välja ka joonistusvõistluse.

PROTO avastustehase joonistuste illustraator Triin Valvas ütleb, et tema ülesanne on võtta esialgsed ideed ja need veidi ümber disainida, et need realistlikud oleksid. “Filmide juures kunstnikuna töötades tuleb sageli arvestada, et disain peab ka reaalsuseks saama,” räägib Valvas. “Erinevalt filmist pole aga PROTO eksponaatide näol tegemist butafooriaga mõneks päevaks vaid need peavad ka kestma ja olema kasutajasõbralikud.”
 
Kui illustratsioonid on valmis, liiguvad need edasi inseneri lauale, kes hakkab neist tehnilisi jooniseid tegema. “Sellest ka minu lähteülesanne, et joonistused peaksid olema võimalikult realistlikud. Lõpuks peaksid eksponaadid füüsiliselt enam-vähem samasugused välja nägema kui minu joonistustel,” lisab Valvas.

Oma lemmikut illustraatoril ei ole. “Olen pidanud neid juba väga palju läbi joonistama. Mõned eksponaadid on aja jooksul välja jäänud ja mõned lisandunud, nii et ma ei saa öelda, et mul üht konkreetset lemmikut oleks tekkinud. Nad kõik on omamoodi armsad,” ütleb kunstnik.
 
Sellega seoses kuulutab PROTO avastustehas välja joonistusvõistluse. Kõik huvilised saavad lasta oma fantaasial lennata ja joonistada ise ühe leiutise, mida tahaks väga keskuses näha. Joonistusest tuleks teha foto ja saata see 12. aprilliks aadressil info@protofactory.ee. Kõikide saatjate vahel loositakse välja võitja ning selle autor saab eksklusiivselt enne avamist külastada koos kaaslasega PROTO avastustehast ja proovida esmakordselt eksponaate.
 
PROTO avastustehas on kogupere keskus, mille eksponaadid räägivad ajast 19. sajandi keskpaigast 20. sajandi alguseni ja jagunevad kaheks. VR ehk virtuaalreaalsuse prillidega saab külastaja tehisreaalsuses ringi liikuda ja näha enda ümbrust 360 kraadi ulatuses. Niiöelda “käed külge” eksponaatidel saab külastaja katsetada ning mõista füüsikalisi nähtusi hoopis uue nurga alt, mänguliselt ja põnevalt.
 
Lisaks ekspositsioonile asuvad hoones black box-stiilis ürituste saal, konverentsiruumid, õppeklassid, kohvik ja meenete pood. Kokku on PROTO avastustehase pindala 3500 m², millest ekspositsiooni ala 1600 m². PROTO avastustehas on külastajatele avatud alates 19. oktoobrist 2019. Keskus ootab esimesel aastal 120 000 külastajat.

Sarnased artiklid